Maribor

SPOKO

Maribor położony jest blisko granicy z Austrią, w dolinie rzeki Drawy, u podnóża masywu Pohorje. Większość turystów przejeżdża przez niego w drodze na do Lublany lub w trakcie podróży do Chorwacji. Zwykle nie przychodzi im do głowy, że w Mariborze może być coś ciekawego. A okazuje się, że jest to naprawde przyjemne do zwiedzania miasto. Przede wszystkim słynie z tego, że rośnie w nim najstarsza winorośl na świecie (albo przynajmniej w Europie).

Maribor

Maribor, Słowenia – © Shutterstock

Tradycje winiarskie stanowią ważny aspekt kulturowy nie tylko Mariboru, ale i całej okolicy. Starówka miasta oferuje kilka interesujących zabytków. Natomiast masyw Pohorje i jego okolice to doskonałe miejsce do uprawiania najróżniejszych form aktywnej turystyki: od jazdy na nartach, przez trekkingi na jeździe na rowerze (również tej ekstremalnej) kończąc.

Dla kogo?

Maribor może być nie tylko przyjemnym przystankiem w trakcie podróży, ale również celem samym w sobie. Jeśli zdecydujesz się go odwiedzić, to nie będziesz się nudził. Miasto nie jest duże, a jego najciekawsze atrakcje koncentrują się w ścisłym centrum. Jeśli lubisz zwiedzać i degustować wino, wtedy skup się na samym mariborze. Jeśli natomiast lubisz nieco aktywniej spędzać czas, wtedy koniecznie wybierz się na Pohorje. Czekają tam na Ciebie stoki narciarskie, liczne trasy piesze, bike park oraz szlaki rowerowe.