Lucerna

SPOKO

Położona w samym sercu Szwajcarii Lucerna cieszy się sporym zainteresowaniem wśród turystów. Głównie przez wzgląd na liczne zabytki oraz wyjątkową architekturę. Dzięki nim uważana jest za jedno z najpiękniejszych miast w całym kraju. Zdecydowanie największą atrakcją Lucerny jest Most Kapliczny (Kapellbrücke), który przecina rzekę Reuss. Powstał już w 1333 roku. Jest obecnie najstarszym i jednym z najdłuższych mostów drewnianych w Europie. Konstrukcja jest kryta i zdobią ją piękne malowidła pochodzące z XVII wieku, które przedstawiają historię miasta. Częścią mostu jest historyczna wieża obronna Wassertum.

Lucerna, Szwajcaria

Lucerna, Szwajcaria – © Shutterstock

Kolejne ważne zabytki miasta to XIII-wieczny kościół Franciszkanów, oraz pozostałości murów miejskich z dziewięcioma zachowanymi wieżami miejskimi. Idąc wzdłuż rzeki napotkasz kolejny most zwany Plewnym (Spreuerbrucke). Również jest drewniany, kryty i udekorowany malowidłami. Starówka miasta pozwala na spacer wąskimi uliczkami, pomiędzy wieloma klasycznymi i bogato zdobionymi kamienicami. W mieście znajduje się też dużo ciekawych muzeów. Najsłynniejsze z nich to Muzeum Transportu Szwajcarskiego, Muzeum Picassa oraz Muzeum Wagnera. Poza wieloma atrakcjami, okolice Lucerny oferują też piękne krajobrazy. Miasto leży bowiem przy brzegu Jeziora Czterech Kantonów i u stóp góry Pilatus sięgającej ponad 2000 m n.p.m..

Dla kogo?

Jeśli planujesz podróż po Szwajcarii, to nie możesz pominąć Lucerny, która znajduje się w samym jej sercu. Pasjonaci historii z pewnością docenią miasto, odwiedzając liczne historyczne budowle i muzea. Spragnieni pięknych pejzaży, mogą stąd wybrać się w rejs po Jeziorze Czterech Kantonów, lub zdobyć jeden z okolicznych punktów widokowych.