Bazylea

3.71       Zobacz opinie (7)

Bazylea jest bez wątpieniem miastem z dużą ilością “naj”. Przede wszystkim, na jej terenie działa aż 40 muzeów! Co czyni ją miastem z największym zagęszczeniem muzeów w całej Szwajcarii. Po drugie, jest najstarszym miastem uniwersyteckim kraju. Bazylea oferuje też jedne z najpiękniejszych parków i ogrodów.

Bazylea, Szwajcaria

Bazylea, Szwajcaria - © Zielonamapa

Dodatkowo, posiada malowniczą lokalizację, nad Renem. Rzeka ta latem staje się centrum życia towarzyskiego miasta. Nad jej brzegiem się wypoczywa, spaceruje czy spotyka ze znajomymi. Do tego, Bazylea może się poszczycić piękną, spójną architekturą starówki, jak i nieco nowocześniejszymi konstrukcjami, które urozmaicają miejską tkankę. To czyni ją szalenie ciekawym, intrygującym i różnorodnym miastem. Dzięki temu możesz mieć pewność, że czas tam spędzony nie pójdzie na marne i przywieziesz stamtąd sporo miłych wspomnień.

Dla kogo?

Lubisz intensywnie zwiedzać? Zatem Bazylea na pewno Ci się spodoba. Piękna starówka, 40 muzeów oraz liczne, nietuzinkowe atrakcje sprawią, że będziesz miał tam co robić. Zajrzyj to Bazylei, jeśli interesujesz się architekturą. W mieście znajdziesz sporo przykładów nowoczesnego designu.

Zdjęcia

  • Bazylea
  • Bazylea
  • Bazylea
  • Bazylea
  • Bazylea
  • Bazylea
  • Bazylea
  • Bazylea
  • Bazylea
  • Bazylea
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Praktycznie przez cały rok w Bazylei sporo się dzieje. Bo oczywiście oprócz zwiedzania, organizowane są tu liczne festiwale czy np. takie wydarzenia, jak jarmark bożonarodzeniowy. Mimo wszystko jednak wizytę warto zaplanować w cieplejszych miesiącach. Wtedy w pełni docenić można potencjał Bazylei, a także przyjrzeć życiu toczącemu się nad Renem.

Bazylea ma turystom naprawdę dużo do zaoferowania. Liczne muzea, zabytki czy klimatyczne uliczki i ciekawe pod kątem architektonicznym budowle zapraszają, by je bliżej i lepiej poznać.

Stare miasto

Stare miasto Bazylei znajduje się na obu brzegach Renu i spokojnie można go eksplorować na piechotę. Odległości nie są duże, a ilość atrakcji i zabytków zgromadzonych na stosunkowo małej przestrzeni jest ogromna. W jego obrębie znajdziesz m.in. katedrę, ratusz, bramę Spalen, fontannę Tinguely i wiele, wiele innych.

Katedra

Jedną z bardziej imponujących budowli Bazylei jest katedra (Basler Münster, Münsterpl. 9). Zbudowana została w latach 1019-1500 w stylu romantycznym i gotyckim. Z zewnątrz wyróżniają ją dwie wieże, oraz dach kryty elegancką dachówką. W obrębie świątyni znajduje się m.in. grobowiec, w którym pochowany jest Erazm z Rotterdamu. Plac, na jakim wznosi się katedra, cieszy się sporą popularnością. Tu tu spotykają się mieszkańcy Bazylei, organizowane są koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Tuż obok katedry znajduje się także jeden z najlepszych w mieście punktów widokowych, czyli Pfalz.

Zobacz także

Szwajcaria
Co zwiedzić w Szwajcarii?
Szwajcaria
Życie nocne w Szwajcarii
Szwajcaria
Parki narodowe w Szwajcarii
Szwajcaria
Aktywny wypoczynek w Szwajcarii
Szwajcaria
Poza szlakiem w Szwajcarii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon