Lublana

4.42       Zobacz opinie (12)

Stolica Słowenii, czyli Lublana jest miastem na wskroś ciekawym i różnorodnym. Znajduje się w centralnej części kraju, w dolinie rzeki Lublanicy. Miasto, pod kątem wizualnym, zostało ukształtowane przez wybitnego, słoweńskiego architekta Jože Plečnika. Dzięki temu, zwiedzanie Lublany jest nie lada gratką dla fanów architektury. Jednak spodoba się tu również tym wszystkim, którzy cenią piękna widoki, ciekawe zabytki i muzea.

Lublana
Lublana, Słowenia - © Zielonamapa

Lublana jest także miastem tętniącym życiem, bez względu na porę roku. Liczne kluby i puby dbają o rozwój życia towarzyskiego, natomiast organizowane w mieście festiwale przyciągają tam artystów i gości z niemalże całego świata. Lublana może być też doskonałą bazą wypadową w inne części kraju. Blisko z niej np. do Bledu, Bohinja czy Logarskiej Doliny. Natomiast na wybrzeże można z niej dojechać w ok. półtorej godziny.

Dla kogo?

Lublana to idealne miejsce jeśli cenisz miasta, w których naprawdę dużo się dzieje i dużo można zobaczyć. Choć słoweńska stolica nie jest wielką metropolią, to ilość znajdujących się tam atrakcji jest tak ogromna, że jeden dzień zwiedzania na pewno Ci nie wystarczy. Dlatego planując wizytę w Lublanie rozważ przynajmniej dwudniowy pobyt. Na pewno nie będziesz się nudzić!

Zdjęcia

 • Lublana
 • Lublana
 • Lublana
 • Lublana
 • Lublana
 • Lublana
 • Lublana
 • Lublana
 • Lublana
 • Lublana
 • Lublana
 • Lublana
 • Lublana
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Tak naprawdę nie ma złej pory, aby odwiedzić Lublanę. Jednak sami mieszkańcy rekomendują, by zawitać w ich mieście w grudniu, gdy trwa jarmark świąteczny. Wtedy miasto nie tylko wypełnione jest licznymi dekoracjami, ale odbywają się także kiermasze, koncerty czy wystawy. Jednak również wiosną i latem w Lublanie organizowane są liczne festiwale, zarówno te promujące szeroko pojętą sztukę, jak i te kulinarne.

Lublana posiada pokaźną ilość zabytków i muzeów. Na szczęście większość koncentruje się w ścisłym centrum, które zamknięte jest dla ruchu samochodowego. Dlatego będąc w słoweńskiej stolicy nastaw się na dużą ilość spacerów. Ciekawym rozwiązaniem może być również zwiedzanie miasta na rowerze. Lublana jest bowiem bardzo przyjazna rowerzystom.

Zamek

Nad centralną częścią Lublany dominuje położony na niewielkim wzgórzu zamek (Ljubljana grad, ul. Grajska planota 1). Na jego teren dostać się można korzystając z nowoczesnej kolejki wspinającej się po zboczu z placu Krekov. Oczywiście możesz też wybrać się tam na piechotę, obierając jedną z licznych alejek wspinających się na wzgórze z różnych jego stron. Spora część zamku jest ogólnodostępna. Biletowane jest m.in. wejście na wieżę, z której rozpościera się zapierający dech w piersi widok na położone w dole miasto oraz wysokie góry wokół. Na terenie zamku działa też Muzeum Lalek, restauracja, klub jazzowy czy sklep z pamiątkami.

Katedra

Innym, ważnym obiektem znajdującym się w centrum Lublany jest katedra pw. Św. Mikołaja (katedrala Ljubljana, Dolničarjeva ulica 1). Pochodzi z XVIII w. i utrzymana jest w barokowym stylu. Przed wejściem do jej wnętrza warto zwrócić uwagę na główne drzwi. Została na niej wyrzeźbiona historia Słowenii od czasów starożytnych aż po współczesne. We wnętrzu katedry zobaczyć można ciekawe freski.

Mestni trg

Jednym z ważniejszych placów Lublany jest Mestni trg. Wznosi się przy nim imponujący gmach miejskiego ratusza. Tuż przed nim stoi ciekawa fontanna, zwana Fontanną Robba lub inaczej Fontanną Trzech Rzek Krainy. Jej autorem był wenecki rzeźbiarz Francesco Robba. Trzy postacie znajdujące się na niej, to bogowie uosabiający trzy, najbardziej znaczące rzeki Słowenii: Lublanice, Sawę i Krkę.

Potrójny most

Jednym z ważniejszych obiektów, jakie w Lublanie pozostawił po sobie architekt Jože Plečnik, jest Potrójny Most (Tromostovje). Łączy on Presnerov Trg z ul. Stritarjeva. Składa się na niego jeden większy most oraz znajdujące się po jego bokach dwie kładki piesze, które dodane zostały przez słynnego architekta. To jeden z częściej fotografowanych mostów w Lublanie, a rozciągający się z niego widok jest jednym z bardziej charakterystycznych w tym mieście.

Klasztor i kościół franciszkanów

Naprzeciwko potrójnego mostu, przy Presnerov Trg wznosi się klasztor oraz posiadający różową fasadę kościół franciszkanów pw. Zwiastowania. W środku świątyni zobaczyć można krzyż, który zaprojektowany został przez Jože Plečnika.

Nebotičnik

Choć na pierwszy rzut oka ciężko to zauważyć, to okazuje się, że Lublana posiada drapacz chmur. W ten sposób określa się Nebotičnik, czyli 13-piętrowy wieżowiec znajdujący się przy ul. Štefanovej 1. Zbudowany został w 1933 r. i w tamtym czasie był najwyższą budowlą Jugosławii oraz dziewiątym, najwyższym budynkiem w Europie. Na jego ostatnich, dwóch poziomach działa kawiarnia z tarasem widokowym. Można stamtąd podziwiać przepiękną panoramę centrum miasta, zamku i okolic.

Plac Republiki

Na południe od Nebotičnika rozciąga się Plac Republiki (Trg republike). To ważne miejsce w historii Słowenii, gdyż to właśnie tam proklamowano jej niepodległość 25 czerwca 1991 r.. Przy placu wznosi się charakterystyczny budynek parlamentu. Warto dobrze mu się przyjrzeć, gdyż nad i wokół głównego wejścia zobaczyć można wyrzeźbione, nagie postacie. Podobno mają symbolizować ludzi pracy, choć sami Słoweńcy mają co do tego pewne wątpliwości. Również przy placu stoją dwa, nieco bardziej nowoczesne wieżowce oraz dom handlowy.

Park Tivoli

Na zachód od ścisłego centrum znajduje się Park Tivoli. Bez wątpienia jest to najpiękniejszy i największy park w całej Lublanie. Znaleźć w nim można liczne alejki spacerowe i tereny rekreacyjne. W parku wznosi się prześliczny Pałac Tivoli, w którym działa Międzynarodowe Centrum Grafiki.

Muzeum Narodowe Słowenii

Jeśli chciałbyś zgłębić historię Słowenii, to koniecznie wybierz się do Muzeum Narodowego Słowenii (Narodni muzej Slovenije, Muzejska ulica 1). Mieści się w neorenesansowym pałacu. Posiada bogate zbiory archeologiczne, które pozyskane zostały podczas prac prowadzonych w okolicach Lublany.

Muzeum Iluzji

Ciekawą rozrywką, zarówno dla młodszych, jak i starszych turystów może być wizyta w Muzeum Iluzji (Muzej iluzij, Kongresni trg 13). W trakcie pobytu będziesz miał okazję doświadczyć złudzenia iluzji na różne sposoby. Największą atrakcją muzeum jest tunel Vortex, w którym nic nie jest takie, jakby się mogło wydawać.

Metelkova

Na północ od ścisłego centrum, w niedużej odległości od dworca kolejowego, znajduje się niewielka dzielnica Metelkova. To prawdziwe zagłębie street artu. Teren dawnych koszar wojskowych został przejęty przez artystyczny kolektyw, który stworzył tam przestrzeń dla najróżniejszych instalacji, rzeźb czy graffiti. Działają tam też kluby, w których posłuchać można nieco bardziej alternatywnych brzmień.

Lublana, oprócz licznych zabytków i ciekawych miejsc, oferuje także doskonałe restauracje, puby i kluby. Wieczorami miasto tętni życiem, bez względu na porę roku. Wyjątkiem jest styczeń, gdy większość osób regeneruje siły po intensywnym, imprezowym grudniu.

Klub Cirkus

Jednym z popularniejszych klubów w Lublanie jest Klub Cirkus (Trg mladinskih delovnih brigad 7). We wtorki odbywają się tam koncerty na żywo. Środy zarezerwowane są dla studentów. W czwartki parkiet rozgrzewa muzyka elektroniczna, zaś w piątki i soboty muzyka house oraz słoweńscy i zagraniczni DJ’e.

En pub

En pub (Celovška cesta 150) znajduje się w pewnym oddaleniu od ścisłego centrum. Mimo wszystko jednak cieszy się ogromną popularnością. W ciągu dnia funkcjonuje bardziej jako kawiarnia, zaś wieczorami i w nocy jako tętniący życiem pub. Można w nim poczuć prawdziwego, bałkańskiego ducha. W weekendy gościom przygrywają DJ-e lub pochodzące z Bałkanów zespoły.

Orto Bar

Jeśli lubisz bardziej rockowe i mroczne klimaty, to na pewno spodoba Ci się w Orto Bar (Grablovičeva ulica 1). Jego największym atutem, oprócz super atmosfery, jest także fakt, że występują tam artyści nie tylko ze Słowenii, ale i z całego świata.

Union Pivnica

W Lublanie znajduje się browar produkujący popularne w tym kraju piwo Union. Na miejscu działa też Union Pivnica (Pivovarniška ulica 2), gdzie skosztować można świeżo wyprodukowanego tam piwa. Oprócz tego, w pubie serwowane są też dania kuchni słoweńskiej. Bardzo przystępne ceny.

Zobacz także

Słowenia
Co zwiedzić w Słowenii?
Słowenia
Życie nocne w Słowenii
Słowenia
Obiekty natury w Słowenii
Słowenia
Aktywnie w Słowenii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon