Sankt Gallen

SPOKO

Miasto Sankt Gallen położone jest niedaleko Jeziora Bodeńskiego oraz niecałe 90 km od Zurychu. Na jego terenach już w VIII wieku istniał klasztor benedyktynów, jednak obecnie miasto znane jest przede wszystkim z imponującego barokowego opactwa. Najważniejszymi budowlami jest katedra wraz z oryginalną X-wieczną kryptą, oraz biblioteka, która jest jedną z najbogatszych i najstarszych na świecie. Przechowywanych jest tu wiele rękopisów. Niektóre z nich liczą już ponad 1000 lat, a w sumie znajduje się tu ponad 170 000 dokumentów.

Sankt Gallen, Szwajcaria

Sankt Gallen, Szwajcaria – © Shutterstock

Wnętrza biblioteki uznawane są za najpiękniejszy przykład rokokowych pomieszczeń w całej Szwajcarii. Już w 1983 roku cała dzielnica klasztorna została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedzając miasto przeznacz też trochę czasu na spacer po zabytkowej starówce. Jej centrum stanowi plac targowy otoczony wspaniale zdobionymi kamienicami.

Dla kogo?

Jeśli chcesz bliżej poznać kulturę oraz historię Szwajcarii, to musisz odwiedzić Sankt Gallen, oraz znajdujące się tu niesamowite opactwo. To również dobry kierunek, gdy lubisz klimat mniejszych, nieco bardziej kameralnych miast. Sankt Gallen będzie także świetnym pomysłem na krótką wycieczkę w przerwie od szusowania po szwajcarskich stokach.