Orawskie Podzamcze

SPOKO

Miejscowość Orawskie Podzamcze na pewno kojarzysz, jeśli jechałeś z Rabki Zdrój lub Korbielowa w stronę Dolnego Kubina i Rużomberku. Górujący nad okolicą, położony na wysokiej na 112 metrów skale Zamek Orawski jest jednym z bardziej charakterystycznych miejsc północnej Słowacji. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą już z XIII wieku.

Zamek Orawski, Słowacja

Zamek Orawski, Słowacja – © Shutterstock

Obecnie składa się on z trzech, odnowionych kompleksów średniowieczno-renesansowych budowli. Dodatkowo ciekawostką jest to, że najstarsza część zamku znajduje się na samym szczycie skały, a nowsze części budowane były poniżej. Obecnie, w jego wnętrzach mieszczą się eksponaty Muzeum Orawskiego, które ukazują dzieje całego regionu. Zobaczysz tu wystawę archeologiczną, etnograficzną, przyrodniczą oraz historyczną. Oprócz eksponatów, na uwagę zasługują oryginalnie zachowane wnętrza wraz z zabytkowym wyposażeniem. Najpiękniej prezentuje się kaplica, która pochodzi z 1752 roku. Decydując się na zwiedzanie zamku musisz pamiętać, że do pokonania będziesz miał mnóstwo schodów, a cała wizyta zajmie ok. 2 godzin. Dla widoków – warto!

Dla kogo?

Jeśli jesteś pasjonatem historii, a zwłaszcza średniowiecznych warowni, to wizyta w Orawskim Podzamczu powinna być dla Ciebie obowiązkowym punktem eksplorowania Słowacji. Na pewno jest to też doskonałe miejsce dla fotografów, którzy szukają fotogenicznych, widokowych miejsc.