Logarska Dolina

4.00       Zobacz opinie (8)

Znajdująca się na północ od Lublany Logarska Dolina jest jedną z bardziej rozpoznawalnych dolin w całej Słowenii. Bardzo często pojawia się w folderach reklamujących walory przyrodnicze i krajobrazowe tego kraju. Dolina ma ok. 7 km długości. W dużej mierze porasta ją las. Jednak na wjeździe do niej oraz kilka kilometrów w jej głąb znajdują się rozległe polany oferujące jedne z bardziej sielankowych, alpejskich widoków.

Logarska Dolina
Logarska Dolina, Słowenia - © Zielonamapa

Logarska Dolina to idealny cel pieszych, jak i rowerowych wycieczek. Może stanowić też dobrą bazę wypadową w wyższe partie Alp Kamnickich. Jednak większość osób decyduje się tylko na wycieczkę do położonego na samym krańcu doliny Wodospadu Rinka.

Dla kogo?

Logarska Dolina przypadnie Ci do gustu, jeśli lubisz piękną przyrodę i niezapomniane górskie widoki. Miejsce to jest również popularne wśród rowerzystów oraz górołazów, ze względu na ciekawe trasy poprowadzone po okolicy.

Zdjęcia

  • Logarska Dolina
  • Logarska Dolina
  • Logarska Dolina
  • Logarska Dolina
  • Logarska Dolina
  • Logarska Dolina
  • Logarska Dolina
  • Logarska Dolina
  • Logarska Dolina
  • Logarska Dolina
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Oczywiście Logarska Dolina jest dostępna przez cały rok. Jednak jeśli chcesz w pełni cieszyć się jej walorami, odwiedź ją późną wiosną (koniec maja-czerwiec) lub po prostu latem (od lipca do końca września). Wtedy też masz szansę na najlepsze warunki pogodowe.

Na terenie Doliny Logarskiej utworzono park krajobrazowy. I po dotarciu na miejsce nikogo to nie dziwi. Jest to bowiem wyjątkowo fotogeniczny i piękny punkt na mapie Słowenii. W trakcie pobytu w dolinie będzie można zobaczyć kilka ciekawych miejsc.

Dolina Logarska

Wjazd na teren Doliny Logarskiej znajduje się nieopodal Solčavy, blisko granicy z Austrią. Zmotoryzowani muszą uiścić opłatę. Natomiast piesi i rowerzyści są z niej zwolnieni. Praktycznie przez całą długość doliny biegnie asfaltowa szosa. Dociera ona do parkingu, z okolic którego zaczyna się szlak do Wodospadu Rinka. Warto zatrzymać się na polanie zlokalizowanej mniej więcej w połowie doliny. Działają tam hotele, z okolic których rozciąga się najbardziej znany widok na Logarską i otaczające ją góry.

Wodospad Palenk

Nieopodal polany z hotelami zobaczyć można Wodospad Palenk. Opada z wysokości 78 m. Zimą, kiedy zamarza, staje się popularnym celem wspinaczy uprawiających wspinaczkę lodową. Latem natomiast stanowi wyjątkowo popularną scenerię do…ślubów plenerowych.

Wodospad Rinka

Na samym końcu Logarskiej Doliny znajduje się Wodospad Rinka. Z parkingu idzie się do niego ok. 15-20 min. Ścieżka nie jest zbyt wymagająca ani stroma. Sam wodospad opada z 90-metrowego klifu w formie pojedynczej, dość wąskiej strugi.

Orlovo Gnezdo

Najlepszym punktem widokowym, z którego podziwiać można Wodospad Rinka jest Orlovo Gnezdo. Jest to drewniana chatka umiejscowiona na skałach naprzeciwko wodospadu. Aby się do niej dostać należy pokonać wąskie schody. Z tarasu widokowego rozciąga się piękny widok na dolinę i wodospad oraz okoliczne szczyty. Na miejscu można napić się miejscowych nalewek oraz napojów bezalkoholowych.

Choć Logarska Dolina wydaje się być idealnym miejscem jedynie na rodzinne spacery lub pikniki, to również osoby uprawiające najróżniejsze sporty będą mogły się tu wyszaleć. Przede wszystkim spodoba się tu rowerzystom oraz entuzjastom trekkingów.

Trasy rowerowe

Zarówno kolarze szosowi, jak i mtb bardzo chętnie przemierzają główną trasę wiodącą wzdłuż doliny. Jadąc od wejścia do niej ku jej krańcowi cały czas będziesz miał pod górkę. Za to w drugą stronę czeka Cię przyjemny i bardzo szybki zjazd. Popularnym celem wycieczek jest także sąsiednia dolina biegnąca wzdłuż potoku Jezera. Poprowadzona tamtędy szosa wyprowadza na dość sporą wysokość, dzięki czemu podziwiać można rozległą panoramę okolicy.

Trasy trekkingowe

Logarska Dolina może stanowić doskonała bazę wypadową w wyższe partie Alp Kamnickich. Popularnym szlakiem jest ten biegnący od Wodospadu Rinka do schroniska Frischaufov dom na Okrešlju. Pokonanie tej dość stromej i momentami dość wymagającej trasy zajmuje ok. 1 godzinę. Stamtąd można się dalej wybrać do innego schroniska – Kamniška koča na Kamniškem sedlu, a także na takie szczyty jak Brana, Turska Gora czy Ojstrica.

Zobacz także

Słowenia
Co zwiedzić w Słowenii?
Słowenia
Życie nocne w Słowenii
Słowenia
Obiekty natury w Słowenii
Słowenia
Aktywnie w Słowenii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon