Maribor

3.60       Zobacz opinie (10)

Maribor położony jest blisko granicy z Austrią, w dolinie rzeki Drawy, u podnóża masywu Pohorje. Większość turystów przejeżdża przez niego w drodze na do Lublany lub w trakcie podróży do Chorwacji. Zwykle nie przychodzi im do głowy, że w Mariborze może być coś ciekawego. A okazuje się, że jest to naprawde przyjemne do zwiedzania miasto. Przede wszystkim słynie z tego, że rośnie w nim najstarsza winorośl na świecie (albo przynajmniej w Europie).

Maribor

Maribor, Słowenia - © Zielonamapa

Tradycje winiarskie stanowią ważny aspekt kulturowy nie tylko Mariboru, ale i całej okolicy. Starówka miasta oferuje kilka interesujących zabytków. Natomiast masyw Pohorje i jego okolice to doskonałe miejsce do uprawiania najróżniejszych form aktywnej turystyki: od jazdy na nartach, przez trekkingi na jeździe na rowerze (również tej ekstremalnej) kończąc.

Dla kogo?

Maribor może być nie tylko przyjemnym przystankiem w trakcie podróży, ale również celem samym w sobie. Jeśli zdecydujesz się go odwiedzić, to nie będziesz się nudził. Miasto nie jest duże, a jego najciekawsze atrakcje koncentrują się w ścisłym centrum. Jeśli lubisz zwiedzać i degustować wino, wtedy skup się na samym mariborze. Jeśli natomiast lubisz nieco aktywniej spędzać czas, wtedy koniecznie wybierz się na Pohorje. Czekają tam na Ciebie stoki narciarskie, liczne trasy piesze, bike park oraz szlaki rowerowe.

Zdjęcia

  • Maribor
  • Maribor
  • Maribor
  • Maribor
  • Maribor
  • Maribor
  • Maribor
  • Maribor
  • Maribor
  • Maribor
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najlepszym terminem na odwiedziny w Mariborze jest czerwiec. Wtedy odbywa się Lent Festival, w trakcie którego, w 40 różnych lokalizacjach na terenie całego miasta można obejrzeć najróżniejsze przedstawienia, występy baletowe czy opery. Dobrym pomysłem jest również wizyta we wrześniu, gdy zwykle panują najlepsze warunki do jazdy na rowerze czy chodzenia po górach.

Najważniejsze zabytki i atrakcje miasta koncentrują się na starówce położonej blisko brzegu Drawy. Spacer po niej połączony ze zwiedzaniem nie powinien zająć Ci więcej niż 2 godziny.

Dom Winorośli

Jednym z częściej odwiedzanych miejsc w Mariborze jest Dom Winorośli (Hise Stare trte, Gorkega ulica 1). To właśnie przy nim rośnie najstarsza winorośl na świecie, której wiek szacuje się na ponad 400 lat. Wciąż owocuje i z jej winogron produkuje się wino, które wręczane jest ważnym osobom ze świata polityki czy kultury. W Domu Winorośli można zgłębić winiarskie tradycje regionu, a także wziąć udział w degustacji lokalnych win.

Glavni trg

Jednym z ważniejszych placów miasta jest Glavni trg. Otoczony jest niskimi, kolorowymi kamieniczkami. Na jego płycie wznosi się kolumna ufundowana przez mieszkańców Mariboru podczas plagi dżumy. Na kolumnie została ukazana Matka Boska oraz kilku innych świętych.

Ulica Gosposka

Warto przespacerować się głównym deptakiem Mariboru, czyli ulicą Gosposką. Nie jest to wielka promenada, a przyjemna, kameralna uliczka z licznymi sklepami, kawiarniami czy knajpkami.

Największa piwnica na wino

Pod placem Slobode rozciąga się największa w Europie piwnica na wino. Posiada ponad 2 km podziemnych korytarzy. Można ją zwiedzać pod opieką przewodnika, a także wziąć tam udział w degustacji win. Świetne miejsce dla każdego fana wina!

Muzeum Regionalne

Niepodal Trgu Slobode znajduje się zamek. Powstał w XV w. Z rozkazu cesarza Ferdynanda III. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Regionalne (Pokrajinski muzej Maribor, Grajska ulica 2). Przybliża ono historię i kulturę regionu poprzez trzy, główne wystawy: archeologiczną, etnograficzną oraz historyczną.

Jak na miasto słynące z wina przystało Maribor posiada całkiem pokaźną ilość pubów, winiarni i klubów. W szczególności na jesieni, gdy jest już po zbiorach winogron, w mieście unosi się zapach wina.

Klub MC Pekarna

W dawnej piekarni należącej do armii jugosłowiańskiej znajdującej się w podziemiach działa Klub MC Pekarna (ul. Ob železnici 16). To kultowe miejsce na mapie Mariboru, choć trzeba przyznać, że nie każdemu się tam spodoba. Klub jest dość mroczny, mocno grungowy. Występują tam bardzo często zespoły rockowe oraz te reprezentujące niebo bardziej alternatywne style.

KGB

KGB, a dokładniej Kulturno Glasbeni Brlog (Vojašniški trg), to idealne miejsce, jeśli chcesz posłuchać muzyki na żywo oraz napić się taniego alkoholu. Serwowane jest tu zarówno piwo, jak i słoweńskie wino. Klub mieści się w piwnicach jednej z kamienic. Często bywa tu tłoczno.

Vinoteka Maribor

Jeśli po prostu chciałbyś się zrelaksować przy lampce wybornego, słoweńskiego wina, wtedy odwiedź Vinotekę Maribor (Usnjarska ulica 10). Karta win zmienia się w zależności od sezonu i jest bardzo skrupulatnie układana. Nie znajdziesz tu setki różnych win, a tylko te, które uważane są za najlepsze.

Maribor, a dokładniej wzgórze Pohorje, to wprost wymarzone miejsce do uprawiania aktywnej turystyki. Na jego stokach działa ośrodek narciarski, bike park, poprowadzone są trasy piesze i rowerowe.

Ośrodek narciarski

Choć nie jest położony bardzo wysoko, to ośrodek narciarski znajdujący się na Pohorje jest największym centrum sportów zimowych w Słowenii. Oferuje 24 trasy zjazdowe o różnym poziomie trudności, obsługiwane przez kilkanascie wyciągów krzesełkowych oraz orczykowych.

Jazda na rowerze

Maribor jest całkiem znany wśród kolarzy DH i enduro. A wszystko za sprawą działającego w Mariborze Bike Parku Pohorje. Oferuje on kilka, dość wymagających tras zjazdowych, które przebiegają w dużej mierze w bliskim sąsiedztwie kolei gondolowej. Jednak jeśli wolisz nieco spokojniejszą jazdę, wtedy możesz wybrać się na prostsze trasy rowerowe poprowadzone po terenie Pohorje lub np. w dolinie Drawy.

Szlaki piesze

Pohorje jest również popularnym celem pieszych wędrówek. W obrębie całego pasma znaleźć można liczne szlaki, które wiodą aż na jego zachodni kraniec w okolice Rogli i Kope. Pohorje słynie m.in. z torfowych jezior.

Zobacz także

Słowenia
Co zwiedzić w Słowenii?
Słowenia
Życie nocne w Słowenii
Słowenia
Obiekty natury w Słowenii
Słowenia
Aktywnie w Słowenii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon