Postojna

3.22       Zobacz opinie (9)

Jadąc przez Słowenię, Austrię czy Chorwację na pewno rzucą/rzuciły Ci się w oczy liczne billboardy reklamujące Jaskinię Postojną. Niewątpliwie ta słoweńska jaskinia jest jedną z piękniejszych w Europie. I na pewno ma też doskonałych marketingowców, którzy dbają o to, by zawsze były tam tłumy turystów. Bo bez względu na to, kiedy się tam wybierzesz, raczej nie będziesz mógł liczyć na ciszę i spokój. Ale kiedy już zobaczysz Jaskinię Postojną, to zrozumiesz, co przyciąga do niej gości z całego świata.

Postojna

Postojna, Słowenia - © Zielonamapa

Podziemna kolejka, niesamowite formacje skalne czy ogrom przestrzeni robią wrażenie na każdym. I warto dodać, że w 2018 r. Jaskinia Postojna świętowała 200-lecie odkrycia jej najbardziej spektakularnego fragmentu, od którego rozpoczęła się jej sława.

Dla kogo?

Jaskinia Postojna przypadnie Ci do gustu przede wszystkim wtedy, gdy nie straszne Ci są tłumy i dość wysoka cena za bilet wstępu. Jeśli dodatkowo lubisz oglądać niesamowite miejsca stworzone przez matkę naturę, to już w ogóle będziesz w siódmym niebie.

Zdjęcia

  • Postojna
  • Postojna
  • Postojna
  • Postojna
  • Postojna
  • Postojna
  • Postojna
  • Postojna
  • Postojna
  • Postojna
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Do Jaskini Postojnej wybierz się w piękny, słoneczny dzień, gdy na niebie nie ma ani jednej chmurki. Zastanawiasz się, dlaczego masz siedzieć pod ziemią, gdy pogoda jest ładna? Otóż dlatego, że wtedy jest zwykle mniej chętnych na zwiedzanie jaskini. Natomiast w brzydkie, pochmurne dni są tam najczęściej dzikie tłumy. I to bez względu na porę roku.

Niewątpliwie Jaskinia Postojna jest jedną z bardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Słowenii. Znana jest ze swej podziemnej kolejki, ogromnych, pełnych ciekawych formacji skalnych sal oraz… ludzkiej ryby. Proteus, bo o nim mowa, to główny mieszkaniec jaskini, którego można zobaczyć m.in. w specjalnym akwarium umieszczonym w jej wnętrzu.

Podziemna kolejka

Zwiedzanie Jaskini Postojnej rozpoczyna się od przejazdu podziemną kolejką. Uruchomiono ją w 1872 r.. Była pierwszą, tego typu jaskiniowa kolejką na świecie. Podróż nią zajmuje kilka minut. W jej trakcie będziesz mógł podziwiać kilka pięknych, oświetlonych, pełnych stalaktytów i stalagmitów sal.

Kalwaria

Po dotarciu na stację końcową kolejki, pod opieka przewodnika udasz się na piechotę do Kalwarii. Określana jest też często mianem Wielkiej Góry. Obie nazwy pasują do niej idealnie, gdyż jest to największa, udostępniona turystom część Jaskini Postojnej. Chodnik wspina się pod górę, pozwalając podziwiać widoki na ogromną, jaskiniową przestrzeń. Od ilości formacji skalnych może zakręcić się w głowie.

Rosyjski Mostek

Turystyczny chodnik schodzi z Kalwarii do Rosyjskiego Mostka. Swoją nazwę zawdzięcza rosyjskim jeńcom wojennym, którzy zbudowali go w 1916 r.. Po przejściu przez niego czeka Cię wizyta w kilku mniejszych, równie pięknych, jaskiniowych komnatach. Zwiedzanie Postojnej zakończysz nieopodal sklepu z pamiątkami oraz akwarium z ludzką rybą. Stamtąd w drogę powrotną zabiorą Cię wagoniki kolejki.

Zamek Predjama

Jeśli już odwiedzisz Jaskinię Postojną, to koniecznie musisz także zobaczyć znajdujący się niemalże po sąsiedzku Zamek Predjama. W sezonie letnim dojedziesz do niego darmowym autobusem. Możesz też w jego okolice podjechać własnym środkiem transportu. Zamek Predjama jest jednym z częściej fotografowanych zamków w Słowenii. Został on bowiem przyklejony do klifu i dodatkowo częściowo wbudowany w znajdującą się tam jaskinię. Patrząc na niego trzeba przyznać, że w średniowieczu mieli polot i fantazję. Jednak zamek lepiej prezentuje się z zewnątrz niż od środka. Jeśli więc chcesz nieco zaoszczędzić, to ogranicz się do obejrzenia go jedynie z zewnątrz.

Zobacz także

Słowenia
Co zwiedzić w Słowenii?
Słowenia
Życie nocne w Słowenii
Słowenia
Obiekty natury w Słowenii
Słowenia
Aktywnie w Słowenii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon