Wysokie Tatry

SPOKO

Tatry Wysokie to najwyższe pasmo górskie Słowacji. Aby chronić ich niesamowity krajobraz został utworzony na ich terenie Tatrzański Park Narodowy (TANAP). Jest to najstarszy obszar chroniony Słowacji, utworzony już w 1949 roku. Dziś natomiast, razem z Polskim TPN tworzy Biosferyczny Rezerwat UNESCO. Na terenie Tatr Wysokich leży najwyższy szczyt kraju, czyli Gerlach, osiągający wysokość 2655 m n.p.m.. Kolejnym ważnym szczytem jest Krywań – symbol całego kraju. W kotłach polodowcowych powstało tu wiele jezior, z których najpopularniejszym i najłatwiej dostępnym dla turystów jest Szczyrbskie Jezioro.

Wysokie Tatry

Po terenie Parku Narodowego możesz poruszać się tylko i wyłącznie po wyznaczonych szlakach pieszych. Ich gęsta sieć, razem z wieloma schroniskami górskimi, pozwoli Ci odkryć majestatyczne piękno Tatr Wysokich. Najdłuższym szlakiem w ich obrębie jest Magistrala Tatrzańska. Ma 46,5 km długości i jest stosunkowo łatwa do pokonania. Bo choć nie przechodzi przez najwyższe szczyty, to i tak oferuje niezapomniane widoki.  Dobrymi punktami wypadowymi na szlaki Tatr Wysokich będą miejscowości Tatrzańska Łomnica oraz Smokowiec, które oferują bardzo dobrze rozwiniętą bazę turystyczną. Obie miejscowości cieszą się popularnością także zimą, ze względu na działające w nich ośrodki narciarskie. W szczególności ceniona jest pierwsza z nich. To tam, dzięki wykorzystaniu kolejek gondolowych oraz nieco starszej kolei linowej, o każdej porze roku możesz łatwo dostać się na Łomnicki Szczyt (2634 m n.p.m.) – drugi, najwyższy szczyt Tatr Wysokich.

Dla kogo?

Tatry Wysokie będą oczywiście idealnym miejscem dla tych,i którzy kochają naturę oraz górskie wędrówki. Bez względu na to, jakie masz doświadczenie, znajdziesz tu dla siebie odpowiednie szlaki. Są tu trasy o charakterze wysokogórskim, które można pokonać tylko w towarzystwie przewodnika. Znajdziesz też szlaki idealne dla całych rodzin oraz te średnio trudne. Natomiast jeśli jesteś fanem jazdy na jednej lub dwóch deskach, to zimą odwiedź ośrodki narciarskie działające na stokach Tatr Wysokich.