Goteborg

3.36       Zobacz opinie (11)

Położony na wschodnim wybrzeżu Szwecji Goteborg (Göteborg) jest drugim pod względem wielkości miastem w kraju, a jednocześnie największym portem i centrum uniwersyteckim w całej Skandynawii. Mieszanka studentów, marynarzy i robotników portowych, z pokaźną liczbą mieszkańców napływowych sprawia, że atmosfera Goteborga jest znacznie swobodniejsza i weselsza niż np. Sztokholmu. Za najważniejszą atrakcję turystyczną miasta uchodzi wielki park rozrywki Liseberg.

Goteborg

Goteborg, Szwecja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Goteborg oferuje turystom bardzo dużą różnorodność atrakcji. Miasto fascynuje ciekawą architekturą i historią, ma też wiele muzeów – spodoba się amatorom zwiedzania. Wspaniałe parki i ogrody botaniczne przyciągają zapalonych przyrodników. Z kolei olbrzymia ilość studentów sprawia, że Goteborg tętni życiem także nocą, więc przyciąga młodych ludzi, szukających dobrego miejsca do zabawy. W Goteborgu odbywają się też rozmaite imprezy sportowe dla biegaczy i fanów piłki nożnej.

Zdjęcia

 • Goteborg
 • Goteborg
 • Goteborg
 • Goteborg
 • Goteborg
 • Goteborg
 • Goteborg
 • Goteborg
 • Goteborg
 • Goteborg
 • Goteborg
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Zwiedzanie Goteborga warto zacząć od spaceru po mieście. Zajrzyj na plac miejski Götaplatsen przy Alei  Bramy Królewskiej, na którym stoi fontanna z Posejdonem, będąca symbolem Goteborga. W najbliższej okolicy znajdziesz także salę koncertową (Göteborgs Konserthus), Teatr Miejski oraz Bibliotekę Miejską.

Goteborg
Goteborg, Szwecja - © Zielonamapa

Arsenał miejski w Goteborgu

Kronhuset, czyli dawny arsenał miejski jest najstarszym budynkiem świeckim w Goteborgu. Gmach wzniesiono w stylu duńskim między 1642 a 1654 rokiem i przez pewien czas pełnił on funkcję siedziby parlamentu. Obecnie w Kronhuset mieszczą się drobne zakłady rzemieślnicze, w których możesz kupić zastawę, srebra, szkło i tekstylia oraz niesamowicie pociągająca Fabryka Czekolady i Karmelu.

Muzeum Sztuki w Goteborgu

Muzeum Sztuki w Goteborgu (Konstmuseet) mieści się we wspaniałym budynku wciśniętym między równie spektakularnymi gmachami teatru i sali koncertowej. Zbiory obejmują bogatą kolekcję dzieł artystów skandynawskich (m.in. Edward Munch, Bruno Liljefors, Carl Larsson) oraz mistrzów światowego formatu od renesansu po współczesność (m.in. Van Gogh, Rubens, Rembrandt, Picasso).

Goteborg
Konstmuseet, Goteborg, Szwecja - © Zielonamapa

Muzeum Historii Naturalnej w Goteborgu

W Muzeum Historii Naturalnej będziesz miał okazję zobaczyć całe mnóstwo okazów gatunków zwierząt z całego świata, w tym nawet wymarłe już syreny morskie i jedynego na świecie wypchanego wieloryba. Dzikie koty, rogaci mieszkańcy sawanny, egzotyczne ptaki i najrozmaitsze podwodne stworzenia tworzą imponującą kolekcję tego muzeum.

Muzeum Miejskie w Goteborgu

W Muzeum Miejskim w Goteborgu możesz podziwiać jedyne dobrze zachowane szczątki statku Wikingów, Äskekärrkeppet. Kolekcja obejmuje także zbiory broni i biżuterii oraz przedmiotów użytku dziennego od czasów Wikingów po XVIII wiek, a więc również wspaniałą porcelanę przywiezioną przez kolonialistów ze Wschodnich Indii. Na miejscu organizowane są też wystawy malarstwa i fotografii współczesnej.

Goteborg
Muzeum Miejskie, Goteborg, Szwecja - © Zielonamapa

Maritiman

Maritiman to największe na świecie dryfujące muzeum. Zwiedzający poruszają się po pokładach dwudziestu jednostek zacumowanych w porcie i połączonych systemem kładek. W kolekcji statków znajdują się łodzie rybackie, lekkie żaglówki, ale też wielki niszczyciel Småland, który  służył szwedzkiemu wojsku w latach 1952-1979 i łódź podwodna Nordkaparen.

W Goteborgu znajdzie się miejscówka dla każdego typu imprezowicza. Puby w stylu angielskim i knajpy z lokalnymi browarami, przytulne winiarnie oraz wielkie kluby nocne w stylu disco i z jazzem na żywo – jest tu dosłownie wszystko. Największe skupisko lokali rozrywkowych znajdziesz w najstarszej dzielnicy miasta, czyli w Hadze.

Haket Pub

W Haket Pub możesz wybierać z szerokiej kolekcji piw lokalnych browarów i największej w Goteborgu oferty whisky. Poza alkoholem bar serwuje smaczne jedzenie – dania szwedzkie i nie tylko. Panująca tu przytulna atmosfera z pewnością pozwoli ci się odprężyć. Co piątek pub organizuje popularne w Szwecji quizy dla gości, a w podziemiach możesz wystąpić na scenie karaoke.

Noba Nordic Bar

Noba Nordic Bar serwuje przede wszystkim piwa norweskie, duńskie oraz islandzkie. W menu znajdziesz zdrowe dania przygotowywane wyłącznie z lokalnych produktów. Lokal podzielony jest na kilka pomieszczeń: dużą salę restauracyjną, strefę kawiarnianą, bar i VIP room. W sezonie przy Noba działa także patio.

Puta Madre

Cocktail-bar, którego wystrój inspirowany jest stylem meksykańskich domów publicznych z początków XX. wieku. Również w karcie dań znajdziesz pikantne propozycje z Południa Ameryki i oczywiście – nieskończoną ilość tequili. Całości dopełnia oryginalny personel, który bez trudu można wyobrazić sobie w realiach szalonych czasów pierwszych meksykańskich gangów.

Nefreteti

Nefreteti nie bez powodu cieszy się sławą legendarnego klubu jazzowego – jego historia sięga już roku 1978. Obecnie odbywa się tu około 200 koncertów rocznie, przy czym na scenie występują nie tylko muzycy jazzowi, ale  też wykonawcy R’n’B, hip-hop oraz muzyki soul, blues, a nawet elektronicznej. Współpraca z muzykami o rozmaitych korzeniach i inspiracjach zaowocowała uruchomieniem tu również klubu nocnego. W Nefreteti możesz też zjeść. Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie wstępu i wygodnego miejsca jest rezerwacja stolika z wyprzedzeniem lub zakup biletu online.

Loungue(s)

Na kilku poziomach lokalu zaaranżowano przestrzeń dla różnych gości. Na piętrze ze sceną taneczną możesz bawić się przy aktualnych hitach, miksowanych przez miejscowych DJ-ów, Lemon Bar poziom wyżej wypełniają dźwięki muzyki  disco i największe klasyki popowe, a na poddaszu dasz się ponieść atmosferze euforycznej domówki. Dla gości dostępny jest także taras, którego aranżacja nawiązuje do tropikalnych kurortów nad Morzem Śródziemnym i gdzie możesz sączyć drinki z palemką.

Liseberg

Goteborg może pochwalić się nie tylko największym skupiskiem studentów i największym portem, ale też największym w Skandynawii parkiem rozrywki. W Liseberg znajdziesz ponad 40 różnych kolejek górskich i innych ekstremalnych atrakcji, poza tym na Halloween i Gwiazdkę park przygotowuje rozmaite imprezy tematyczne. Jeśli zamierzasz tylko towarzyszyć żądnym przygód znajomym, możesz zrelaksować się w jednej z restauracji czy ogrodów. Latem Obiekt przygotowuje bogaty program koncertów.

Mianem ogrodu botanicznego niekiedy określany jest też park Trädgårdsföreningen, położony w samym sercu miasta. Trädgårdsföreningen należy do najlepiej zachowanych XIX-wiecznych parków w Europie. Zobaczysz tu m.in. ogrody różane i palmiarnię z 1878 roku. Miejsce jest tak piękne, że zasłużyło na 3 gwiazdki w przewodniku Michelina.

Gothia Cup

Największe na świecie zawody piłkarskie odbywają się każdego roku właśnie w Goteborgu. W lipcowym turnieju startuje ponad 1500 drużyn z około 80 krajów, które przyjeżdżają tu ze wszystkich kontynentów. Choć Gothia Cup nie należy do najbardziej prestiżowych zawodów futbolowych, z pewnością skupia najwięcej zawodników ze wszystkich zakątków globu.

Göteborgsvarvet

Chcesz sprawdzić się w największym na świecie półmaratonie? Weź udział w majowym biegu na 21 km Göteborgsvarvet. W dorocznej imprezie bierze udział średnio 40 tysięcy biegaczy i wielu więcej kibiców.

Kajakiem przez archipelag

Najlepszym sposobem na podziwianie archipelagu Goteborgu jest wyprawa kajakowa. Możesz dołączyć do zorganizowanej wycieczki, a przewodnik poprowadzi cię wzdłuż najciekawszych kanałów i wysepek, a także po malowniczych jeziorach w środku miasta. Możesz też zdecydować się na wyprawę kajakową na otwarte morze lub połączyć wiosłowanie z wędkowaniem czy pływaniem.

Zobacz także

Szwecja
Co zwiedzić w Szwecji
Szwecja
Najlepsze plaże w Szwecji
Szwecja
Życie nocne w Szwecji
Szwecja
Parki narodowe w Szwecji
Szwecja
Aktywnie w Szwecji
Szwecja
Poza szlakiem w Szwecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon