Trenczyn

SPOKO

Trenczyn to średniej wielkości miasto, położone w zachodniej części Słowacji, przy drodze łączącej Żylinę z Bratysławą. Pierwsze, co od razu rzuca się tam w oczy, to górujący nad całą okolicą, ogromny zamek. Jego historia sięga XI wieku. Po licznych przebudowach jest dziś jedną z największych warowni w całej Słowacji.

Trenczyn, Słowacja

Trenczyn, Słowacja – © Shutterstock

Mieści on pokaźne muzeum. Podczas zwiedzania będziesz mógł odwiedzić m.in. Studnię Miłości o głębokości 80 metrów czy Wieżę Mateusza, oferującą piękną panoramę Trenczyna. Poniżej zamku rozciąga się zabytkowa starówka. Warto zajrzeć na Plac Pokoju, dookoła którego zobaczysz wiele zadbanych, zabytkowych kamienic. W bliskim sąsiedztwie miasta znajdują się również Trenczyńskie Cieplice, czyli najstarsze i najpopularniejsze uzdrowisko dla osób cierpiących na reumatyzm na Słowacji. Miasteczko uzdrowiskowe, które jest ukryte w Górach Strażowskich, posiada źródła leczniczej wody wapienno-siarczanej o temperaturze 36-40°C. Często nazywane jest perłą Karpat.

Dla kogo?

Jeśli interesuje Cię historia, zwłaszcza okres średniowiecza, a także lubisz zwiedzać zamki, wtedy Trenczyn na pewno będzie dla Ciebie interesującą propozycją. Odwiedź ten zakątek Słowacji również wtedy, gdy chciałbyś zadbać o zdrowie. Okazją ku temu będzie relaks w uzdrowisku Trenczyńskie Cieplice. Natomiast, jeśli w planie masz dłuższą podróż autostradą D1, która łączy Żylinę i Bratysławę, to Trenczyn będzie idealnym miejscem na odpoczynek.