Lund

4.25       Zobacz opinie (4)

Położone na południu Szwecji Lund jest jednym ze starszych miast w kraju. Bogatą, sięgającą 1000 lat wstecz historię będziesz mógł poznawać podczas spaceru po jego zabytkowym, wyjątkowo uroczym centrum. Koniecznie zobacz datowaną na XII wiek katedrę. 

Lund

Lund, Szwecja - © Zielonamapa

Jednak najważniejszym miejscem w Lund jest uniwersytet, który założono w XVII wieku. W mieście studiuje ok. 50 000 studentów zarówno ze Szwecji, jak i innych stron świata. To dzięki nim Lund ma wyjątkową, gwarną i ożywioną atmosferę. Spędzając czas w tym wyjątkowym mieście koniecznie odwiedź ogród botaniczny, Kulturen, czyli wyjątkowy skansen oraz Muzeum Szkiców. 

Dla kogo Lund?

W Lund świetnie poczują się zarówno młodsi turyści, którzy doskonale odnajdą się w studenckim klimacie, jaki tu panuje. Osoby lubiące zwiedzanie nie będą miały czasu się nudzić. Natomiast spacerowicze odkryją malownicze parki i ogrody.

 

Zdjęcia

  • Lund
  • Lund
  • Lund
  • Lund
  • Lund
  • Lund
  • Lund
  • Lund
  • Lund
  • Lund
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Do Lund wybierz się między majem a sierpniem. To właśnie wtedy miasto skąpane będzie w pięknej roślinności, a słońce i wyższe temperatury będą sprzyjać spędzaniu czasu również na zewnątrz.

 

Lund jest idealnym celem jednodniowego city breaku, w trakcie którego pozwiedzasz, pospacerujesz i wczujesz się w wyjątkową atmosferę tego szwedzkiego miasta. Sprawdź, których miejsc nie powinieneś pominąć podczas wizyty.

Kulturen

Koniecznie zajrzyj do skansenu Kulturen (Tegnérsplatsen 6). Można je określić, jako miasto w mieście. Zabytkowe budynki, a pomiędzy nimi brukowane uliczki i ogrody. Oprócz tego znajdziesz tam też przestrzenie wystawiennicze oraz bogaty program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Jeśli podróżujesz z dziećmi, to koniecznie zajrzyj do muzeum w stylu “Alicji w krainie czarów” oraz stylowej kawiarni.

Katedra Lunds Domkyrka

Koniecznie odwiedź katedrę Lunds domkyrka (Kyrkogatan 6), która należy do najstarszych kościołów w Szwecji i jest jedyną zachowaną świątynią w stylu romańskim. Będąc w jej wnętrzu, zejdź do znajdującej się pod głównym ołtarzem krypty. To miejsce nie zostało zmienione od czasu budowy, czyli XII wieku. W środku zobaczysz najstarszy ołtarz oraz liczne sarkofagi.

Ogród Botaniczny

Ogród botaniczny (Östra Vallgatan 20) działający przy uniwersytecie jest bez wątpienia jednym z piękniejszych miejsc w Lund. Stanowi dom dla ok. 7000 gatunków roślin. Oranżeria, stawy ze złotymi rybkami, ukwiecone rabaty stanowią idealną, spacerową przestrzeń. 

Muzeum Szkiców

Lund może się poszczycić pewnym wyjątkowym muzeum. Skissernas Museum (Muzeum Szkiców, Finngatan 2), bo o nim mowa, dysponuje największą na świecie kolekcją szkiców i modeli stworzonych przez artystów z różnych stron świata. Posiada siedem stal, które ukazują proces twórczy, który doprowadza do ostatecznego dzieła.

Muzeum Historyczne

Na uwagę zasługuje również fascynujące Muzeum Historyczne (Kraftstorg 1). To największa tego typu placówka na południu Szwecji, która posiada bogate zbiory archeologiczne, numizmatyczne, poświęcone sztuce kościelnej (w tym Muzeum Katedralne). Dla fanów dawnych dziejów wymarzone miejsce na spędzenie dobrych kilku godzin.

 

Zobacz także

Szwecja
Co zwiedzić w Szwecji
Szwecja
Najlepsze plaże w Szwecji
Szwecja
Życie nocne w Szwecji
Szwecja
Parki narodowe w Szwecji
Szwecja
Aktywnie w Szwecji
Szwecja
Poza szlakiem w Szwecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon