Bohinj

3.86       Zobacz opinie (7)

Bliskim sąsiadem Jeziora Bled jest Jezioro Bohinj. Znajduje się w dużej mierze na terenie Triglavskiego Parku Narodowego, w którym to wznosi się najwyższy szczyt Słowenii, czyli Triglav (2864 m n.p.m.). Jezioro Bohinj jest nieco bardziej dzikie i odrobinę mniej zagospodarowane niż Bled.

Bohinj
Bohinj, Słowenia - © Zielonamapa

Znajdujące się nad jego brzegiem miejscowości, takie jak Stara Fuzina czy Ribcev Laz stanowią doskonałe bazy wypadowe dla tych, którzy chcieliby pochodzić po górach lub pojeździć na rowerach. Okolica ta jest bowiem bardzo popularna wśród osób lubiących aktywności na świeżym powietrzu. Atutem Jeziora Bohinj jest również to, że nie jest aż tak oblegane przez tłumy, jak Jezioro Bled. Nie docierają tu bowiem duże wycieczki zorganizowane.

Dla kogo?

Jeśli szukasz miejsca blisko natury, spokojnego i pięknego, to Jezioro Bohinj na pewno będzie dobrym wyborem. Dodatkowo, gdy zdecydujesz się na nieco bardziej aktywne spędzanie wolnego czasu, wtedy będziesz mógł wybierać z niezliczonej ilości tras pieszych lub rowerowych.

Zdjęcia

  • Bohinj
  • Bohinj
  • Bohinj
  • Bohinj
  • Bohinj
  • Bohinj
  • Bohinj
  • Bohinj
  • Bohinj
  • Bohinj
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najlepszą porą na eksplorowanie okolic Jeziora Bohinj jest lato i wczesna jesień. Wtedy zwykle pogoda sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, nie jest za gorąco i nie ma zbyt wielu opadów. Jednak również zimą warto zajrzeć w te okolice. Głównie po to, by poszusować po niesamowicie położonym ośrodku narciarskim Vogel.

Praktycznie każdy, kto odwiedzi Bled i Bohinj stwierdza, że to drugie jezioro jest dużo bardziej dzikie i naturalne. Oczywiście oba akweny stworzyła natura. Jednak mniejsza ilość hoteli i turystów sprawia, że Bohinj robi przyjemniejsze wrażenie. Lecz nie tylko samo jezioro jest atrakcją. W jego bliskim sąsiedztwie znaleźć też można kilka innych cudów natury.

Jezioro Bohinj

Jezioro Bohinj znajduje się na wysokości ponad 500 m n.p.m. Ma ok. 4 km długości i 1,2 km szerokości. Większość jego terenu znajduje się na terenie Triglavskiego Parku Narodowego. W większości jego brzegi porasta las. Wyjątkiem są okolice Starej Fuziny, gdzie znajdziesz soczyście zielone łąki.

Wodospad Savica

Popularnym celem wycieczek jest wodospad Savica, który znajduje się powyżej zachodniego krańca jeziora. Wiedzie do niego przyjemny, łatwy i niezbyt długi szlak. Wodospad ma 78 m wysokości. Zasilają go wody spływające z Doliny Siedmiu Jezior Triglavskich.

Wodospad Voje

Wodospad Voje znajduje się w górnej części doliny o tej samej nazwie. Wiedzie do niego szlak ze schroniska Koča na Vojah. Po przejściu uroczych, rozległych łąk dociera się do mającego 21 m wodospadu. To dobra propozycja trasy, jeśli podróżujesz z dzieciakami. Jest łatwa, lekka i przyjemna.

Niewątpliwie okolice Jeziora Bohinj oferują niezliczone ilości szlaków pieszych i rowerowych. Teren Triglavskiego Parku Narodowego jest doskonale przygotowany na przyjęcie turystów. Warto jednak pamiętać, że część tras, w szczególności trekkingowych, nadaje się tylko dla osób z dużym doświadczeniem. Warto więc mierzyć siły na zamiary.

Ośrodek Narciarski Vogel

Ośrodek Narciarski Vogel znajduje się na wysokości ponad 1500 m n.p.m., poniżej szczytu Vogel. Aby się do niego dostać należy skorzystać z niesamowicie widokowej kolei linowej, której dolna stacja znajduje się przy południowym brzegu jeziora, na zachód od Ribcev Laz. Ośrodek osiada 8 wyciągów oraz 19 tras zjazdowych oraz do narciarstwa biegowego. Cały teren jest również popularny wśród skiturowców. Ośrodek czynny jest również latem. Stanowi dobrą bazę wypadową na okoliczne szczyty, posiada trasy do kolarstwa zjazdowego czy zipline. Na miejscu działają też restauracje, a także istnieje możliwość przenocowania w jednym z pensjonatów. Jednak większość osób decyduje się odwiedzić Vogel głównie po to, by spojrzeć na Jezioro Bohinj prawie jak z lotu ptaka.

Sporty wodne

W i po Jeziorze Bohinj można pływać. Najładniejsza plaża znajduje się w Starej Fuzinie. Są tam przyjemne, piknikowe polany, ścieżki spacerowe oraz rozciąga się przepiękny widok na jezioro i góry. Jeśli wolisz nieco aktywniej spędzać czas, wtedy możesz wypożyczyć kajak, łódź bądź SUP-a.

Trasy rowerowe

W okolicy Jeziora Bohinj wyznaczono sporą ilość tras rowerowych. Jednak UWAGA! Nie ma możliwości objechania jeziora dookoła. Ścieżka biegnąca wzdłuż północnego brzegu jeziora jest wyłączona dla rowerzystów. Mogą oni natomiast poruszać się po drodze wzdłuż południowego brzegu. Sporą popularnością cieszy się trasa łącząca Bohinjską Bistricę ze Starą Fuziną. Ma ona dwa warianty. Pierwszy biegnie górną częścią doliny, a drugi dolną częścią. Oba są bardzo malownicze i nadają się praktycznie dla wszystkich.

Trasy piesze

Znacznie więcej szlaków czeka na piechurów. Przede wszystkim z okolic Jeziora Bohinj wychodzą trasy w wyższe partie Triglavskiego Parku Narodowego. Popularnym celem jednodniowych wycieczek jest Dolina Siedmiu Jezior Triglavskich. Znajduje się tam całkiem malowniczo położone, duże schronisko Koča pri Triglavskih jezerih. Ze Starej Fuziny wyruszają też wycieczki na Triglav. Jednak sam trekking na niego oraz zejście zajmują zwykle 2-3 dni. Bowiem dystans oraz przewyższenie, jakie należy pokonać, są naprawdę duże. Jeśli jednak szukasz czegoś mniej wymagającego, możesz udać się na przyjemny, lekki trekking szlakiem Korita Mostnice. Zaczyna się w Starej Fuzinie i biegnie wzdłuż potoku Mostnice. Szlak wiedzie po lesie, wzdłuż szemrzącej rzeki, która na terenie tym wyżłobiła całkiem malowniczy, niewielki kanion. Trasa ta kończy się przy schronisku Koča na Vojah. Stamtąd można się jeszcze udać do wodospadu Voje.

Na blogach:

Zobacz także

Słowenia
Co zwiedzić w Słowenii?
Słowenia
Życie nocne w Słowenii
Słowenia
Obiekty natury w Słowenii
Słowenia
Aktywnie w Słowenii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon