Zermatt

4.13       Zobacz opinie (8)

Zermatt jest jedną z najsłynniejszych, górskich miejscowości w Szwajcarii. Przede wszystkim dlatego, że leży u stóp Matterhornu (4478 m n.p.m.) - najbardziej charakterystycznego i rozpoznawalnego szczytu nie tylko Europy, ale i świata. M.in. z jego powodu do Zermatt ściągają tłumy turystów. Ale powodów jest też więcej. Przede wszystkim to stosunkowo niewielkie miasteczko jest ważnym ośrodkiem narciarskim. Znajdziesz tu 360 km tras zjazdowych oraz 54 kolejki gondolowe i wyciągi.

Zermatt, Szwajcaria

Zermatt, Szwajcaria - © Zielonamapa

Jednak do Zermatt warto wpaść również latem. Będziesz mógł wędrować po licznych, trekkingowych szlakach, które pozwolą Ci się ponapawać widokami Alp szwajcarskich, włoskich i francuskich. Zermatt zaprasza również rowerzystów. Czeka tu na nich całkiem pokaźna ilość tras rowerowych (o charakterze DH lub enduro), do których dotrą dzięki kolejkom górskim lub o własnych siłach. Bez wątpienia jest to dobry kierunek dla tych, którzy nie potrafią usiedzieć w jednym miejscu i zależy im na bardzo aktywnym spędzaniu wolnego czasu.

Dla kogo?

Przede wszystkim dla narciarzy i snowboardzistów. Zermatt oferuje doskonałe trasy zjazdowe, świetną infrastrukturę, a także światowej sławy snowpark. To także świetny kierunek, jeśli lubisz wędrować po górach. Okolica oferuje mnóstw szlaków pieszych o różnym poziomie trudności.

Zdjęcia

  • Zermatt
  • Zermatt
  • Zermatt
  • Zermatt
  • Zermatt
  • Zermatt
  • Zermatt
  • Zermatt
  • Zermatt
  • Zermatt
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Zermatt jest oblegane przez turystów przede wszystkim w sezonie zimowym, który trwa zwykle od końca listopada do początku maja. Najczęściej w styczniu i lutym jest tam najbardziej tłoczno. Sporo turystów odwiedza Zermatt również w lipcu i sierpniu. Dlatego, jeśli zależy Ci na odrobinkę bardziej kameralnym klimacie, wybierz się tam w innych miesiącach. Np. we wrześniu.

Zermatt to alpejski raj dla aktywnych. Jeśli się do nich zaliczasz, to zachwycisz się wspaniałymi, górskimi widokami (ach ten Matterhorn!), doskonałą infrastrukturą turystyczną oraz różnorodnością tego zakątka Szwajcarii.

Trekkingi

Okolice Zermatt będą doskonałym wyborem, jeśli lubisz wędrować po górach. Czeka tu na Ciebie 400 km wyznaczonych szlaków pieszych. Oczywiście będziesz mógł skorzystać z wyciągów i kolejek, które w zimie dowożą narciarzy, by dostać się w wyższe partie gór. Dużą popularnością cieszy się kolej zębata łącząca Zermatt z Gornergrat na wysokości 3089 m n.p.m.. Rozciąga się stamtąd jedna z najpiękniejszych panoram Matterhornu!

Wspinaczka

Oczywiście wysokie góry pozwalają nie tylko na liczne wędrówki, ale również uprawianie wspinaczki czy alpinizmu (wspinaczki wysokogórskiej). W okolicy wznosi się 38 szczytów mających ponad 4000 m n.p.m.. Jednak są one dostępne tylko tym, którzy są naprawdę dobrze przygotowani, zarówno pod kątem umiejętności czy kondycji, jak i sprzętu.

Jazda na rowerze

Jeśli po górach wolisz jeździć na rowerze, to Zermatt również ma Ci całkiem sporo do zaoferowania. Trasy rozciągają się od wysokości 1400 do 3100 m n.p.m.. Znajdziesz tu zarówno trasy typu flow trail (wygładzone ścieżki, zwykle ze sporą ilością zakrętów i łagodniejszych band), jak i te o bardziej naturalnym charakterze czy super strome. Generalnie bez względu na to, czy lubisz adrenalinę, czy też przyjeżdżać tam z całą rodziną – na pewno będziesz się świetnie bawić. Dodatkowo, wszystkie trasy oferują przepiękne widoki na alpejskie szczyty.

Narty i snowboard w Zermatt

Zermatt to również raj dla narciarzy i snowboardzistów. Bez względu na to, czy jeździsz na jednej czy dwóch deskach, to czeka tu na Ciebie 360 km tras, położonych w obrębie trzech terenów narciarskich: Sunnegga-Rothorn, Gornergrat-Stockhorn, Schwarzsee i Matterhorn glacier paradise. Zermatt jest również najwyżej położonym ośrodkiem sportów zimowych w Europie.

Schwarzsee i Matterhorn glacier paradise

Wizytówką Zermatt jest bez wątpienia Schwarzsee i Matterhorn glacier paradise. Znajduje się tam najwyżej położona stacja narciarska w Europie. Kolej gondolowa wywiezie Cię na wysokość 3883 m n.p.m.. Tam też znajdziesz najwyższą, europejską platformę widokową. Będziesz mógł stamtąd zjechać kilkoma wariantami tras, które łączą się z niż ulokowanymi stokami.

Sunnegga-Rothorn

Teren Sunnegga-Rothorn obejmuje dwa szczyty, czyli właśnie Sunnegga (2288 m n.p.m.) oraz Rothorn (3103 m n.p.m.). Znajdziesz tu głównie stoki średnio trudne, ale również łatwe, jak i te nieco trudniejsze. Możesz tam też liczyć na naprawdę wspaniałe widoki.

Gornergrat-Stockhorn

Teren Gornergrat-Stockhorn zajmuje środkową część całego regionu narciarskiego Zermatt. W jego skład wchodzą m.in. dwa, wysokie szczyty, czyli Gornergrat (3089) oraz Stockhorn (3532 m n.p.m.). W szczególności na tym pierwszych znajdziesz dużo łatwych tras. Więc będzie to dobry wybór dla początkujących narciarzy.

Zobacz także

Szwajcaria
Co zwiedzić w Szwajcarii?
Szwajcaria
Życie nocne w Szwajcarii
Szwajcaria
Parki narodowe w Szwajcarii
Szwajcaria
Aktywny wypoczynek w Szwajcarii
Szwajcaria
Poza szlakiem w Szwajcarii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon