Bled

4.38       Zobacz opinie (13)

Jeśli poświęciłeś choć kilka minut na poszukiwanie informacji na temat Słowenii, to na 100% trafiłeś na setki, bardzo podobnych zdjęć. Widać na nich otoczone górami jezioro z wysepką, na której wznosi się kościół ze strzelistą wieżą. To właśnie Jezioro Bled - najczęściej odwiedzane i fotografowane miejsce w całej Słowenii. Stanowi osobny produkt turystyczny, jak i swoisty symbol tego niewielkiego kraju.

Bled
Bled, Słowenia - © Zielonamapa

Pod nazwą Bled kryje się nie tylko jezioro, ale również niewielkie miasteczko z zamkiem. W poszukiwaniu najlepszych widoków będziesz mógł odwiedzić kilka z okolicznych wzgórz, przespacerować się wokół akwenu lub popłynąć na wysepkę. Niestety główną wadą Bledu jest to, że bez względu na porę roku zawsze jest tam tłoczno. Ale nie ma się czemu dziwić - w końcu to najbardziej znane miejsce w całej Słowenii!

Dla kogo?

Bled i jego najbliższe okolice przypadną Ci do gustu, jeśli cenisz piękną lecz zaadaptowaną do potrzeb turystów naturę. Liczne promenady spacerowe czy szlaki piesze pozwolą Ci się w pełni rozkoszować pięknem tej okolicy. Dobrym pomysłem jest zabranie roweru, co pozwoli Ci na odwiedzenie znacznie większej ilości miejsc.

Zdjęcia

 • Bled
 • Bled
 • Bled
 • Bled
 • Bled
 • Bled
 • Bled
 • Bled
 • Bled
 • Bled
 • Bled
 • Bled
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Bled pięknie prezentuje się o każdej porze roku. Największy ruch turystyczny koncentruje się wokół zamku oraz na promenadzie spacerowej nieopodal Villi Bled. Sporo turystów decyduje się także na wizytę w położonym w bliskim sąsiedztwie Wąwozie Vintgar. Jednak jeśli postanowisz się odwiedzić jedno ze wzniesień, z których rozciąga się panorama Bledu, wtedy masz szansę uciec przed tłumami.

Bled
Bled, Słowenia - © Zielonamapa

Tak naprawdę samo Jezioro Bled jest już atrakcją samą w sobie. Jednak na jego terenie lub tuż przy nim znaleźć można kilka naprawdę godnych uwagi miejsc. Koniecznie odwiedź wysepkę oraz zamek.

Jezioro Bled

Bled
Blejsko jezero, Bled, Słowenia - © Zielonamapa

Jezioro Bled (Blejsko jezero) znajduje się ok. 54 km na północny-zachód od Lublany. Ma 2,12 km  długości i 1,30 km szerokości. Powstało w wyniku działania lodowca. Wokół akwenu poprowadzone są ścieżki spacerowe, z których podziwiać można położone nad nim eleganckie wille. Część z nich przekształcona została na ekskluzywne hotele.

Blejski Otok

Bled
Blejski Otok, Bled, Słowenia - © Zielonamapa

Jezioro Bled swoją fotogeniczność zawdzięcza po części wysepce. Blejski Otok, bo o nim mowa, znajduje się w zachodniej części akwenu. Na jego terenie znajduje się kościół Wniebowstąpienia Matki Bożej oraz strzelista wieżą. Oprócz tego na wyspie działa też cukiernia, w której spróbować można znanego w Słowenii, tradycyjnego ciasta potica. Jeśli zdecydujesz się odwiedzić wysepkę, musisz zapłacić za rejs drewnianą łodzią, zwaną pletną. Koszt przepłynięcia w dwie strony jest dość wysoki. Dodatkowo, jeśli postanowisz zwiedzić kościół na wysepce, wtedy będziesz musiał dodatkowo zapłacić za bilet wstępu.

Blejski Grad

Bled
Blejski Grad, Bled, Słowenia - © Zielonamapa

Jednym z popularniejszych punktów widokowych, z których można podziwiać Bled i jego okolice, jest zamek. Blejski Grad wznosi się na skarpie powyżej jeziora, we wschodniej jego części. Prowadzi do niego szosa wijąca się z miasteczka Bled. Przed zamkiem znajduje się spory, bezpłatny parking. Wstęp na zamek jest płatny i to słono. Choć prawda jest taka, że w samej warowni do zwiedzania nie ma za wiele. Znajduje się tam niewielka, wystawa historyczna. Działa też restauracja czy drukarnia, drukująca na starej maszynie Gutenberga. Większość ludzi odwiedza zamek głównie po to, by spojrzeć na jezioro z góry.

Wawóz Vintgar

Bled
Vintgar, Bled, Słowenia - © Zielonamapa

Jakieś 10 min jazdy samochodem na północ od Bledu znajduje się Wąwóz Vintgar. Najpopularniejsze wejście do niego zlokalizowane jest w miejscowości Podhom, gdzie znajdziesz duży, bezpłatny parking. Wąwóz ma ok. 1,5 km długości. Przez sporą część czasu będziesz wędrować po metalowych kładkach i podziwiać liczne kaskady i wodospady. Na końcu wąwozu znajduje się spory wodospad Sum. Pokonanie trasy w jedną stronę zajmie Ci ok. 40 min. Wąwóz Vintgar to idealne miejsce podczas upalnych dni. Tam na pewno uda Ci się odpocząć od wysokich temperatur.

Okolice Bledu, jak i samo jezioro sprzyjają aktywnemu spędzaniu czasu. Niezależnie od tego, kiedy się tam wybierzesz, będziesz mógł m.in. jeździć na rowerze, wędrować po górskich szlakach, jeździć na nartach czy pływać na SUP-ach.

Sporty wodne

Podczas upalnego lata sporą popularnością cieszą się wycieczki na SUP-ach po jeziorze. Ten niezbyt wymagający sport pozwala się zrelaksować i nacieszyć widokami na okolicę. Jeśli jednak chcesz się nieco bardziej zmęczyć, możesz wynająć kajak lub łódkę.

Ośrodek Narciarski Straža

Bled
Bled, Słowenia - © Zielonamapa

Przy południowym brzegu jeziora wznosi się wzgórze Straža. Działa tam ośrodek narciarski z wyciągiem krzesełkowym. Stoki nie są zbyt długie i wymagające, ale znajdują się na wprost zamku, oferując piękny widok na niego i jezioro. Ośrodek czynny jest także latem. Wyciągiem można wjechać na sam szczyt, a następnie zjechać torem saneczkowym. W okolicy Stražy przebiega też kilka przyjemnych szlaków pieszych.

Trasy piesze

Bled
Bled, Słowenia - © Zielonamapa

Wokół Jeziora Bled znaleźć można sporo tras pieszych. Jeśli poszukujesz najlepszych punktów widokowych, wybierz się na wspomniane wzgórze Straža lub na dwa, położone po sąsiedzku wzgórza: Ojstrica i Mala Osojnica. Oba oferują przepiękny widok, obejmujący zarówno jezioro, wysepkę oraz zamek. Pamiętaj o zabraniu wygodnych butów, gdyż podejścia na oba wzniesienia są dość strome.

Trasy rowerowe

Wokół samego Jeziora Bled poprowadzona jest trasa, udostępniona zarówno pieszym, jak i rowerzystom. Objechanie akwenu dookoła jest dobrym pomysłem na lekką, niezbyt wymagającą wycieczkę. Jeśli szukasz większych wyzwań, to w okolicy znajdziesz mnóstwo, wyznaczonych szlaków. Z Bledu będziesz mógł dojechać m.in. nad Jezioro Bohinj, do Mojstrany czy Begunje na Gorenjskem.

Zobacz także

Słowenia
Co zwiedzić w Słowenii?
Słowenia
Życie nocne w Słowenii
Słowenia
Obiekty natury w Słowenii
Słowenia
Aktywnie w Słowenii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon