Planica

SPOKO

Fanom skoków narciarskich Planicy przedstawiać nie trzeba. To właśnie w tej pięknej, słoweńskiej dolinie przy granicy z Włochami odbywa się ostatni z konkursów w ramach pucharu świata w skokach. Na Planicę składa się kompleks 7 skoczni. Jedna z nich klasyfikowana jest jako skocznia mamucia. Ma wielkość 240 m i jest drugą, największą skocznią na świecie. Jeden z rekordowych skoków oddał na niej Kamil Stoch. W 2017 roku doleciał na 251 m!

Planica

Planica, Słowenia – © Shutterstock

W Planicy, oprócz skoczni, odwiedzić można całkiem ciekawe muzeum poświęcone skokom narciarskim oraz całemu kompleksowi. W niedużej odległości od Planicy warto udać się do Rezerwatu Zelenci z przepięknym, szmaragdowym jeziorkiem. Natomiast dobrą bazą wypadową do poznawania tych okolic może być Kranjska Gora, która wraz z Bovcem uznawane są za najbardziej aktywne i sportowe miasteczka w Słowenii.

Dla kogo?

Jeśli jesteś fanem skoków narciarskich, to nie trzeba Cię namawiać do odwiedzin w Planicy. Jednak nawet, jeśli sport ten średnio Cię interesuje, to i tak wybierz się do tej doliny. Okolice kompleksu skoczni obfituje w cudowne widoki. A pobliski Rezerwat Zelenci jest naprawdę wyjątkowy i zachwycający.