Kiruna

3.67       Zobacz opinie (6)

Kiruna jest najdalej na północ wysuniętym miastem Szwecji. Turyści ściągają do niej z kilku powodów. Pierwszym jest Kebnekaise - najwyższy szczyt w kraju, mający 2096 m n.p.m. Drugim, możliwość podziwiania zorzy polarnej. Z racji położenia, Kiruna oraz pobliskie Abisko oferują jedne z lepszych warunków w tej części świata do jej obserwowania i fotografowania. Tu też można wpaść, by doświadczyć północnego słońca, czyli występującego przez całą dobę światła słonecznego. 

Kiruna

Kiruna, Szwecja - © Zielonamapa

Kiruna to również wymarzone miejsce dla wszystkich fanów aktywnej turystyki. Tysiące jezior, górskie krajobrazy, masa atrakcyjnych i widokowych szlaków. A wisienką na torcie jest możliwość zatrzymania się niezwykłym Ice Hotelu, który od 1989 funkcjonuje w pobliskiej miejscowości Jukkasjärvi. 

Dla kogo Kiruna?

Kiruna to jedno z piękniejszych miejsc, jakie zobaczysz w Szwecji. To przyrodniczy i trekkingowy raj. To również idealna propozycja dla fotografów, którzy chcą uwiecznić na zdjęciach zorzę polarną. W okolicy warto zobaczyć parki narodowe: Sarek, Abisko, Jokkmokk oraz lapońską wioskę Arvidsjaur.

Zdjęcia

  • Kiruna
  • Kiruna
  • Kiruna
  • Kiruna
  • Kiruna
  • Kiruna
  • Kiruna
  • Kiruna
  • Kiruna
  • Kiruna
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeśli chciałbyć doświadczyć północnego słońca zajrzyj do Kiruny między majem a połową lipca. Jeśli zaś chodzi o zorzę polarną, wtedy zaplanuj wizytę od sierpnia do kwietnia. Gdy natomiast zamarzy Ci się trekking na najwyższy sczyt Szwecji, wtedy celuj w letnie miesiące.

Ratusz w Kirunie

Koniecznie zobacz Ratusz. Jest to okazała metalowa kolumna z tarczą zegara oraz szeregiem głośno bijących w południe dzwonów. Wewnątrz znajdziesz kolekcję sztuki oraz wystawę rękodzielnictwa Lapończyków.

Instytut Geofizyczny

W mieście znajduje się Instytut Geofizyczny, w którym naukowcy pracują nad badaniem zorzy polarnej. Odwiedź również Muzeum Samegården, które jest poświęcone kulturze Saamów.

Hotel Lodowy

W niewielkiej miejscowości Jukkasjärvi niedaleko Kiruny znajduje się Ice Hotel zbudowany z lodu oraz tysięcy ton śniegu. Znajdziesz tam nie tylko lodowe pokoje hotelowe, ale też restaurację czy bar. Wieczorem w śnieżnym amfiteatrze możesz obejrzeć film na lodowym ekranie. Następnie odbywa się koncert, gdzie artyści grają na lodowych instrumentach. W IceHotel panuje -5 stopni. Spać będziesz w ciepłych śpiworach na lodowych łóżkach przykrytych skórami reniferów.

Zobacz także

Szwecja
Co zwiedzić w Szwecji
Szwecja
Najlepsze plaże w Szwecji
Szwecja
Życie nocne w Szwecji
Szwecja
Parki narodowe w Szwecji
Szwecja
Aktywnie w Szwecji
Szwecja
Poza szlakiem w Szwecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon