Lysekil

3.63       Zobacz opinie (8)

Licząca sobie niespełna 8 tys. mieszkańców miejscowość Lysekil jest jednocześnie największym miastem w rejonie Bohuslän. Lysekil położone jest na samym krańcu najbardziej norweskiego ze szwedzkich fiordów - Gullmarsfjorden. Początkowo miejscowość rybacka, w XIX wieku zyskała sobie status jednego z najważniejszych szwedzkich kurortów. Obecnie przyciąga turystów pięknymi , szwedzkimi plażami i wieloma możliwościami aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Lysekil

Lysekil, Szwecja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Lysekil to dobry kierunek na wyprawę dla tych, którzy szukają wytchnienia na łonie natury, z dala od tłumów turystów, za to w otoczeniu wspaniałej przyrody. Marzy ci się spływ kajakowy lub nurkowanie w okolicy fiordów? Masz ochotę na ekstremalną wyprawę ze wspinaczką albo spokojniejszą wycieczkę łodzią po surowej cieśninie Skagerrak? Lysekil to kierunek dla ciebie. Miejscowość spodoba się też rodzinom z dziećmi, które znajdą tu spokój i ciekawe atrakcje związane z historią i geografią tego regionu.

Zdjęcia

  • Lysekil
  • Lysekil
  • Lysekil
  • Lysekil
  • Lysekil
  • Lysekil
  • Lysekil
  • Lysekil
  • Lysekil
  • Lysekil
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Planując pobyt w Lysekil warto odwiedzić tutejszy punkt Informacji Turystycznej. Latem znajdziesz go na wybrzeżu, naprzeciw ulicy Rosvikstorg, a poza sezonem przy sklepiku  w Domu Oceanu przy Strandvägen 9. Zwiedzający znajdą tam mapki, zawsze aktualne informacje na temat miasta, dostępnych atrakcji, oferty gastronomicznej i hotelowej.

Dom Oceanu w Lysekil

Muzeum morskie w Lysekil o dźwięcznej nazwie Dom Oceanu (Havets Hus) jest ulubionym miejscem zarówno dzieci, jak i dorosłych. Czy można przejść obojętnie tunelem ze szkła, nad którym rozciąga się basen wypełniony olbrzymimi rybami i rekinami? W tym wyjątkowym miejscu żyje ponad 100 gatunków ryb, które będą przepływać na wyciągnięcie twojej ręki.

Kościół w Lysekil

Neogotycki kościół w Lysekil wzniesiono w całości z granitowych głazów. Świątynia znajduje się na wzniesieniu, przez co góruje nad całym miastem i pełni funkcję punktu nawigacyjnego dla żeglarzy. Wnętrze kościoła może pomieścić do 1000 osób, a na jego wieży jest punkt widokowy, z którego z pewnością warto skorzystać. Na tyłach kościoła znajduje się samoobsługowa kawiarenka i toalety. Latem w świątyni odbywają się koncerty i recitale.

Stare Miasto w Lysekil

Spacer po Starym Mieście to świetna okazja, żeby przyjrzeć się bliżej architekturze sprzed 200 lat. Misternie zdobione, malowane w żywych kolorach domki oraz wille przypominają o czasach, gdy Lysekil było tętniącym życiem kurortem. Dziś te piękne domki zamieszkują osoby prywatne, jednak Starówka to też centrum handlowe miejscowości.

Długie wybrzeże Lysekil może pochwalić się doskonałą infrastrukturą. Znajdziesz tu piaszczyste plaże, promenady i pomosty, na których latem wygrzewają się spragnieni słońca Szwedzi i liczni turyści.

Kąpielisko Pinnevik

Pinnevik to najpopularniejsze kąpielisko w Lysekil. W zależności od preferencji możesz rozłożyć ręcznik na piaszczystej plaży, trawie lub bezpośrednio na skałach klifu. Do wody dostaniesz się korzystając z pomostów. Płytkie dno sprawia, że miejsce jest bezpieczne również dla dzieci.

Plaża Stångehuvud

Na plaży w rezerwacie przyrody Stångehuvud możesz wygrzewać się na skałach czerwonego granitu i zanurzyć się w letniej wodzie. Chcesz skakać do wody prosto z klifu, albo podglądać życie wodnej fauny wokół wysepki Kramkistan? Ta plaża jest dla ciebie.

Kąpielisko Galleberget Rinkenäs

To kąpielisko nie ma nic wspólnego z tłocznymi plażami śródziemnomorskich kurortów. Do dyspozycji plażowiczów jest trampolina, jedna drabinka prowadząca ze skał do morza i toaleta nieopodal. Świetne miejsce do wypoczynku w minimalistycznym stylu skandynawskim.

Promenada w Porcie Północnym

Jeśli nie chcesz zanadto oddalać się od cywilizacji z jej dobrodziejstwami, wybierz się na promenadę w Porcie Północnym. Znajdziesz tu rozmaite udogodnienia, w tym ogrodzony teren z trampoliną oraz prysznice ze słodką wodą. Wzdłuż promenady ustawiono liczne drabinki prowadzące do morza i klasyczne drewniane leżaki.

Plaża Långevik

Kąpielisko popularne wśród miejscowych i turystów, plażowicze mogą rozkładać ręczniki na piasku i na skałach. Dno w tym miejscu jest kamieniste, więc dobrze jest uważać na stopy. W pobliżu znajdują się toalety i parking.

Plaża Valbodalen

Plaża Valbodalen znajduje się w zacisznym miejscu za małą przystanią. To miejsce wyjątkowo bezwietrzne, a więc doskonałe do kąpieli słonecznych i morskich. Plażowicze mogą korzystać z piaszczystej plaży, miejsc na skałach i molo. 200 metrów od plaży, w budynku serwisowym przystani, znajduje się toaleta.

Nurkowanie w Lysekil

W latach 50. XX wieku w Lysekil powstało pierwsze szwedzkie centrum nurkowania. Obecnie przygody z nurkowaniem mogą spróbować tu zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Dla początkujących przygotowano specjalne ścieżki snorkelingowe. Bardziej zaawansowani nurkowie mogą podziwiać naprawdę magiczne podwodne światy – tutejsze wody są pełne zachwycającej fauny, a dno w poszczególnych miejscach jest mocno zróżnicowane.

Kajaki w Lysekil

Jeśli zamierzasz zwiedzać fiordy na własnym sprzęcie, z molo w Lysekil skorzystasz bezpłatnie. Na miejscu dostępna jest także przechowalnia kajaków, w której możesz trzymać swój sprzęt do 48 godzin. Drugą i być może wygodniejszą opcją jest skorzystanie z jednej z okolicznych wypożyczalni kajaków. Możesz wiosłować samodzielnie lub przyłączyć się np. do zorganizowanej wyprawy z przewodnikiem wokół archipelagu Kornö.

Wyprawy piesze i wspinaczka w Lysekil

W Lysekil i okolicach znajdziesz mnóstwo skałek odpowiednich do wspinaczki. Są tu również znakomite trasy do pieszych wędrówek, podczas których często będziesz mógł łączyć obie aktywności. W okolicy działają centra sportowe ze ściankami wspinaczkowymi.

Zobacz także

Szwecja
Co zwiedzić w Szwecji
Szwecja
Najlepsze plaże w Szwecji
Szwecja
Życie nocne w Szwecji
Szwecja
Parki narodowe w Szwecji
Szwecja
Aktywnie w Szwecji
Szwecja
Poza szlakiem w Szwecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon