Edynburg

4.38       Zobacz opinie (8)

Edynburg ma w sobie coś z ponadczasowego, surowego romantyzmu. Malowniczy i odrobinę mroczny klimat miasta od lata stanowił niewyczerpane źródło inspiracji dla wielu poetów i pisarzy. Tu został powołany do życia Ebenezer Scrooge z Opowieści Wigilijnej Dickensa, Sherlock Holmes Conana Doyle'a i Harry Potter J.K Rowling.

Edynburg

Edynburg, Szkocja - © Zielonamapa

Szkocka stolica to doskonała mieszanka zabytków, malowniczych krajobrazów i ciekawych historii. Trudno nie ulec urokowi potężnych, kamiennych murów miasta odcinających się na tle zielonych wzgórz wulkanicznych. No i oprzeć szklaneczce mocnej whiskey po wietrznym (i często mokrym) spacerze.

Dla kogo?

Edynburg spodoba się wszystkim, którzy lubią zwiedzanie, zabytkowa architekturę i interesują się sztuką.

Zdjęcia

 • Edynburg
 • Edynburg
 • Edynburg
 • Edynburg
 • Edynburg
 • Edynburg
 • Edynburg
 • Edynburg
 • Edynburg
 • Edynburg
 • Edynburg
 • Edynburg
 • Edynburg
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Do Edynburga warto przyjechać przez cały rok, ale miasto najprzyjemniej zwiedza się wiosną i jesienią, gdy ulice są mniej zatłoczone, a ceny noclegów znacznie niższe.

Edinburgh Festival

Największe turystyczne oblężenie Edynburg przeżywa pod koniec sierpnia w trakcie renomowanego Edinburgh Festival, który obejmuje kilka różnych festiwali odbywających się równocześnie. Najbardziej popularny z nich to The Fringe – największy na świecie festiwal sztuki teatralnej i ulicznej, na który przyjeżdżają artyści, muzycy i performersi z całego świata.

Zabytkową część Edynburga najlepiej zwiedza się pieszo. Z autobusów warto skorzystać tylko jeśli wybierasz się na wycieczkę poza ścisłe centrum.

Królewska Mila

The Royal Mile to główna arteria edynburskiej starówki, która ciągnie się od zamku królewskiego, aż do Pałacu Holyrood. Tu zawsze jest pełno ludzi. Na parterach wysokich kamienic mieszczą się kameralne kawiarenki, sklepy z tradycyjnymi szkockimi produktami, atelier krawieckie specjalizujące się w szyciu kiltów i bary serwujące najlepszą szkocką whiskey.

Życie nocne Edynburga skupia się wokół The Royal Mile i Princes Street. Tu napijesz się wybornego piwa i najlepszej szkockiej na świecie.

The Royal Oak

Kameralny, tradycyjny pub z doskonałym wyborem piw i prawdziwie szkocką atmosferą. Ulubione miejsce lokalsów, którzy spotykają się tutaj, żeby pogadać i posłuchać muzyki na żywo (1 Infirmary St).

Deacon Brodies Tavern

Dwupiętrowa tawerna – na górze restauracja, na dole pub. W środku zawsze głośno i  tłoczno, ale mimo to atmosfera  bardzo sympatyczna. Deacon Brodies Tavern swoją nazwę wzięła od diakona Wiliama Bordiego, który był pierwowzorem książkowej postaci doktora Jekylla i pana Hyda (435 Lawnmarket,).

The Black Cat

Doskonały wybór whiskey i świetni barmani, którzy doradzą jeśli nie wiesz, której z nich skosztować. Wieczorami często kameralne występy na żywo. Fajne miejsce na początek wieczoru (168 Rose St).

Whistlebinkies Live Music Bar

Świetne koncerty lokalnych zespołów, w trakcie jednego wieczoru można posłuchać kilku utalentowanych wykonawców. Plus Whistlebinkies jest codziennie czynny do 3 w nocy, więc to doskonały bar na ostatnie piwo, czy rozchodniaka (4-6 South Bridge).

The Bow Bar

Bar dla prawdziwych koneserów whiskey – w karcie ponad 300 gatunków do wyboru. Wyluzowana, miła atmosfera i świetni barmani (80 W Bow).

Panda & Sons

Popularny bar koktajlowy, który nawet w środku tygodnia jest pełen ludzi. Uwaga! Wcale nie taki łatwy do odnalezienia. Wejście ukryte za półką książkami w zakładzie fryzjerskim (79 Queen St).

Nawiedzony cmentarz, owiane mrocznymi legendami podziemia  i klimatyczna dzielnica młynarzy – poznaj mniej oblegane atrakcje miasta z dreszczykiem w tle.

Cmentarz Greyfriars Kirkyard

Podobno najbardziej nawiedzony cmentarz na świecie. Nekropolia Greyfriars powstała w XVI w., ale złą sławę zyskała dopiero ponad stulecie później, gdy stała się miejscem kaźni przeciwników korony brytyjskiej. Ówczesny Lord Adwokat George Mackenzie (zwany również „krwawym Mackenzim”) dopuszczał się niesłychanych okrucieństw na więźniach, a ich głowy nabijał na pręty płotu ogradzającego cmentarz. Po śmierci został pochowany w mauzoleum nieopodal miejsca, w którym konały jego ofiary. W 1999 r. do grobowca włamał się bezdomny szukający schronienia przed deszczem i pod jego ciężarem pękło wieko jednej z trumien. Podobno od tego czasu cmentarz w Greyfriars nawiedzany jest przez ducha okrutnego urzędnika.

The Real Mary King’s Close

XVII-wieczne przejście podziemne i siatka korytarzy znajdująca się pod budynkiem obecnego urzędu miasta (City Chambers). Podobno w trakcie epidemii dżumy zamurowano tu setki chorych mieszkańców miasta. W trakcie ok. godzinnego zwiedzania można się dowiedzieć, czy w tej i oraz innych mrożących krew w żyłach opowieściach i legendach związanych z podziemnym labiryntem i jego lokatorami kryje się ziarenko prawdy.

Zobacz także

Szkocja
Co zwiedzić w Szkocji?
Szkocja
Życie nocne w Szkocji
Szkocja
Obiekty przyrody w Szkocji
Szkocja
Aktywnie w Szkocji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon