Gotlandia

4.40       Zobacz opinie (5)

Gotlandia, należąca do terytorium Szwecji, to największa na Bałtyku wyspa. Ma 176 km długości, a w najszerszym punkcie osiąga 50 km. Jej położenie sprawia, że klimat jest tu niezwykle przyjazny, a duża ilość dni słonecznych w ciągu roku sprzyja jej eksplorowaniu. Dlatego turyści chętnie Gotlandię odwiedzają. Czeka tu na nich naprawdę sporo atrakcji. 

Gotlandia
Gotlandia, Szwecja - © Zielonamapa

Zaczynając od licznych przykładów średniowiecznej architektury (głównie kościołów), przez 800-kilometrową, niezwykle urozmaiconą linię brzegową, na ciekawych miastach i miasteczkach kończąc. Koniecznie wpadnij do Visby, które znalazło się na liście UNESCO. Wybierz się też na eksplorowanie Jaskini Langhammars oraz przespaceruj się po długiej, piaszczystej i niezwykle malowniczej plaży Sudersand.

Dla kogo Gotlandia?

Gotlandia może Ci się spodobać, jeśli szukasz uniwersalnego kierunku podróży, który zagwarantuje Ci możliwość zwiedzania, plażowania czy odkrywania przyrodniczych perełek. Wyspa ma to wszystko i będzie Cię pozytywnie zaskakiwać na każdym kroku.

Zdjęcia

 • Gotlandia
 • Gotlandia
 • Gotlandia
 • Gotlandia
 • Gotlandia
 • Gotlandia
 • Gotlandia
 • Gotlandia
 • Gotlandia
 • Gotlandia
 • Gotlandia
 • Gotlandia
 • Gotlandia
 • Gotlandia
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Wypad na Gotlandię to idealna propozycja na tygodniowy, a nawet dłuższy pobyt. Planując wizytę celuj raczej w cieplejsze miesiące. Wtedy nie tylko będziesz mógł zwiedzać czy spacerować, ale też korzystać z uroków tamtejszych plaż. Dlatego dobry wyborem może być termin przypadający od czerwca do początku września.

 

Warto poświęcić nieco więcej czasu na zwiedzanie Gotlandii. Wyspa kryje na swoim terytorium pokaźną ilość zabytków, które ukazują jej niezwykle bogatą historię.

Muzeum Gotlandii

Gotlandia
Muzeum Gotlandii, Gotlandia, Szwecja - © Zielonamapa

Będąc na wyspie koniecznie odwiedź Muzeum Gotlandii (Strandgatan 14, Visby). To najlepszy kierunek, jeśli chciałbyś jej niezwykle bogatą historię od epoki kamienia, przez wikingów, średniowiecze aż do czasów współczesnych.

Kościoły

Gotlandia
Gotlandia, Szwecja - © Zielonamapa

Na Gotlandii znajdziesz ponad 90 średniowiecznych kościołów. Niektóre są otwarte dla zwiedzających od 15 maja do 15 września. Część działa 365 dni w roku. 

Bungemuseet

Gotlandia
Bungemuseet, Gotlandia, Szwecja - © Zielonamapa

Skansen w Bunge przybliża to, jak przed wiekami żyli gotlandzcy chłopi. Spacer po tym malowniczym terenie pozwoli Ci z bliska przyjrzeć się tradycyjnym, drewnianym chatom oraz ich wnętrzom z oryginalnym wyposażeniem. Na miejscu organizowane jest też zwiedzanie pod opieką przewodnika oraz pokazy rzemieślników.

Przyroda Gotlandii fascynuje i zachwyca. Znajdziesz tu masę niesamowicie fotogenicznych miejsc, które będą doskonałym miejscem na spacer. Sprawdź, które z nich musisz koniecznie odwiedzić. 

Jaskinia Lummelunda

Gotlandia
Lummelunda, Gotlandia, Szwecja - © Zielonamapa

Obowiązkowym punktem pobytu na Gotlandii powinna być wizyta w Jaskini Lummelunda (na północ od Visby). Wspaniałe stalagmity i stalaktyty, możliwość jej eksplorowania łodziami oraz podziwiania skamieniałości.

Sudersand

Gotlandia
Faroe, Gotlandia, Szwecja - © Zielonamapa

Najlepsze miejsce na spacer? Plaża Sudersand! Znajdziesz ją na położonej tuż obok wyspie Fårö. Do plaży przylega duży i cieszący się popularnością kompleks wypoczynkowy. Świetny wybór również na dłuższy, wakacyjny pobyt.

Närsholmen

Gotlandia
Gotlandia, Szwecja - © Zielonamapa

W południowej części wyspy znajdziesz półwysep Närsholmen. Niektórzy twierdzą, że tamtejszy krajobraz i przyroda przywodzą na myśl afrykańską sawannę. To jedno z lepszych miejsc na obserwowanie ptaków na całej wyspie. Mnóstwo ciekawych krajobrazów i raczej niewielka ilość turystów. 

Zobacz także

Szwecja
Co zwiedzić w Szwecji
Szwecja
Najlepsze plaże w Szwecji
Szwecja
Życie nocne w Szwecji
Szwecja
Parki narodowe w Szwecji
Szwecja
Aktywnie w Szwecji
Szwecja
Poza szlakiem w Szwecji
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon