Genewa

3.77       Zobacz opinie (13)

Genewa, będąca częścią francuskojęzycznej Szwajcarii, jest miastem na wskroś ciekawym. Po pierwsze, przez wzgląd na lokalizację. Położona jest przy południowo-zachodnim krańcu kraju, nad brzegiem Jeziora Genewskiego, w miejscu, w którym wypływa z niego rzeka Rodan. W krajobrazie okolic dominują także majestatyczne, alpejskie szczyty. Jednak Genewa to nie tylko widoki. Przede wszystkim jest to miasto, w którym swoje siedziby ma ONZ czy Międzynarodowy Czerwony Krzyż.

Genewa, Szwajcaria

Genewa, Szwajcaria - © Zielonamapa

Oprócz tego, Genewa posiada ciekawą starówkę z eleganckimi kamienicami i wąskimi uliczkami. W jej obrębie znajduje się kościół św. Piotra oraz kilka godnych uwagi muzeów. Warto także przespacerować do Ogrodu Angielskiego (Jardin Anglais), w którym zobaczyć można kwiatowy zegar. Koniecznie sfotografuj też najwyższą fontannę w Europie, czyli Jet d’Eau, będącą jednym z symboli Genewy. Wygospodaruj też czas dla samego Jeziora Genewskiego. Dobrym pomysłem może być wycieczkowy rejs, w trakcie którego będziesz mógł nacieszyć oczy pięknem tutejszych krajobrazów.

Dla kogo?

Genewa spodoba się wszystkim fanom piękna, ładu i porządku. Miasto jest na wskroś szwajcarskie i poukładane. Przypadnie Ci do gustu również wtedy, gdy lubisz zwiedzać i spacerować. Liczne zabytki, promenady i parki czekają tam na Ciebie.

Zdjęcia

  • Genewa
  • Genewa
  • Genewa
  • Genewa
  • Genewa
  • Genewa
  • Genewa
  • Genewa
  • Genewa
  • Genewa
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Generalnie Genewa o każdej porze roku prezentuje się pięknie. Jednak to późną wiosną i latem będziesz miał najdogodniejsze warunki do zwiedzania. W tym czasie najpiękniej prezentują się tutejsze parki.

W Genewie naprawdę jest co robić. Starówka kryje w sobie całkiem sporo ciekawych zabytków i miejsc. A jeśli zmęczy Cię zwiedzanie, będziesz mógł odpocząć w jednym ze stylowych parków lub spędzić czas nad brzegiem jeziora.

Katedra św. Piotra

W samym sercu starego miasta wznosi się katedra św. Piotra (Cathédrale Saint-Pierre), której budowa rozpoczęła się w XII wieku. Jest kościołem ewangelicko-reformowanym. To właśnie tu swoje słynne kazania wygłaszał Jan Kalwin, który zresztą pełnił w katedrze rolę kaznodziei przez 23 lata. Świątynia utrzymana jest głównie w stylu gotyckim. W XVIII wieku dobudowano do niej klasycystyczny portyk. Jedną z części katedry jest Kaplica Machabeuszy. O ile cały kościół jest dość ascetyczny, o tyle kaplica jest pełna barw, figur i kolorowych witraży. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest wejście na wieżę. To jeden z najlepszych punktów widokowych Genewy. Natomiast w podziemiach katedry działa wystawa archeologiczna, która przybliża wczesnochrześcijańską historię tych ziem.

Międzynarodowe Muzeum Reformacji

Jeśli chciałbyś zgłębić nieco dzieje reformacji oraz historii Jana Kalwina, wtedy odwiedź Międzynarodowe Muzeum Reformacji (Musée international de la Réforme, Rue du Cloître 4) działające zaraz obok katedry. W przystępny i ciekawy sposób ukazuje chronologicznie rozwój protestantyzmu.

Maison Tavel

Pod nazwą Maison Tavel (Rue du Puits-Saint-Pierre 6) kryje się najstarszy, prywatny dom w Genewie. Zbudowany został w XII wieku, lecz dwa wieki później strawił go pożar. Odbudowano go w 1334 roku i od tamtego czasu wznosi się w centrum miasta. Obecnie mieści się w nim muzeum, które przybliża historię Genewy.

Muzeum Etnograficzne

W Genewie znajduje się druga, najważniejsza wystawa etnograficzna w Szwajcarii. Muzeum Etnograficzne (Etnografisk museum, Boulevard Carl-Vogt 65) oferuje nie tylko ciekawą ekspozycją przybliżającą historię Szwajcarii (bezpłatna), ale również liczne galerie, przestrzeń dla najróżniejszych wydarzeń kulturalnych czy programów edukacyjnych.

Muzeum Patek Philippe

Z czym kojarzy się Szwajcaria? Na pewno z zegarkami. Jeśli chcesz obejrzeć działa najbardziej wybitnych zegarmistrzów, wtedy koniecznie odwiedź Muzeum Patek Philippe (Patek Philippe Museum, Rue des Vieux-Grenadiers 7). Zobaczysz tam najstarszy zegarek oraz ten o najbardziej skomplikowanej konstrukcji. Oprócz tego, na ekspozycję składają się również emaliowane miniatury oraz pozytywki.

Ogród Angielski i Zegar kwiatowy

Jednym z przyjemniejszych parków położonych w obrębie centrum jest Ogród Angielski (Jardin Anglais) założony nad brzegiem jeziora. To właśnie tam znajduje się znana atrakcji Genewy, czyli Zegar Kwiatowy (L’Horloge Fleurie). Po raz pierwszy został stworzony w 1955 roku i od tamtego czasu tradycja jego przygotowywania jest kultywowana. Zwykle składa się na niego ok. 12 000 kwiatów i innych roślin. I co najważniejsze, jak przystało na szwajcarski zegarek jest niezwykle precyzyjny w odmierzaniu czasu.

Fontanna Jet d’Eau

Na wschód od ogrodu zobaczysz inną, ważną atrakcję Genewy, uznawaną za jeden z jej symboli. Chodzi oczywiście o fontannę Jet d’Eau. Jest to najwyższa fontanna w Europie. Ma wysokość 140 m. Woda jest w niej wyrzucana z prędkością 200 km/h.

Złamane Krzesło

Genewa stanowi również przestrzeń dla niebanalnej, niosącej przesłanie sztuki. Jedną z bardziej znanych i charakterystycznych, genewskich rzeźb jest Złamane Krzesło (Chaise cassée). Znajduje się tuż obok dzielnicy międzynarodowej oraz Palais des Nations, czyli siedziby ONZ. Stworzone zostało w 1997 roku dla organizacji pozarządowej Handicap International. Wykonane z drewna, ma 12 m wysokości i tylko trzy nogi. Brak czwartej nogi ma symbolizować ofiary min przeciwpiechotnych.

Zobacz także

Szwajcaria
Co zwiedzić w Szwajcarii?
Szwajcaria
Życie nocne w Szwajcarii
Szwajcaria
Parki narodowe w Szwajcarii
Szwajcaria
Aktywny wypoczynek w Szwajcarii
Szwajcaria
Poza szlakiem w Szwajcarii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon