Mała Fatra

ŚWIETNIE

Mała Fatra nie bez przyczyny uznawana jest za jedno z bardziej malowniczych pasm górskich Słowacji. Między innymi z tego powodu na jej terenie utworzono park narodowy. Jej nazwa może być trochę myląca. Bo Mała Fatra wcale nie jest mała czy niska. Co ciekawe, jej najwyższy szczyt, czyli Krywań (1709 m n.p.m.) jest wyższy o ponad 100 m od Ostredoka, czyli najwyższego szczytu Wielkiej Fatry. O Małej Fatrze często mówi się, jako o Tatrach w miniaturze. I w tym stwierdzeniu jest sporo prawdy. Znajdziesz tu zarówno skalne granie, jak i zielone, rozległe łąki. Poza tym, czekają tu na Ciebie wąwozy.

Mała Fatra

Mała Fatra, Słowacja – © Shutterstock

Jedną z wizytówek Małej Fatry są Janosikowe Diery, czyli głębokie doliny, gdzie szlaki poprowadzone są wzdłuż potoków i wodospadów, po drabinkach i schodach, trochę na wzór Słowackiego Raju. Oczywiście to nie jedyne, wyznaczone trasy w obrębie Małej Fatry. Szlaków jest tam pod dostatkiem. Zimą natomiast, fani narciarstwa znajdą tu ośrodki narciarskie, z których największe to Vratna oraz Martinskie Hole.

Dla kogo?

Latem, pasmo Małej Fatry, będzie idealnym kierunkiem, jeśli lubisz piesze wędrówki. Dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze i licznym szlakom znajdą tu dla siebie odpowiednie trasy zarówno doświadczeni turyści górscy, jak i weekendowi spacerowicze. Zimą, ośrodki narciarskie położone w obrębie Małej Fatry, z pewnością dostarczą radości miłośnikom jazdy na jednej lub dwóch deskach.