Jaskinie Szkocjańskie

4.25       Zobacz opinie (8)

Jaskinie Szkocjańskie pod kątem popularności zajmują drugie miejsce tuż za Jaskinią Postojną. Większość osób zastanawia się, które z tych dwóch miejsc warto odwiedzić. Otóż, najlepiej wybrać się do obu jaskiń. Każda z nich oferuje nieco inne atrakcje i zachwyca zupełnie czym innym. W przypadku Jaskiń Szkocjańskich, głównym powodem, dla których warto je odwiedzić jest podziemny kanion rzeki Reki. Wzdłuż niego poprowadzona jest trasa turystyczna, której przejście potrafi wzbudzić sporo emocji.

Jaskinie Szkocjańskie

Jaskinie Szkocjańskie, Słowenia - © Zielonamapa

Oprócz tego, w ramach zwiedzania Jaskiń Szkocjańskich można odwiedzić Veliką i Malą Dolinę, które przed wiekami powstały w wyniku zawalenia się stropu jaskini. I choć Jaskinie Szkocjańskie znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, to nie ma w nich takich tłumów, jak w Jaskini Postojnej.

Dla kogo?

Jaskinie Szkocjańskie to nie lada gratka dla każdej osoby zainteresowanej geologią i przyrodą. Jednak nawet jeśli nie odróżniasz stalaktytu od stalagmitu, to i tak rozważ wizytę w Jaskiniach Szkocjańskich. Są one bowiem fenomenem na skalę światową!

Zdjęcia

  • Jaskinie Szkocjańskie
  • Jaskinie Szkocjańskie
  • Jaskinie Szkocjańskie
  • Jaskinie Szkocjańskie
  • Jaskinie Szkocjańskie
  • Jaskinie Szkocjańskie
  • Jaskinie Szkocjańskie
  • Jaskinie Szkocjańskie
  • Jaskinie Szkocjańskie
  • Jaskinie Szkocjańskie
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jaskinie Szkocjańskie są udostępnione zwiedzającym przez cały rok. Jednak trasa obejmująca Veliką i Malą Dolinę jest zamknięta od listopada do marca. Jeśli więc chcesz zaliczyć obie trasy, zdecyduj się na wizytę od kwietnia do października.

W ramach Parku Regionalnego Jaskiń Szkocjańskich czekają na Ciebie dwie trasy zwiedzania. Pierwsza obejmuje podziemny kanion, druga natomiast Veliką i Mala Dolinę. Za darmo możesz też wybrać się na spacer ścieżką dydaktyczną, która prowadzi wokół kompleksu jaskiń i oferuje przepiękne widoki na okolicę.

Podziemny kanion

Pierwsza z tras obejmuje przejście z Tihej Doliny wzdłuż podziemnego kanionu rzeki Reki. Pokonuje się ją pod opieką przewodnika, w grupach po ok. 20-30 osób. Najbardziej emocjonującym etapem zwiedzania jest przejście przez most przerzucony 50 m nad nurtem rzeki.

Mala i Velika Dolina

Jeśli zdecydujesz się na bilet obejmujący obie trasy, to po wyjściu z podziemnego kanionu będziesz mógł ruszyć na spacer wzdłuż Malej i Velikiej Doliny. Pierwsza z nich ma 120 m głębokości, druga zaś 160 m głębokości. Początkowo znajdowały się one pod ziemią. Jednak w okresie plejstocenu doszło do zawalenia stropu jaskini, dzięki czemu nastąpiło ich odsłonięcie. I choć oba miejsca prezentują się ciekawie, to nie są tak spektakularne, jak podziemny kanion.

Ścieżka Dydaktyczna

Podczas ładnej pogody warto przespacerować się ścieżką dydaktyczną. Prowadzi ona wokół Malej i Velikiej Doliny, a także przechodzi przez kilka, pobliskich wsi, m.in. Skocjan czy Matavun. W trakcie wędrówki będziesz mógł spojrzeć z góry na teren, jaki powstał w wyniku zawalenia się stropu jaskini, a także przyjrzeć się wyjątkowo sielankowej okolicy.

Zobacz także

Słowenia
Co zwiedzić w Słowenii?
Słowenia
Życie nocne w Słowenii
Słowenia
Obiekty natury w Słowenii
Słowenia
Aktywnie w Słowenii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon