Koper

3.00       Zobacz opinie (7)

Koper jest największym miastem słoweńskiego wybrzeża i piątym co do wielkości w całym kraju. Swój nieco industrialny charakter zawdzięcza w dużej mierze znajdującemu się tam, sporemu portowi. Jednak oprócz tego, Koper posiada całkiem ładną i klimatyczną starówkę. W jej obrębie znaleźć można kilka prawdziwych perełek architektonicznych, np. elegancki pałac Pretorów.

Koper
Koper, Słowenia - © Zielonamapa

Koper oferuje również kilka ładnych plaż. Dlatego też latem jest dość mocno oblegany przez turystów. W dużej mierze Słoweńców, którzy chętnie wypoczywają na własnym, niewielkim wybrzeżu. Jednak w Koprze przybywa również turystów z zagranicy. Warto połączyć jego zwiedzanie z odwiedzinami również w innych miasteczkach tej części Słowenii, czyli Izoli i Piranie.

Dla kogo?

Koper przypadnie Ci do gustu, jeśli lubisz spacerować i zwiedzać, ale niekoniecznie chcesz na to poświęcać zbyt wiele czasu. Odwiedziny w najważniejszych miejscach w mieście nie zajmą Ci więcej niż półtorej godziny.

Zdjęcia

  • Koper
  • Koper
  • Koper
  • Koper
  • Koper
  • Koper
  • Koper
  • Koper
  • Koper
  • Koper
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Oczywiście Koper najlepiej odwiedzić latem. Wtedy będziesz mógł zarówno pozwiedzać, jak i zrelaksować się na jednej z okolicznych plaż. Jeśli natomiast zależy Ci jedynie na eksplorowaniu miasta, wtedy każda pora roku będzie odpowiednia.

Największe atrakcje miasta koncentrują się w obrębie starówki. Znajduje się ona na południe od portu. Zwiedzanie warto rozpocząć od głównego placu, czyli Titov trgu, a następnie przespacerować się wąskimi uliczkami, a w szczególności ul. Čevljarską.

Pałac Pretorów

Na głównym, miejskim placu, czyli Titov trg wznosi się pałac Pretorów. Pod kątem architektonicznym prezentuje gotyk wenecki. Posiada zewnętrzne schody, balkon, a także płaskorzeźbę ukazującą skrzydlatego lwa – symbol Republiki Weneckiej. W pałacu działa informacja turystyczna, w której otrzymasz mapy i liczne, darmowe broszury. Oprócz tego budynek ten funkcjonuje jako ratusz oraz pałac ślubów.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Najbardziej imponującym budynkiem przy Titov trg jest Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Posiada 36-metrową dzwonnicę. Pokonując 204 stopnie możesz zdobyć jej najwyższy poziom, skąd będziesz mógł podziwiać rozległą panoramę Kopru, Adriatyku i Włoch. Sama świątynia w dużej mierze utrzymana jest w gotyckim i romańskim stylu. Na jej terenie znajduje się skarbiec, w którym przechowywane są drogocenne naczynia liturgiczne.

Muzeum Regionalne

Na zachód od Titov trg, przy ul. Kidričeva 19 działa Muzeum Regionalne (Pokrajinski muzej Koper). Mieści się ono w pałacu Belgramoni Tacco z XVII w.. Głównym celem muzeum jest przybliżanie historii Kopru, ze szczególnym naciskiem na okres panowania na tych terenach Republiki Weneckiej. Trzeba przyznać, że mocno wpłynęła ona na wygląd nie tylko tego miasta, ale i całego słoweńskiego wybrzeża. Odwiedź muzeum, jeśli naprawdę interesujesz się historią.

Ulica Čevljarska

Jedną z bardziej klimatycznych uliczek Kopru jest ul. Čevljarska. Biegnie ona od Titov trg w kierunku południowym. Jest bardzo wąska i zabudowana niezbyt wysokimi, kamiennymi budynkami. Działają w nich liczne sklepy czy kawiarenki.

Fontanna de Ponte

Najbardziej charakterystyczną i rozpoznawalną fontanną w Koprze jest fontanna de Ponte. Wznosi się na placu Prešernov trg. Powstała w XVII w. i ma kształt mostu Rialto z Wenecji.

Koper, choć położony na wybrzeżu, nie posiada zbyt pokaźnej ilości plaż. Na szczęście słoweńskie wybrzeże jest maleńkie, więc dotarcie, czy to samochodem, czy na piechotę do ładnych plaż nie zajmie Ci zbyt wiele czasu.

Mestno kopališče Koper

W niedużej odległości od starówki, przy Kopališko nabrežje 1, znajduje się ładna, zagospodarowana, miejska, żwirowa plaża. Działa przy niej kawiarnia. W okolicy znajdziesz też ławeczki, a jeśli nie przepadasz za leżeniem na kamieniach, możesz plażować na… trawniku.

Plaża Debeli rtič

Na północ od miasta, blisko granicy z Włochami znajduje się półwysep  Debeli rtič. Na jego terenie znajdziesz żwirową, całkiem przyjemną plażę. Jest ona w dużej mierze dzika i niezagospodarowana. Raczej dla koneserów i osób, które naprawdę dobrze pływają.

Zobacz także

Słowenia
Co zwiedzić w Słowenii?
Słowenia
Życie nocne w Słowenii
Słowenia
Obiekty natury w Słowenii
Słowenia
Aktywnie w Słowenii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon