Luzzone

ŚWIETNIE

Lago di Luzzone to sztucznie utworzone jezioro położone w szwajcarskich Alpach. Mierząca 225 metrów wysokości, monumentalna tama została zbudowana tu już w 1963 roku. Obecnie, na jej ścianie, znajduje się najwyższa na świecie sztuczna trasa wspinaczkowa. Składa się ona z ponad 650 chwytów oraz śrub, które pozwalają wspiąć się aż na wysokość 165 metrów. Przeznaczona jest tylko dla doświadczonych wspinaczy, którzy umieją korzystać z zabezpieczeń.

Luzzone, Szwajcaria

Luzzone, Szwajcaria – © Shutterstock

Samo jezioro znajduje się na wysokości ponad 1600 m n.p.m. i otoczone jest szczytami sięgającymi ponad 3000 metrów. Dzięki połączeniu wysokich gór, wody, oraz ogromnej tamy, region jeziora Luzzone uznawany jest za jedno z bardziej malowniczych miejsc południowo-wschodniej Szwajcarii. Można się tu dostać samochodem, wąską i krętą, ale niesamowicie widokową drogą.

Dla kogo?

Jeśli pasjonuje Cię wspinaczka i lubisz wyzwania? W takim razie z pewnością słyszałeś już o Luzzone i najdłuższej, sztucznej trasie wspinaczkowej świata, która właśnie tam się znajduje. Jeśli cenisz piękne krajobrazy, to musisz się tu wybrać, aby móc podziwiać prawdziwą potęgę gór.