Liechtenstein

3.29       Zobacz opinie (7)

Liechtenstein, a dokładniej Księstwo Liechtensteinu, to jedno z najmniejszych państw na świecie. Położony jest pomiędzy Austrią a Szwajcarią. Rozciąga się wzdłuż Renu, na którym leży jedna z jego króciutkich granic. Stolicą Liechtensteinu jest Vaduz. To całkiem eleganckie miasto, w którym zobaczysz (niestety tylko z zewnątrz) piękny, królewski zamek z XII wieku. Jednak to nie jedyna warowna w tym państewku.

Lichtenstein

Liechtenstein, Szwajcaria - © Zielonamapa

Najbardziej imponującym i najładniej położonym zamkiem jest Gutenberg, wznoszący się powyżej miasteczka Balzers. Liechtenstein zachwyca również sielankowymi krajobrazami. Górzysty teren sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. Latem czekają tu na Ciebie przyjemne szlaki trekkingowe, zaś w chłodniejszych miesiącach będziesz mógł zajrzeć do jedynego w księstwie ośrodka narciarskiego, czyli Malbun.

Dla kogo?

Na pewno wizyta w Liechtensteinie jest obowiązkowym punktem dla tych osób, które “kolekcjonują” kraje i muszą odwiedzić np. wszystkie europejskie państwa. Jeśli będziesz w zachodniej części Austrii lub we wschodniej Szwajcarii, wtedy możesz też wpaść na chwilę do tego księstwa.

Zdjęcia

  • Liechtenstein
  • Liechtenstein
  • Liechtenstein
  • Liechtenstein
  • Liechtenstein
  • Liechtenstein
  • Liechtenstein
  • Liechtenstein
  • Liechtenstein
  • Liechtenstein
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Liechtenstein prezentuje się pięknie o każdej porze roku, gdyż jego urocze, sielskie krajobrazy zawsze dobrze wyglądają. Jednak najbardziej dogodnym terminem będzie późna wiosna oraz lato. Dobra pogoda będzie sprzyjać tak zwiedzaniu, jak i aktywnościom na świeżym powietrzu.

Liechtenstein jest malutki. Ale w jego granicach znajdziesz kilka ciekawych atrakcji, dla których warto się tu pofatygować. Na pewno dużym plusem księstwa jest to, że wszędzie będziesz miał blisko.

Vaduz

Pobyt w Liechtensteinie warto rozpocząć od jego niewielkiej stolicy. Większość zabytków koncentruje się wokół małego, acz wyjątkowo uroczego centrum. Znajdziesz tam elegancki budynek ratusza, imponującą, neogotycką katedrę św. Floriana z XIX wieku czy Muzeum Sztuki Współczesnej (Kunstmuseum) w charakterystycznym, czarnym budynku. Ponad ścisłym centrum, 120 m powyżej niego, wznosi się zamek z XII wieku. Nie jest on udostępniony zwiedzającym, ponieważ od XVIII wieku pełni funkcję książęcej rezydencji. Warto jednak przespacerować się w jego okolicę, ponieważ rozciągają się stamtąd piękne widoki na miasto i góry. Będąc w Vaduz zajrzyj także na stary, drewniany most (Alte Rheinbrücke). To jedyna, tego typu konstrukcja nad Renem. Ma 135 metrów długości i pozwala przedostać się z Vaduz do szwajcarskiego miasteczka Sevelen. Liechtenstein słynie również z produkcji wina. W stolicy działa Hofkellerei des Fürsten von Liechtenstein, czyli Piwnica Winna księcia Liechtensteinu. Możesz się tam wybrać na degustację, a także zakupić lokalne trunki.

Zamek Gutenberg

Ważną atrakcją Liechtensteinu jest bez wątpienia zamek Gutenberg (Burg Gutenberg), który znajdziesz powyżej miasteczka Balzers. Wzgórze, na jakim został zbudowany, zamieszkane było już w czasach neolitu. Sama warownia jednak zbudowana została w średniowieczu. Turyści mogą obejrzeć jedynie zewnętrzny dziedziniec. Okolice zamku są też doskonałym punktem widokowym. Będziesz mógł podziwiać Balzers oraz wspaniałe, górskie krajobrazy.

Liechtenstein to mały raj dla aktywnych. Na terenie księstwa znajdziesz naprawdę pokaźną ilość szlaków pieszych, o łącznej długości ok. 400 km. Dzięki nim dotrzesz do jego najbardziej malowniczych zakątków.

Trasy trekkingowe

Już w trakcie krótkiego pobytu w księstwie zauważysz, że w wielu miejscach znajdują się charakterystyczne drogowskazy będące częścią sieci tamtejszych szlaków pieszych. Na terenie Liechtensteinu wyznaczono ich naprawdę wiele. Najpopularniejszym z nich wszystkich jest 15-kilometrowy Historyczny Szlak Eschnerberg łączący miasta Bendern i Schellenberg. W trakcie wędrówki będziesz mógł podziwiać prehistoryczne osady Lutzengütle i Malanser, a także zachwycić się widokiem Renu czy gór. Wspaniałe trasy trekkingowe poprowadzono również w paśmie górskim Rätikon. Rozciągają się z niego najbardziej spektakularne widoki w całym księstwie.

Ośrodek Narciarski Malbun

Swoistym centrum aktywnej turystyki Liechtensteinu jest małe, górskie miasteczko Malbun. Leży na wysokości 1600 m n.p.m.. Zimą funkcjonuje jako ośrodek narciarski. Posiada 23 km wytyczonych tras zjazdowych, obsługiwanych przez 3 nowoczesne wyciągi krzesełkowe. W najwyższym punkcie osiąga wysokość ok. 2000 m n.p.m.. Na pewno możesz tu liczyć na świetnie przygotowane stoki oraz brak wielkich tłumów. Latem natomiast, Malbun staje się doskonałą bazą wypadową na górskie, piesze wycieczki.

Zobacz także

Szwajcaria
Co zwiedzić w Szwajcarii?
Szwajcaria
Życie nocne w Szwajcarii
Szwajcaria
Parki narodowe w Szwajcarii
Szwajcaria
Aktywny wypoczynek w Szwajcarii
Szwajcaria
Poza szlakiem w Szwajcarii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon