Nitra

ŚREDNIO

Nitra to najstarsze miasto Słowacji. Położona jest ok. 90 kilometrów na wschód od Bratysławy. Długa historia osadnictwa na tych terenach sięga aż VII wieku. Pierwszy kościół chrześcijański na terytorium dzisiejszej Słowacji powstał tu już w 828 roku. Dziś, główną atrakcją Nitry jest Zamek Nitrzański, którego początki sięgają XI wieku. Do współczesnych czasów zachował się tam romański kościół św. Emerama.

Nitra, Słowacja

Nitra, Słowacja – © Shutterstock

Natomiast poniżej zamku znajduje się tzw. Miasto Górne, w którym zobaczysz m.in. franciszkański klasztor i kościół, duże seminarium oraz Dom Żupy. Dzięki swojej oryginalnie zachowanej średniowiecznej zabudowie starówka Nitry weszła w skład “miejskiego rezerwatu zabytkowego”. Warto również wybrać się na górę Zobor. Oferuję ona piękne widoki na miasto oraz jego okolicę. Co więcej, na jej zboczach położone są winnice oraz małe winiarnie, do których koniecznie musisz wpaść na degustację.

Dla kogo?

Jeśli pasjonuje Cię historia, to zdecydowanie musisz odwiedzić Nitrę. Zabytkowa architektura oraz interesujące zabytki pozwolą Ci na moment przenieść się w czasie. Zajrzyj do Nitry również wtedy, gdy cenisz dobre wino. W tamtejszych winiarniach będziesz mógł przyjemnie spędzić czas podczas degustacji.