Goteborg

3.36       Zobacz opinie (11)

Położony na wschodnim wybrzeżu Szwecji Goteborg (Göteborg) jest drugim pod względem wielkości miastem w kraju, a jednocześnie największym portem i centrum uniwersyteckim w całej Skandynawii. Mieszanka studentów, marynarzy i robotników portowych, z pokaźną liczbą mieszkańców napływowych sprawia, że atmosfera Goteborga jest znacznie swobodniejsza i weselsza niż np. Sztokholmu. Za najważniejszą atrakcję turystyczną miasta uchodzi wielki park rozrywki Liseberg.

Goteborg

Goteborg, Szwecja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Goteborg oferuje turystom bardzo dużą różnorodność atrakcji. Miasto fascynuje ciekawą architekturą i historią, ma też wiele muzeów – spodoba się amatorom zwiedzania. Wspaniałe parki i ogrody botaniczne przyciągają zapalonych przyrodników. Z kolei olbrzymia ilość studentów sprawia, że Goteborg tętni życiem także nocą, więc przyciąga młodych ludzi, szukających dobrego miejsca do zabawy. W Goteborgu odbywają się też rozmaite imprezy sportowe dla biegaczy i fanów piłki nożnej.

Zdjęcia

 • Goteborg
 • Goteborg
 • Goteborg
 • Goteborg
 • Goteborg
 • Goteborg
 • Goteborg
 • Goteborg
 • Goteborg
 • Goteborg
 • Goteborg
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Zwiedzanie Goteborga warto zacząć od spaceru po mieście. Zajrzyj na plac miejski Götaplatsen przy Alei  Bramy Królewskiej, na którym stoi fontanna z Posejdonem, będąca symbolem Goteborga. W najbliższej okolicy znajdziesz także salę koncertową (Göteborgs Konserthus), Teatr Miejski oraz Bibliotekę Miejską.

Arsenał miejski w Goteborgu

Kronhuset, czyli dawny arsenał miejski jest najstarszym budynkiem świeckim w Goteborgu. Gmach wzniesiono w stylu duńskim między 1642 a 1654 rokiem i przez pewien czas pełnił on funkcję siedziby parlamentu. Obecnie w Kronhuset mieszczą się drobne zakłady rzemieślnicze, w których możesz kupić zastawę, srebra, szkło i tekstylia oraz niesamowicie pociągająca Fabryka Czekolady i Karmelu.

W Goteborgu znajdzie się miejscówka dla każdego typu imprezowicza. Puby w stylu angielskim i knajpy z lokalnymi browarami, przytulne winiarnie oraz wielkie kluby nocne w stylu disco i z jazzem na żywo – jest tu dosłownie wszystko. Największe skupisko lokali rozrywkowych znajdziesz w najstarszej dzielnicy miasta, czyli w Hadze.

Haket Pub

W Haket Pub możesz wybierać z szerokiej kolekcji piw lokalnych browarów i największej w Goteborgu oferty whisky. Poza alkoholem bar serwuje smaczne jedzenie – dania szwedzkie i nie tylko. Panująca tu przytulna atmosfera z pewnością pozwoli ci się odprężyć. Co piątek pub organizuje popularne w Szwecji quizy dla gości, a w podziemiach możesz wystąpić na scenie karaoke.

Noba Nordic Bar

Noba Nordic Bar serwuje przede wszystkim piwa norweskie, duńskie oraz islandzkie. W menu znajdziesz zdrowe dania przygotowywane wyłącznie z lokalnych produktów. Lokal podzielony jest na kilka pomieszczeń: dużą salę restauracyjną, strefę kawiarnianą, bar i VIP room. W sezonie przy Noba działa także patio.

Puta Madre

Cocktail-bar, którego wystrój inspirowany jest stylem meksykańskich domów publicznych z początków XX. wieku. Również w karcie dań znajdziesz pikantne propozycje z Południa Ameryki i oczywiście – nieskończoną ilość tequili. Całości dopełnia oryginalny personel, który bez trudu można wyobrazić sobie w realiach szalonych czasów pierwszych meksykańskich gangów.

Nefreteti

Nefreteti nie bez powodu cieszy się sławą legendarnego klubu jazzowego – jego historia sięga już roku 1978. Obecnie odbywa się tu około 200 koncertów rocznie, przy czym na scenie występują nie tylko muzycy jazzowi, ale  też wykonawcy R’n’B, hip-hop oraz muzyki soul, blues, a nawet elektronicznej. Współpraca z muzykami o rozmaitych korzeniach i inspiracjach zaowocowała uruchomieniem tu również klubu nocnego. W Nefreteti możesz też zjeść. Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie wstępu i wygodnego miejsca jest rezerwacja stolika z wyprzedzeniem lub zakup biletu online.

Loungue(s)

Na kilku poziomach lokalu zaaranżowano przestrzeń dla różnych gości. Na piętrze ze sceną taneczną możesz bawić się przy aktualnych hitach, miksowanych przez miejscowych DJ-ów, Lemon Bar poziom wyżej wypełniają dźwięki muzyki  disco i największe klasyki popowe, a na poddaszu dasz się ponieść atmosferze euforycznej domówki. Dla gości dostępny jest także taras, którego aranżacja nawiązuje do tropikalnych kurortów nad Morzem Śródziemnym i gdzie możesz sączyć drinki z palemką.

Liseberg

Goteborg może pochwalić się nie tylko największym skupiskiem studentów i największym portem, ale też największym w Skandynawii parkiem rozrywki. W Liseberg znajdziesz ponad 40 różnych kolejek górskich i innych ekstremalnych atrakcji, poza tym na Halloween i Gwiazdkę park przygotowuje rozmaite imprezy tematyczne. Jeśli zamierzasz tylko towarzyszyć żądnym przygód znajomym, możesz zrelaksować się w jednej z restauracji czy ogrodów. Latem Obiekt przygotowuje bogaty program koncertów.

Mianem ogrodu botanicznego niekiedy określany jest też park Trädgårdsföreningen, położony w samym sercu miasta. Trädgårdsföreningen należy do najlepiej zachowanych XIX-wiecznych parków w Europie. Zobaczysz tu m.in. ogrody różane i palmiarnię z 1878 roku. Miejsce jest tak piękne, że zasłużyło na 3 gwiazdki w przewodniku Michelina.

Gothia Cup

Największe na świecie zawody piłkarskie odbywają się każdego roku właśnie w Goteborgu. W lipcowym turnieju startuje ponad 1500 drużyn z około 80 krajów, które przyjeżdżają tu ze wszystkich kontynentów. Choć Gothia Cup nie należy do najbardziej prestiżowych zawodów futbolowych, z pewnością skupia najwięcej zawodników ze wszystkich zakątków globu.

Göteborgsvarvet

Chcesz sprawdzić się w największym na świecie półmaratonie? Weź udział w majowym biegu na 21 km Göteborgsvarvet. W dorocznej imprezie bierze udział średnio 40 tysięcy biegaczy i wielu więcej kibiców.

Kajakiem przez archipelag

Najlepszym sposobem na podziwianie archipelagu Goteborgu jest wyprawa kajakowa. Możesz dołączyć do zorganizowanej wycieczki, a przewodnik poprowadzi cię wzdłuż najciekawszych kanałów i wysepek, a także po malowniczych jeziorach w środku miasta. Możesz też zdecydować się na wyprawę kajakową na otwarte morze lub połączyć wiosłowanie z wędkowaniem czy pływaniem.

Zobacz także

Szwecja
Co zwiedzić w Szwecji
Szwecja
Najlepsze plaże w Szwecji
Szwecja
Życie nocne w Szwecji
Szwecja
Parki narodowe w Szwecji
Szwecja
Aktywnie w Szwecji
Szwecja
Poza szlakiem w Szwecji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon