Bovec

4.38       Zobacz opinie (8)

Położony w Dolinie Soczy Bovec to jedno z bardziej aktywnych miejsc na mapie Słowenii. To właśnie stamtąd organizowane są słynące z pięknych widoków raftingi na szmaragdowej Soczy. Bovec oferuje także niezliczone szlaki piesze i rowerowe. Zimą, w okolice te przyciąga turystów najwyżej położony w Słowenii ośrodek narciarski Kanin. Bovec może być też całkiem dobrą bazą wypadową do poznawania całej Doliny Soczy.

Bovec
Bovec, Słowenia - © Zielonamapa

Blisko z niego do Kobaridu z kilkoma, ciekawymi atrakcjami czy na przełęcz Virsic, skąd wychodzą liczne trasy trekkingowe. Sam Bovec jest niewielkim miasteczkiem z dwoma większymi sklepami, kilkoma restauracjami i całkiem sporą ilością pensjonatów i kwater prywatnych.

Dla kogo?

Do Bovca wybierz się przede wszystkim wtedy, gdy zależy Ci na aktywnych wakacjach. W bliskiej okolicy miasteczka będziesz mógł wziąć udział w raftingu czy kanioningu, wędrować po górskich szlakach, jeździć na rowerze, wspinać się czy szusować po stokach. Jeśli natomiast cenisz piękną naturę, to Dolina Soczy na pewno Cię zachwyci.

Zdjęcia

 • Bovec
 • Bovec
 • Bovec
 • Bovec
 • Bovec
 • Bovec
 • Bovec
 • Bovec
 • Bovec
 • Bovec
 • Bovec
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

W Bovcu najwięcej dzieje się w ciągu lata (czerwiec – początek września) oraz w grudniu i lutym. Na te miesiące przypadają szczyty, ruchu turystycznego. Wtedy też działa większość agencji turystycznych organizujących aktywności w Dolinie Soczy.

Jednym z większych atutów Bovca jest bez wątpienia jego lokalizacja. Otoczony jest bowiem przez wspaniałą przyrodę. Strzeliste szczyty Alp Julijskich, doliny krystalicznie czystych rzek, piękne wodospady i różnorodna roślinność. Zatem jeśli lubisz przebywać blisko natury, wizyta w Bovcu będzie dla Ciebie doskonałym pomysłem. Warto też dodać, że w bliskim sąsiedztwie tej miejscowości przebiega granica Triglavskiego Parku Narodowego.

Dolina Soczy

Przede wszystkim Bovec ma to szczęście, że znajduje się w jednym z piękniejszych miejsc w Słowenii, czyli w Dolinie Soczy. Przepływa przez nią szmaragdowa, krystalicznie czysta rzeka Socza. Bierze ona swój początek ok. 27 km na wschód od Bovca, powyżej wsi Trenta. Następnie pokonuje 140 km zanim wpadnie do Adriatyku. Najbardziej spektakularny odcinek doliny biegnie od Trenty przez Bovec do Kobaridu. Wzdłuż Soczy poprowadzono 21-kilometrowy szlak zaczynający się przy jej źródle a kończący w Bovcu. W ciągu ok. 7 godzin (tyle mniej więcej trwa jego pokonywanie) będziesz mógł zobaczyć wiele pięknych miejsc w dolinie i zachwycić się cudownymi, alpejskimi krajobrazami. Oprócz tego na rzece organizowane są rafitngi czy spływy kajakowe.

Wodospad Virje

Powyżej Bovca, na zachód od jego centrum, warto odwiedzić Wodospad Virje (Slap Virje). Z miasteczka dojść do niego można szlakiem lub po prostu dojechać rowerem/autem w jego bliskie okolice. Niewielki wodospad spływa po omszałych, wapiennych skałach wprost do szmaragdowego jeziorka. Miejsce to jest wyjątkowo fotogeniczne.

Wodospad Boka

Wodospad Boka (Slap Boka) jest najwyższym wodospadem w całej Słowenii. Znajduje się na zachód od Bovca, w niedużej odległości od szosy nr 203 biegnącej do Kobaridu. Ma 144 m wysokości. W jego okolice dotrzeć można szlakiem biegnącym od Wodospadu Virje. Inną opcją jest trasa zaczynająca się przy szosie 203, która doprowadza do punktu widokowego. Z niego możesz podziwiać Wodospad Boka, niestety ze sporego dystansu. Teoretycznie da się dojść bliżej niego. W praktyce, trasa ta jest bardzo trudna i wymagająca, stąd miejscowi odradzają próbę samodzielnego dotarcia pod sam wodospad.

Šunikov vodni gaj

Idealnym miejscem na przyjemny spacer jest Šunikov vodni gaj. Pod nazwą tą kryją się liczne kaskady i przełomy jakie utworzyła rzeka Lepenjica. Wzdłuż niej poprowadzono niezbyt wymagającą ścieżkę. W trakcie wędrówki będziesz mógł podziwiać rzekę, a także widoki na dolinę Lepenjicy.

Dzięki temu, że Bovec położony jest w górskiej dolinie, może oferować najróżniejsze opcja związane z aktywnym spędzaniem wolnego czasu. W miasteczku działa pokaźna ilość agencji turystycznych organizujących m.in. cieszące się ogromną popularnością raftingi.

Raftingi

Największą atrakcją Doliny Soczy i Bovca są organizowane na Soczy raftingi. Odbywają się one zwykle od marca do października. Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z tym sportem, to nic się nie martw. Raftingi na Soczy nie są bardzo trudne i wymagające. Za to w ich trakcie będziesz mógł nieco podnieść sobie poziom adrenaliny i w pełni nasycić się pięknem, słoweńskiej przyrody.

Ośrodek narciarski Kanin

Nad Bovcem góruje masyw Kanin. Na jego stokach działa najwyżej położony w Słowenii ośrodek narciarski. Za pomocą gondoli i wyciągów krzesełkowych można się przedostać z doliny bezpośrednio na wysokość 2293 m n.p.m.. Warto dodać, że Kanin znajduje się na granicy z Włochami. W efekcie słoweński ośrodek narciarski połączony jest z tym po włoskiej stronie. Dzięki temu można szusować zarówno w Kaninie, jak i w Sella Nevea. Jednak w obu ośrodkach trasy narciarskie są przeznaczone dla bardziej zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów.

Trekkingi

Okolice Bovca mogą stanowić całkiem niezłą bazę wypadową dla pieszych wędrówek. Wokół miasteczka poprowadzony jest szlak w formie pętli, dzięki któremu dotrzeć m.in. do Wodospadu Virje czy uroczo położonego przysiółka Plužna. Jeśli jesteś bardziej ambitny możesz wybrać się z Bovca na szczyt Kanin (2587 m n.p.m.). Jednak trekking z doliny zajmie Ci w jedną stronę ok. 8-9 godzin. Innym, popularnym celem pieszych wędrówek jest wyrastający na wschód od Bovca szczyt Svinjak. Nie da się go nie zauważyć, gdyż ma kształt piramidy. Ciekawą propozycją jest również trasa do Krnsko Jezero.

Wspinaczka

W samym Bovcu nie znajdziesz dróg wspinaczkowych. Ale w promieniu kilku kilometrów od jego centrum zlokalizowanych jest kilka ciekawych opcji. Przede wszystkim na Kaninie poprowadzono via ferratę mającą 750 m długości. Za jej pomocą można dotrzeć do niesamowitego, skalnego okna. Jednak typowe, wspinaczkowe miejscówki znajdziesz w Trencie (zwana pri Plajerju) oraz w Kobaridzie (Pod Kopitcem).

Trasy rowerowe

Dolina Soczy i okolice Bovca cieszą się uznaniem również wśród rowerzystów. Przede wszystkim liczne trasy rowerowe poprowadzone są wzdłuż samej rzeki, w szczególności w jej nieco niższym biegu. Natomiast kolarze szosowi chętnie wybierają się na przełęcz Predel (gdzie znajduje się granica z Włochami) oraz na Mangart (gdzie dociera najwyżej położona w Słowenii asfaltowa szosa).

Zobacz także

Słowenia
Co zwiedzić w Słowenii?
Słowenia
Życie nocne w Słowenii
Słowenia
Obiekty natury w Słowenii
Słowenia
Aktywnie w Słowenii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon