Zurych

4.13       Zobacz opinie (16)

Zurych to kosmopolityczne miasto, położone nad Jeziorem Zuryskim oraz dwiema rzekami: Limmat i Sihl. Dodatkowo, otoczone jest alpejskimi szczytami, oferuje naprawdę wspaniałe widoki. Ale Zurych to przede wszystkim moc atrakcji. W mieście działa aż 50 muzeów oraz 100 najróżniejszych galerii. Zurych posiada także klimatyczną, idealną na spacer starówkę. Jednak najwięcej osób spotkasz na Bahnhofstrasse - słynnej, handlowej ulicy, gdzie znajdziesz mnóstwo sklepów oferujących światowe marki.

Zurych, Szwajcaria

Zurych, Szwajcaria - © Zielonamapa

Zurych potrafi też zaskakiwać. Czy wiedziałeś, że w jego obrębie działa kilka kąpielisk, zarówno nad jeziorem, jak i nad rzekami? Co więcej, to szwajcarskie miasto oferuje chyba najlepsze kluby i puby w całym kraju. Życie nocne jest tu naprawdę bardzo bogate. Dzięki czemu w Zurychu nie można się nudzić, ani za dnia, ani po zapadnięciu zmierzchu.

Dla kogo?

Zurych to bardzo uniwersalny kierunek podróży. Przede wszystkim spodoba Ci się tu, jeśli lubisz zwiedzać. Miasto oferuje mnóstwo muzeów, galerii i zabytków. To także świetny kierunek, jeśli zależy Ci na imprezowaniu. Zurych posiada naprawdę pokaźną ilość świetnych klubów i pubów.

Zdjęcia

 • Zurych
 • Zurych
 • Zurych
 • Zurych
 • Zurych
 • Zurych
 • Zurych
 • Zurych
 • Zurych
 • Zurych
 • Zurych
 • Zurych
 • Zurych Uetliberg
 • Zurych Muzeum Narodowe
 • Zurych Lindenhof
 • Zurych Grossmünster
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Miasto jest idealną propozycją na 2-3 dniowych city break. Bez względu na porę roku czy pogodę będziesz miał tu co robić. Jednak to właśnie późną wiosną oraz latem Zurych oferuje najwięcej opcji na spędzanie wolnego czasu. Podczas cieplejszych dni nie tylko będziesz mógł zwiedzać i spacerować, ale także zrelaksować się na jednym z miejskich kąpielisk.

Szybko się przekonasz, że pod kątem zwiedzania w Zurychu jest co robić. Oprócz licznych muzeów, galerii i innych obiektów kultury, znajdziesz tu też pokaźną ilość zabytków. Wygospodaruj więc przynajmniej dwa-trzy dni na ich zobaczenie.

Stare miasto

Stare miasto Zurychu rozciąga się na obu brzegach rzeki Limmat. Co go wyróżnia? Na pewno liczne, zadbane domy cechowe, pomiędzy którymi wiją się ulice. W szczególności warto odwiedzić Niederdorf – wyjątkowo klimatyczną część starówki, położoną na lewym brzegu rzeki. To strefa wyłączona z ruchu samochodowego. Za dnia działają tam liczne sklepiki, zaś w nocy miejsce to ożywa od gwaru rozmów, dźwięku stukających kieliszków i muzyki.

Zurych
Altstadt, Zurych, Szwajcaria - © Zielonamapa

Grossmünster

Jednym z symboli Zurychu jest bez wątpienia Grossmünster (Grossmünsterplatz). Ta protestancka katedra z dwiema wieżami według miejscowej legendy zbudowana została na grobach patronów miasta, czyli Feliksa i Reguli. Powstała w XVI wieku. W jej wnętrzu podziwiać można ciekawe witraże projektu Sigmara Polego; romańską kryptę, drzwi z brązu autorstwa Otto Müncha, a także działa tu Muzeum Reformacji.

Zurych Grossmünster
Grossmünster, Zurych, Szwajcaria - © Zielonamapa

Sechseläutenplatz

Jednym z piękniejszych i ciekawszych placów Zurychu jest Sechseläutenplatz. Położony jest blisko brzegu jeziora, obok budynku opery. Ma powierzchnię 16 000 m² i wyłożony jest kwarcytem. Fontanny i drzewa dodają temu miejscu uroku. Plac gości najróżniejsze wydarzenia kulturalne, np. Festiwal Wiosny, podczas którego pali się sztucznego bałwanka. W ten sposób mieszkańcy żegnają zimę.

Zurych
Sechseläutenplatz, Zurych, Szwajcaria - © Zielonamapa

Fraumünster

Innym, ważnym kościołem Zurychu jest Fraumünster (Münsterhof 2). Znajduje się na przeciwległym brzegu rzeki niż katedra. Kościół ten warto odwiedzić przede wszystkim przez wzgląd na niezwykle cenne witraże. Pięcioczęściowy cykl witraży w prezbiterium i rozecie w południowym transepcie są dziełem Marca Chagalla! Za te znajdujące się w północnym transepcie odpowiadał Augusto Giacometti.

Zurych
Fraumünster, Zurych, Szwajcaria - © Zielonamapa

Bahnhofstrasse

Bahnhofstrasse to jedna z bardziej znanych ulic w całym Zurychu. Określana mianem sklepowego bulwaru jest najważniejszym punktem handlowym miasta. Ma prawie półtora kilometra długości i łączy brzeg jeziora z dworcem kolejowym. Znajdziesz przy niej liczne, głównie ekskluzywne sklepy. To także idealny cel spaceru, by przyjrzeć się toczącemu w mieście życiu.

Lindenhof

Będąc w Zurychu warto przespacerować się do Lindenhof, czyli parku będącego też świetnym punktem widokowym. Jednak miejsce to ma bardzo bogatą historię. Bowiem właśnie tu w IV wieku istniał rzymski fort! Obecnie to popularny cel przechadzek, znajdujący się w centrum starego miasta, na prawym brzegu rzeki. Warto się tam udać po to, by podziwiać piękną panoramę miasta.

Zurych Lindenhof
Lindenhof, Zurych, Szwajcaria - © Zielonamapa

Muzeum Narodowe

Jeśli interesuje Cię historia i kultura Szwajcarii, to koniecznie odwiedź Muzeum Narodowe (Schweizerisches Nationalmuseum, Museumstrasse 2). Przede wszystkim częściowo mieści się w pięknym, zabytkowym budynku przypominającym nieco baśniowy zamek. Ale oprócz nawiązania do przeszłości, muzeum ma też swoją bardziej nowoczesną część. Na wystawę składają się przedmioty codziennego użytku, rękodzieło, rzeźby i obrazy. Będziesz mógł tam przeanalizować dzieje Szwajcarii od czasów starożytnych do współczesnych. Oprócz tego w muzeum działa wystawa poświęcona Zurychowi – jego rozwojowi i przemianom, jakie przechodził przez wieki.

Zurych Muzeum Narodowe
Muzeum Narodowe, Zurych, Szwajcaria - © Zielonamapa

Uetliberg

Szwajcaria to góry. Zurych również wpisuje się w ten trend. Uetliberg to szczyt wznoszący się na południowy-zachód od ścisłego centrum. Nie jest wysoka, bo ma raptem 870 m n.p.m.. Ale tak czy inaczej oferuje wspaniałą panoramę Zurychu, jeziora i Alp. W jej obrębie poprowadzonych jest sporo szlaków pieszych, ale i rowerzyści znajdą tu dla siebie odpowiednie szlaki.

Zurych Uetliberg
Uetliberg, Zurych, Szwajcaria - © Zielonamapa

Jezioro Zuryskie

Będąc w Zurychu warto poświęcić trochę czasu na rejs po Jeziorze Zuryskim. To piąty, największy akwen całej Szwajcarii. W jego obrębie znajdują się cztery wyspy, będące popularnym celem wycieczek. Jezioro jest niezwykle malownicze, ponieważ otaczają go urocze, zalesione pagórki. Dodatkowo, wzdłuż jego brzegów znaleźć można sporo atrakcji. Np. zamek Rapperswil obok którego działa Polskie Muzeum.

Zurych
Jezioro, Zurych, Szwajcaria - © Zielonamapa

W Zurychu znajduje się najwięcej klubów i pubów w całej Szwajcarii. Żadne inne miasto nie ma takiego ich zagęszczenia. Dlatego bez względu na to, jaki styl imprezowania preferujesz, Zurych na pewno zagwarantuje Ci odpowiednią przestrzeń do zabawy.

Kaufleuten

Klub Kaufleuten (Pelikanpl. 18) to absolutnie legendarne i kultowe miejsce na imprezowej mapie Zurychu. Mieści się w budynku, który ma już ponad 100 lat. Działa tu nie tylko klub muzyczny, w którym odbywają się koncerty czy inne wydarzenia kulturalne, ale również świetna restauracja. Kaufleuten trzeba odwiedzić przynajmniej raz podczas pobytu w Zurychu.

Mascotte

Mascotte (Theaterstrasse 10) to najstarszy, zuryski klub, działający od 100 lat! Jednak nie obawiaj się, że panuje tu klimat sprzed epoki. Klub naprawdę idzie z duchem czasu. Charakteryzuje się zróżnicowanym programem muzycznym: od hip-hopu po funk, punk, rock, metal i folk, po koncerty na żywo znanych międzynarodowych artystów, a także występy kabaretowe.

Plaza Club

Plaza Club (Badenerstrasse 109) działa w budynku, w którym powstało pierwsze kino w Zurychu. Obecnie zamiast oglądania filmów, możesz się tu wyszaleć na parkiecie. W klubie organizowane są również liczne koncerty. Na dolnym poziomie działa bar, gdzie można wpaść na drinka przed rozpoczęciem imprezy lub potraktować go jako przystanek podczas nocnego eksplorowania miasta.

Tha Alehouse

Jeśli chciałbyś w Zurychu wyskoczyć na piwo, wtedy koniecznie wybierz się do Tha Alehouse (Universitätstrasse 23). Posiada 20 kranów z kraftowymi piwami zarówno szwajcarskich, jak i zagranicznych browarów. Klimatyczne miejsce, w którym naprawdę można się zrelaksować.

Olé Olé

Innym, legendarnym miejscem w Zurychu jest bar Olé Olé (Langstrasse 138). Działa nieprzerwanie od 50 lat. Spotykają się tu zarówno studenci, jak i poważni biznesmeni oraz turyści. To dzięki nim bar jest miejscem szalenie różnorodnym i zawsze sporo się tutaj dzieje.

Widder Bar

Na drinka warto wpaść do Widder Bar (Widdergasse 6). To miejsce eleganckie i z klasą. Co je wyróżnia? 1000 butelek z 500 różnymi rodzajami alkoholi i 250 whiskey. Dodatkowo możesz tu liczyć na jazzowe koncerty.

Cabaret Voltaire

Cabaret Voltaire (Spiegelgasse 1) to wyjątkowo miejsce, ponieważ właśnie w tej kawiarni (będącej też barem) Hugo Ball i Emmy Hennings rozpoczęli ruch Dada (ruch dadaistyczny, artystyczno-literacki, zakładający dowolność wyrazu artystycznego). To miejsce dość spokojne, gdzie warto wpaść na kawę lub drinka.

Zobacz także

Szwajcaria
Co zwiedzić w Szwajcarii?
Szwajcaria
Życie nocne w Szwajcarii
Szwajcaria
Parki narodowe w Szwajcarii
Szwajcaria
Aktywny wypoczynek w Szwajcarii
Szwajcaria
Poza szlakiem w Szwajcarii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon