Wyspy Owcze

3.67       Zobacz opinie (6)

Wyspy Owcze, czyli archipelag należący do Danii, to jedno z bardziej magicznych miejsc na mapie Europy. I tak “owce” w nazwie nie wzięły się z przypadku. Faktycznie tych zwierząt żyje tam mnóstwo. Szacuje się, że jest ich dwa razy więcej niż… ludzi. Ich liczba jest kontrolowana zapisami sporządzonymi wiele wieków temu, bowiem jej przekroczenie mogłoby zachwiać delikatnym ekosystemem wysp.

Wyspy Owcze
Wyspy Owcze, UK - © Zielonamapa

W krajobrazie archipelagu dominują wzniesienia, rozległe łąki, wijące się między nimi drogi i praktycznie zero drzew. Te po prostu nie miałyby szansy się utrzymać z powodu panujących tu warunków atmosferycznych. Głównym ośrodkiem administracyjnym Wysp Owczych jest miasto Thorshavn, zlokalizowane na wyspie Streymoy. Jednak to przyroda jest tym, co przyciąga tam turystów, a widoki po prostu zapierają dech w piersi. Ale Wyspy Owcze to też idealny cel nieco bardziej aktywnych wakacji. Mimo niejednokrotnie kapryśnej pogody.

Dla kogo?

Jeśli nie straszne są Ci deszcze (na Wyspach Owczych potrafi padać 280 dni w ciągu roku), to powinno udać Ci się docenić naturalne piękno archipelagu. To na pewno dobry kierunek dla fanów pieszych wędrówek, jazdy na rowerze czy road tripów. Wyspy Owcze to również niepowtarzalna okazja do poznania fascynującej i nieco zamkniętej farerskiej kultury. 

Zdjęcia

 • Wyspy Owcze
 • Wyspy Owcze
 • Wyspy Owcze
 • Wyspy Owcze
 • Wyspy Owcze
 • Wyspy Owcze
 • Wyspy Owcze
 • Wyspy Owcze
 • Wyspy Owcze
 • Wyspy Owcze
 • Wyspy Owcze
 • Wyspy Owcze
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Cóż, Wyspy Owcze nie są najbardziej słonecznym i pogodnym punktem na mapie świata. A to dlatego, że deszcz czy wiatr stanowią tam niemal pewnik. Padać potrafi 280 a nawet i więcej dni w ciągu roku. Na szczęście często są to przelotne opady. Więc jest szansa, że uda Ci się wstrzelić również i w okna pogodowe. Lepiej zaplanuj wizytę w letnich miesiącach

Wyspy Owcze to kraina rozmaitości, ale przede wszystkim miejsce o fascynujących krajobrazach i licznych cudach natury. Wygospodaruj więc czas na ich bliższe poznanie.

Wodospad Fossá

Wodospad Fossá jest najwyższym wodospadem na Wyspach Owczych. Znajdziesz go w północnej części wyspy Streymoy, nieopodal wsi Haldórsvík. Wodospad spływa po ciemnej, bazaltowej ścianie, dzięki czemu woda idealnie kontrastuje na jej tle. Ścieżka doprowadzi Cię praktycznie pod sam wodospad, pozwalając cieszyć się wspaniałymi widokami.

Risin i Kellingin

Risin i Kellingin to dwie charakterystyczne skały, wznoszące się bezpośrednio w oceanie, nieopodal wsi Tjørnuvík na wyspie Streymoy. Mają po 71 m wysokości i wraz z okolicznymi klifami tworzą wyjątkowo spektakularny krajobraz. Najlepszy widok na Risin i Kellingin rozciąga się ze szczytu klifu.

Dunnesdrangar

Dzięki ok. 3-kilometrowej wędrówce na terenie wyspy Vágar dotrzesz do Dunnesdrangar. To przepiękny fragment wybrzeża, ze skalnymi klifami, pojedynczymi skałami oraz zieloną trawą porastającą okolicę. Piękne widoki i spokojna okolica.

Koltur

Koltur to niezamieszkana wyspa wchodząca w skład archipelagu. Jej najwyższym punktem jest monumentalny szczyt Kolturshamar w kształcie stożka. W całości wyspa została przekształcona w park narodowy, a przyroda jest tam absolutnie przez człowieka nieprzeszktałcona. Prawdziwy, naturalny raj.

Mykines

W zachodniej części archipelagu znajdziesz wyspę Mykines. To właśnie tam żyje największa kolonia uroczych maskonurów. Pojawiają się tam od maja do końca sierpnia. Tysiące ptaków łatwo dostrzec i zrobić naprawdę udane fotografie z ich udziałem. Dodatkowo, Mykines jest dość odludna, co pozwala na naprawdę bliskie obcowanie z dziką przyrodą.

Odwiedź Wyspy Owcze, jeśli naprawdę lubisz aktywności na świeżym powietrzu. Archipelag oferuje przepiękną przestrzeń do wędrówek, rowerowych przejażdżek, wspinaczce i wielu innym sportom. Zaopatrz się oczywiście w ciepłe i wodoodporne ubrania oraz dobry humor, a na pewno będziesz zachwycony przygodami, jakie tam na Ciebie czekają.

Piesze wędrówki

W obrębie Wysp Owczych znajdziesz pokaźną ilość wyznaczonych szlaków trekkingowych. Ich niewątpliwym atutem jest to, że pozwalają dość szybko dotrzeć do licznych punktów widokowych, które pozwolą Ci zachwycić się pięknem i różnorodnością tamtejszych krajobrazów. Gdzie zatem warto się udać? Jednym z popularniejszych, trekkingowych celów jest Villingardalsfjall, położone na wyspie Viðoy. To trzecia, najwyższa góra w całym archipelagu. Wędrówka jest dość wymagająca, bo teren jest tu stromy. Ale poniesiony trud rekompensują oszałamiające widoki. Rozważ też wycieczkę do latarni morskiej Kallur na wyspie Kalsoy. Oczywiście ciekawym pomysłem może być też zdobycie najwyższego szczytu wszystkich Wysp Owczych, czyli Slættaratindur. Jego nazwę przetłumaczyć można jako “płaski szczyt”. Ma 880 m n.p.m. i podczas ładnej pogody widać z niego wszystkie 18 wysp archipelagu. Wśród lokalnej ludności istnieje tradycja, by wspiąć się na Slættaratindur 21 czerwca, czyli podczas najdłuższego dnia w ciągu roku.

Jazda na rowerze

Wbrew pierwszemu wrażeniu Wyspy Owcze mogą się jawić jako potencjalnie atrakcyjny cel rowerowej wyprawy. Małe natężenie ruchu, dobre połączenia promowe/mostowe/tunelowe pomiędzy wyspami, dobrej jakości drogi i piękne krajobrazy - to przepis na udaną wycieczkę, również dla rodzin z dziećmi. W większości przypadków nachylenie jest tu w miarę łagodne, więc nawet podjazdy nie powinny być kłopotliwe. Tym, co może nieco przeszkadzać, jest pogoda. Dlatego musisz mieć ze sobą zapas odpowiednich ubrań, również na deszcz, wiatr czy niższe temperatury.

Jazda konna

Choć to owce są symbolem archipelagu, to i konie są tu popularnymi zwierzakami. I to nie byle jakie, bo konie farerskie. Obecnie żyje ich tam kilkaset i trzy stadniny: Berg Hestar, Faroe Horse i Davidsen Hestar oferują wycieczki na grzbiecie tych pięknych wierzchowców. Może być to świetna opcja na lepsze poznanie wysp oraz autentyczne doświadczenie.

Zobacz także

Szkocja
Co zwiedzić w Szkocji?
Szkocja
Życie nocne w Szkocji
Szkocja
Obiekty przyrody w Szkocji
Szkocja
Aktywnie w Szkocji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon