Lozanna

SPOKO

Nad Jeziorem Genewskim leży zabytkowa Lozanna. Jej długa i bogata historia sięga aż czasów starożytnych. Dziś najcenniejszym zabytkiem miasta jest monumentalna Katedra Notre-Dame, która została poświęcona już w 1275 roku. Widoczny z wielu zakątków miasta, imponujący kościół wzniesiony w stylu wczesnogotyckim, uważany jest za jedną z najważniejszych średniowiecznych budowli w całej Szwajcarii.

Lozanna, Szwajcaria

Lozanna, Szwajcaria – © Shutterstock

Inne zabytki, które świadczą o ciekawej historii Lozanny to m.in. XIV-wieczny Zamek Biskupi oraz XVII-wieczny budynek ratusza. W ścisłym centrum klasyczne budowle mieszają się z nowoczesnymi, ale na klimatycznej starówce dalej można znaleźć liczne domy mieszczańskie pochodzące z dawnych czasów. Ciekawostką jest to, że w Lozannie znajduje się jedyne na terenie Szwajcarii metro (a dokładniej dwie jego linie). Dzięki niemu sprawnie dostaniesz się np. nad brzeg Jeziora Genewskiego, skąd rozpościerają się piękne widoki na położone po drugiej stronie francuskie Alpy. Łagodny klimat zapewnia ciepłą i słoneczną aurę przez dużą część roku. Dzięki temu w parku miejskim rośnie typowo śródziemnomorska roślinność. Lozanna nazywana jest też Stolicą Olimpijską, ponieważ właśnie tutaj mieści się główna siedziba Komitetu Olimpijskiego. Turyści mogą też zobaczyć tu największe na świecie centrum informacyjne oraz muzeum poświęcone Igrzyskom Olimpijskim.

Dla kogo?

Jeśli interesujesz się historią to musisz przyjechać do Lozanny i poznać jej zabytki oraz muzea, w których dowiesz się dużo ciekawostek o regionie i nie tylko. Wizytę w niej możesz również zaplanować wtedy, gdy chcesz spędzić trochę czasu nad Jeziorem Genewskim.