Piran

3.63       Zobacz opinie (8)

Słoweńskie wybrzeże, podobnie zresztą jak cały kraj, jest naprawdę maleńkie. A jego prawdziwą perełką jest Piran. To wyjątkowo piękne miasteczko, położone tuż nad brzegiem Adriatyku. Posiada wyjątkowo spójną, średniowieczną zabudowę, której charakteru dodali Wenecjanie.

Piran
Piran, Słowenia - © Zielonamapa

Spacerując po wąskich, krętych uliczkach po prostu nie można nie zakochać się w tym mieście i jego klimacie. W szczególności warto się wybrać w okolice katedry św. Jerzego, skąd rozpościera się najlepszy widok na cały Piran i jego okolice. W bliskim sąsiedztwie miasta znaleźć też można kilka ładnych plaż, a także wyjątkowo fotogeniczny Park Przyrody Strunjan z niesamowitymi klifami.

Dla kogo?

Piran na pewno Ci się spodoba, jeśli jesteś fanem zwiedzania i podziwiania pięknych widoków. Miasto, podobnie jak jego okolica, to również idealny cel spacerów. Jedyną wadą Piranu są tłumy. Słoweńcy tłumaczą to tym, że choć kraj jest niewielki, to każdy jego mieszkaniec chce mieć dom na wybrzeżu lub chociaż spędzić tam wakacje. W efekcie o każdej porze roku jest tam spory ruch. Zdecydowanie ciekawsze miejsce aniżeli Koper.

Zdjęcia

  • Piran
  • Piran
  • Piran
  • Piran
  • Piran
  • Piran
  • Piran
  • Piran
  • Piran
  • Piran
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Bez względu na to, kiedy postanowisz odwiedzić Piran, to będzie się on pięknie prezentować. Jednak najlepszą porą na wizytę jest okres od maja do września. Wtedy, oprócz zwiedzania, będziesz też mógł popływać w morzu.

Największe atrakcje Piranu koncentrują się w obrębie starówki położonej na trójkątnym cyplu ze wzgórzem. W najwyższym punkcie znajduje się katedra św. Jerzego – najlepszy punkt widokowy miasta.

Tartinijev trg

Zwiedzanie warto rozpocząć od głównego, najpiękniejszego placu Piranu, czyli Tartiniejv trg. Został on nazwany na cześć Giuseppe Tartiniego – wybitnego skrzypka i kompozytora, który w XVII w. urodził się w tym słoweńskim mieście. Plac utworzono po tym, jak zasypano istniejący w tym miejscu niewielki port rybacki. Na jego płycie stoi pomnik przedstawiający Giuseppe Tartiniego. Wokół placu znaleźć można najważniejsze budowle Piranu, m.in. urząd miejski czy dom wenecki.

Dom wenecki

Najbardziej uroczym i rozpoznawalnym budynkiem stojącym przy Tartinijev trg jest dom wenecki. Powstał w XV w. i wyróżnia się czerwoną fasadą i ciekawymi zdobieniami. Umieszczono też na nim napis – Lassa pur dir, co oznacza Niech mówią. Z tym krótkim zdaniem związana jest miejscowa legenda. Według niej dom ten zbudował dla swej ukochanej, wywodzącej się z niższej klasy społecznej, pewien bogaty kupiec. Oczywiście wywołało to falę plotek wśród mieszkańców Piranu. Aby nieco ostudzić ich plotkarskie zapędy, kupiec rozkazał umieszczenie na budynku tego krótkiego zdania.

Klasztor Minorytów i kościół św. Franciszka

Z głównego placu warto udać się pod górę ul. Bolniską. Doprowadza ona do ciekawego klasztoru Minorytów wraz z kościołem św. Franciszka. Klasztor powstał w XIII w.. W jego wnętrzach znajduje się biblioteka z wieloma cennymi manuskryptami czy księgami. Klasztor, ze względu na doskonałą akustykę, bardzo często gości najróżniejsze koncerty. Jeśli zaś chodzi o kościół, to w jego wnętrzach można podziwiać wiele ciekawych obrazów.

Mediadom Pyrhani

Jeśli chcesz zgłębić historię Piranu, to odwiedź Mediadom Pyrhani (ul. Kumarjeva 3). Jest to multimedialne muzeum, w którym można zapoznać się z dziejami miasta, a także wybitnych postaci, jakie się w nim urodziły.

Katedra św. Jerzego i dzwonnica

W najwyższym punkcie starówki wznosi się imponująca katedra św. Jerzego wraz ze strzelistą dzwonnicą. Świątynia datowana jest XVII w. Św. Jerzy jest nie tylko jej patronem, ale również patronem całego miasta. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na zdobiony, drewniany sufit. Jednak dużo większą atrakcją jest wolnostojąca dzwonnica. Po 146 schodach wspiąć się można na jej najwyższy poziom, skąd podziwiać można rozległą panoramę Piranu i okolic, ale również Włoch.

Park Przyrody Strunjan

W niedużej odległości od Piranu, na wschód od jego centrum, rozciąga się Park Przyrody Strunjan. W jego obręb wchodzą imponujące klify, saliny oraz laguna Stjuza. Po terenie parku poprowadzone są szlaki piesze – idealne na widokowy spacer. Obszar ten jest również ostoją ptaków.

Trzeba przyznać jedno – zarówno Piran, jak i całe, słoweńskie wybrzeże nie oferuje zbyt dużej ilości plaż. Linia brzegowa jest dość mocno zagospodarowana i zabudowana, w efekcie część plaż należy do ekskluzywnych hoteli. Jednak w okolicach Piranu jest kilka miejsc godnych uwagi.

Plaża przy Prešernovo nabrežje

W Piranie największą popularnością cieszy się plaża przy Prešernovo nabrežje. Przy czym plaża to dość mocne słowo. Po prostu spory fragment betonowego bulwaru na czas lata jest przekształcany w miejsce, gdzie można rozłożyć się z ręcznikiem. Wejście do wody po kamieniach i drabinkach raczej średnio nadaje się dla małych dzieci.

Plaża Pacug

Na wschód od centrum, w niewielkiej zatoce, leży plaża Pacug. Jest ona żwirowo-skalista. Idealne miejsce, jeśli lubisz prawdziwą dzikość natury. Raczej nie spędzisz tu długich godzin leżakując na ręczniku. Ale za to będziesz mieć piękne widoki.

Plaża Strunjan

Plaża na terenie Parku Krajobrazowego Strunjan zlokalizowana jest w bliskim sąsiedztwie salin. To dobre miejsce w szczególności dla rodzin z dziećmi, gdyż dno morskie dość łagodnie tam opada. W okolicy jest spory parking oraz kawiarnia.

Plaża miejska w Portoroz

Tuż obok Piranu znajduje się Portoroz, zabudowane licznymi hotelami. Jednak mimo dość gęstej infrastruktury, to właśnie tam znajdziesz najwięcej plaż. Najbardziej popularną jest główna, plaża miejska w centrum Portoroz. Jest piaszczysta i przypadnie Ci do gustu wtedy, gdy podróżujesz z dzieciakami.

Zobacz także

Słowenia
Co zwiedzić w Słowenii?
Słowenia
Życie nocne w Słowenii
Słowenia
Obiekty natury w Słowenii
Słowenia
Aktywnie w Słowenii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon