Berno

3.40       Zobacz opinie (5)

Berno, czyli szwajcarska stolica (a raczej miasto pełniące jej rolę, bo oficjalnie i teoretycznie Szwajcaria stolicy nie posiada), jest wyjątkowo ciekawym punktem na mapie tego niedużego, górzystego kraju. Przede wszystkim przez wzgląd na wyjątkowo piękną, średniowieczną zabytkową starówkę. Jej walory zostały docenione przez komisję UNESCO, stąd znalazła się na liście światowego dziedzictwa.

Berno, Szwajcaria - © Zielonamapa

W obrębie berneńskiego, starego miasta znajdziesz 6-kilometrowe, zadaszone arkady. Z tego powodu, Berno jawi się jako idealny cel wycieczki podczas nieco gorszej pogody. Atutem miasta jest także lokalizacja - nad rzeką Aare. Nad jej brzegiem znajdziesz jedno z najpiękniejszych, europejskich kąpielisk, czyli Freibad Marzili. Jedną z większych atrakcji miasta jest spływ rzeką Aare. Wystarczy, że dasz się ponieść jej nurtowi. Więc pamiętaj o tym, by wybierając się do Berna zabrać ze sobą kostium kąpielowy.

Dla kogo?

Berno to propozycja dla fanów klasyki, czyli zabytków, tradycyjnej, historycznej zabudowy i ładnych widoków. Dodatkowo, szwajcarska stolica spodoba Ci się wtedy, jeśli preferujesz kameralną atmosferę. Nie jest to bowiem wielkie miasto, przytłaczające tłumami.

Zdjęcia

 • Berno
 • Rosengarten Bern
 • Berno katedra
 • Gurten Berno
 • Berno
 • Berno
 • Berno
 • Berno
 • Berno
 • Berno
 • Berno
 • Berno
 • Berno
 • Berno
 • Berno
 • Berno
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Berno może być dobrym wyborem, kiedy aura pogodowa odrobinę nie dopisuje. Zwiedzanie starówki możesz odbyć praktycznie bez wyciągania parasola czy przeciwdeszczowej kurtki. Jednak Berno najlepiej prezentuje się latem. Będziesz mógł skorzystać z kąpieliska czy samodzielnie spłynąć rzeką Aare.

Berno
Berno, Szwajcaria - © Zielonamapa

Główne atrakcje Berna koncentrują się na średniowiecznej, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO starówce. Spacer po niej będzie ciekawym doświadczeniem zarówno pod kątem historii, jak doświadczeń wizualnych.

Średniowieczna starówka

Średniowieczne stare miasto zajmuje centralną część Berna. Z trzech stron opływa go rzeka Aare. Elementem wyróżniającym starówkę na tle innych, europejskich miast są 6-kilometrowe arkady. Część knajpek i restauracji również działa w ich obrębie. Dlatego nawet, gdy pada, masz szansę nie zmoknąć. Inną ciekawostką jest to, że stare miasto położone jest nieco wyżej niż rzeka. Z jej brzegami połączone jest m.in. wąskimi schodkami lub specjalną kolejką.

Berno
Berno, Szwajcaria - © Zielonamapa

Wieża zegarowa

Jednym z symboli berneńskiej starówki jest wieża zegarowa, czyli Zytglogge (Bim Zytglogge 1). Zbudowana została już w XV wieku. Znajduje się ponad bramą, która od zachodu prowadzi na starówkę. O każdej, pełnej godzinie, zegar ożywa. Pojawiają się figurki ludzi i zwierząt. Wnętrze wieży można zwiedzać podczas specjalnie organizowanych wycieczkach. Z jej szczytu roztacza się ładna panorama starego miasta.

Berno
Zytglogge, Berno, Szwajcaria - © Zielonamapa

Katedra berneńska

Jednym z najbardziej okazałych budowli Berna jest bez wątpienia katedra (Berner Münster, Münsterplatz 1). To największy, późnośredniowieczny kościół Szwajcarii, który posiada najwyższą wieżę (ponad 100 m wysokości) w całym kraju. Ze specjalnej platformy widokowej, jaką tam stworzono, będziesz mógł podziwiać niezwykle rozległą panoramę miasta i jego okolic. Szkopuł tkwi w tym, że aby się na nią dostać, trzeba pokonać 312 schodów! Katedra została zbudowana z berneńskiego piaskowca. W jej wnętrzu będziesz mógł podziwiać misterne zdobienia, jak i ciekawe witraże.

Berno katedra
Berner Münster, Berno, Szwajcaria - © Zielonamapa

Budynek parlamentu

Innym, ważnym obiektem Berna jest oczywiście budynek parlamentu (Bundeshaus), który wznosi się na rozległym placu (Bundesplatz). Tym, co na pewno go wyróżnia, jest zielona kopuła, którą łatwo dostrzec z różnych części miasta. To właśnie w tym budynku bije serce szwajcarskiej demokracji. Uważa się go za jeden z narodowych symboli całego kraju. Ciekawym faktem na temat tego obiektu jest to, że 30 rodzajów skał z 13 kantonów zostało użytych do jego budowy i udekorowania wnętrz.

Berno
Bundeshaus, Berno, Szwajcaria - © Zielonamapa

Dom Einsteina

Z Bernem związany był Albert Einstein, który mieszkał tu od 1903 do 1905. I to właśnie tu opracował i opublikował swoją teorię względności. Obecnie w mieście działa niewielkie muzeum – Einsteinhaus (Kramgasse 49), które mieści się na drugim piętrze jednej z kamienic, w której mieszkał naukowiec. Niewielka wystawa prezentuje, w jakich warunkach żył i pracował.

Muzeum Historyczne

Warto także odwiedzić Muzeum Historyczne i Muzeum Alberta Einsteina (Bernisches Historisches Museum / Einstein Museum, Helvetiaplatz 5). Głównym jego celem jest przybliżanie historii Szwajcarii, ze szczególnym naciskiem na archeologię i etnografię. Spora część wystawy koncentruje się na historii i twórczości Alberta Einsteina.

Berno
Muzeum Alberta Einsteina, Berno, Szwajcaria - © Zielonamapa

Ogród Różany

Jednym z bardziej uroczych i romantycznych miejsc w Bernie jest bez wątpienia Ogród Różany (Rosengarten, Alter Aargauerstalden 32). Położony jest na wschód od starówki, na przeciwległym brzegu rzeki Aare. Warto tu przyjść głównie przez wzgląd na zachwycającą panoramę miasta i gór, jaka rozciąga się z jego terenów. Na wiosnę i wczesnym latem ogród rozkwita 250 gatunkami róż.

Rosengarten Bern
Rosengarten, Berno, Szwajcaria - © Zielonamapa

Rzeka Aare

Twój pobyt w Bernie będzie niepełny, jeśli choć trochę czasu nie spędzisz w obrębie rzeki Aare. Jest ona bardzo czysta i w letnie, gorące dni oblegana przez mieszkańców, którzy chętnie schładzają się w jej toni. Jest to najdłuższa rzeka, która w całości przepływa przez Szwajcarię. Na terenie Berna znajdziesz wzdłuż niej przyjemne tereny spacerowe. Sporą atrakcją miasta jest także jedno z najpiękniejszych, europejskich kąpielisk, czyli Freibad Marzili (Marzilistrasse 29). Będziesz tam mógł korzystać z trzech basenów i jednocześnie podziwiać widok na parlament i inne zabudowania starówki.

Berno
Rzeka Aare, Berno, Szwajcaria - © Zielonamapa

Góra Gurten

Ulubionym miejscem aktywnej turystyki berneńczyków jest góra Gurten. Ma raptem 858 m n.p.m., ale oferuje rozległą, przepiękną panoramę miasta i gór. Latem to popularny cel spacerów czy pikników. Zimą natomiast działa tu mały ośrodek narciarski, idealny do stawiania swoich pierwszych kroków na jednej lub dwóch deskach.

Gurten Berno
Gurten, Berno, Szwajcaria - © Zielonamapa

Zobacz także

Szwajcaria
Co zwiedzić w Szwajcarii?
Szwajcaria
Życie nocne w Szwajcarii
Szwajcaria
Parki narodowe w Szwajcarii
Szwajcaria
Aktywny wypoczynek w Szwajcarii
Szwajcaria
Poza szlakiem w Szwajcarii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon