Schaffhausen

SPOKO

Shaffhausen (pol. Szafuza) to niewielkie miasto położone nad samym Renem. Jedną z większych jej atrakcji jest przełom rzeki, który tworzy tu najpotężniejszy wodospad Europy. Zdecydowanie nie jest on najwyższy, ale za to szeroki na 150 metrów. Ogromne ilości spadającej wody można tu podziwiać ze specjalnie przygotowanych platform widokowych, lub z pokładu statków, które podpływają najbliżej, jak to możliwe.

Schaffhausen, Szwajcaria

Schaffhausen, Szwajcaria – © Shutterstock

Kolejnym, ważnym punktem do odwiedzenia jest pięknie odrestaurowany XVI-wieczny zamek Munot. Twierdza ta wznosi się ponad miastem, na malowniczym wzgórzu, które porastają winorośle. Warto wspiąć się na górę, aby odwiedzić jego zabytkowe wnętrza. Rozciąga się stąd również piękna panorama Shaffhausen. Pozostałe ważne zabytki miasta to XI-wieczna bazylika katedralna, pięknie zdobiony budynek ratusza miejskiego, oraz XVI-wieczny Dom pod Rycerzem. Warto przespacerować się krętymi uliczkami zabytkowego centrum, gdzie znajduje się mnóstwo eleganckich kamienic.

Dla kogo?

Jeśli cenisz niewielkie, klimatyczne miasteczka, na dodatek o średniowiecznym klimacie i charakterze, to musisz odwiedzić Shaffhausen. Fanom natury na pewno spodoba się najpotężniejszy wodospad Europy.