Planica

3.89       Zobacz opinie (9)

Fanom skoków narciarskich Planicy przedstawiać nie trzeba. To właśnie w tej pięknej, słoweńskiej dolinie przy granicy z Włochami odbywa się ostatni z konkursów w ramach pucharu świata w skokach. Na Planicę składa się kompleks 7 skoczni. Jedna z nich klasyfikowana jest jako skocznia mamucia. Ma wielkość 240 m i jest drugą, największą skocznią na świecie. Jeden z rekordowych skoków oddał na niej Kamil Stoch. W 2017 roku doleciał na 251 m!

Planica

Planica, Słowenia - © Zielonamapa

W Planicy, oprócz skoczni, odwiedzić można całkiem ciekawe muzeum poświęcone skokom narciarskim oraz całemu kompleksowi. W niedużej odległości od Planicy warto udać się do Rezerwatu Zelenci z przepięknym, szmaragdowym jeziorkiem. Natomiast dobrą bazą wypadową do poznawania tych okolic może być Kranjska Gora, która wraz z Bovcem uznawane są za najbardziej aktywne i sportowe miasteczka w Słowenii.

Dla kogo?

Jeśli jesteś fanem skoków narciarskich, to nie trzeba Cię namawiać do odwiedzin w Planicy. Jednak nawet, jeśli sport ten średnio Cię interesuje, to i tak wybierz się do tej doliny. Okolice kompleksu skoczni obfituje w cudowne widoki. A pobliski Rezerwat Zelenci jest naprawdę wyjątkowy i zachwycający.

Zdjęcia

  • Planica
  • Planica
  • Planica
  • Planica
  • Planica
  • Planica
  • Planica
  • Planica
  • Planica
  • Planica
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

W przypadku, gdy chcesz zobaczyć zmagania skoczków, wtedy zarezerwuj sobie czas w marcu. Właśnie w drugiej połowie tego miesiąca odbywają się zawody pucharu świata w Planicy. Jednak również latem i jesienią możesz tam trafić na trenujących skoczków lub zawody nieco niższej rangi. Dzięki zastosowaniu igielitu, kompleks może być użytkowany praktycznie przez cały rok.

Planicę warto odwiedzić przede wszystkim przez wzgląd na znajdujące się tam skocznie. Kiedy człowiek stanie u ich podnóża, wtedy w pełni docenia odwagę skoczków. Bo prawda jest taka, że trzeba mieć jaja, aby usiąść na belce i zjechać nawet z najmniejszej ze skoczni!

Letalnica

Niewątpliwie największą (dosłownie i w przenośni) atrakcją Planicy jest mamucia skocznia. Wcześniej nazywana była Velikanką, później zmieniono jej nazwę na Letalnicę. Jej punkt konstrukcyjny znajduje się na 200 metrze, zaś jej długość wynosi 240 m. Za budowę Letalnicy odpowiedzialni byli bracia Gorisek. Jej ogrom naprawdę przytłacza, w szczególności, gdy porówna się ją do innych, mniejszych skoczni w kompleksie.

Zipline

Drugą, największą atrakcją Planicy jest działający latem zipline. Możesz zjechać ze szczytu mamuciej skoczni, czyli Letalnicy. W ten sposób choćby przez chwilę poczujesz emocje, jakie towarzyszą skoczkom. Mający 566 m zjazd na pewno dostarczy Ci adrenaliny. W szczególności, że będziesz mógł się rozpędzić do ponad 80 km/h!

Muzeum Planicy

Naprzeciwko kompleksu skoczni wznosi się nowoczesny budynek Planica Nordic Center. W jego wnętrzach działa Muzeum Planicy. Miejsce to przybliża historię rozwoju skoków narciarskich w tym zakątku Słowenii. Przede wszystkim jednak ukazuje sylwetki najwybitniejszych konstruktorów skoczni narciarskich, czyli braci Gorisek oraz Stanko Bloudeka i Ivana Rozmana.

Rezerwat Zelenci

Rezerwat Zelenci znajduje się blisko szosy nr 202 łączącej Kranjską Gorę z granicą z Włochami. Z parkingu przy drodze wiedzie mająca ok. 400 m leśna ścieżka. Doprowadza ona bezpośrednio nad brzeg szmaragdowego jeziorka. Możesz go podziwiać z drewnianego pomostu lub wieży widokowej. Miejsce to pięknie prezentuje się o każdej porze roku. Jeziorko zimą nie zamarza, gdyż jego wody zawsze mają nieco wyższą temperaturę. Stojąc na wieży możesz podziwiać górskie szczyty odbijające się w kolorowej tafli tego niewielkiego zbiornika.

Zobacz także

Słowenia
Co zwiedzić w Słowenii?
Słowenia
Życie nocne w Słowenii
Słowenia
Obiekty natury w Słowenii
Słowenia
Aktywnie w Słowenii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon