Malmo

2.56       Zobacz opinie (16)

Malmö to trzecie co do wielkości miasto Szwecji i stolica regionu Skania. Wielokulturowość, bliskość Kopenhagi i niesamowicie rozbudowana sieć ścieżek rowerowych to najbardziej charakterystyczne cechy miasta. W Malmö znajdziesz restauracje serwujące dania z całego świata, arabskie stragany i afrykańskie salony fryzjerskie. Samo centrum miasta to klasyczny przykład architektury europejskiej, z doskonale zachowanymi zabytkami i mnóstwem nowoczesnych budynków.

Malmo

Malmo, Szwecja - © Zielonamapa

Najlepszym sposobem na poznanie Malmo jest rower. Ścieżki przecinają miasto wzdłuż i wszerz. Gdybyś jednak zechciał poruszać się komunikacją miejską, kup sobie kartę Malmökortet. Upoważnia do darmowej jazdy autobusami i daje zniżki na największe atrakcje.

Dla kogo?

Wycieczka do Malmö to propozycja dla osób zainteresowanych Szwecją, które szukają alternatywy dla drogiej wycieczki do Sztokholmu. Szybko i tanio dostaniesz się tu samolotem, możesz też odwiedzić Malmö przy okazji zwiedzania Kopenhagi – podróż między centralnymi częściami obu miast pociągiem zajmuje niecałe 40 minut. Wypad do Malmö spodoba się osobom tęskniącym za atmosferą wielokulturowości, której nie doświadczymy w Polsce. Dla amatorów wycieczek rowerowych będzie to świetny punkt startowy w podróży jednośladem po pięknej Skanii.

Zdjęcia

 • Malmo
 • Torso
 • Sankt Petri kyrka
 • Ribersborgs
 • Malmö Stadsbibliotek
 • Malmo
 • Malmo
 • Malmo
 • Malmo
 • Malmo
 • Malmo
 • Malmo
 • Malmo
 • Malmo
 • Malmo
 • Malmo
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Niepozorne i niedoceniane przez turystów Malmö, od lat skrywane w cieniu Kopenhagi, warto odwiedzić. Decydując się weekendowy wypad trzeba zahaczyć o pełne zabytków Stare Miasto i nowoczesną dzielnicę Västra Hamnen. Jeśli masz trochę więcej czasu i odwiedzasz miasto latem, koniecznie przejdź się po jednym z pięknych parków. Olbrzymią zaletą Malmö są jego niewielkie rozmiary, dzięki czemu możesz zwiedzać pieszo, nie wydając pieniędzy na komunikację miejską.

Duży Plac

Malmo
Stortorget, Malmo, Szwecja - © Zielonamapa

Stojący na środku Stortorget (Duży Plac) pomnik Karola Gustawa to główne miejsce zbiórek grup wycieczkowych i oczywiście najbardziej charakterystyczny punkt Starówki. Przy tym samym placu znajduje się XVI-wieczny budynek Miejskiego Ratusza. Stortorget wraz z Lilla torg i Gustav Adolfs torg tworzą najważniejszą części Starego Miasta, pełniąc jednocześnie funkcję centrum gastronomicznego i zakupowego.

Turning Torso

Torso
Torso, Malmo, Szwecja - © Zielonamapa

Turning Torso to najbardziej charakterystyczna budowla w Malmo i najwyższy budynek w całej Szwecji. Stojący niemal na samym wybrzeżu wieżowiec liczy sobie 54 piętra, ale uwagę zwraca przede wszystkim konstrukcja. Gmach zbudowany jest z dziewięciu pięciobocznych brył, które ustawione są względem siebie nie równolegle, ale pod kątem, toteż cała konstrukcja sprawia wrażenie, jakby skręcała się wokół własnej osi.

Västra Hamnen

Malmo
Västra Hamnen, Malmo, Szwecja - © Zielonamapa

Turning Torso wyrasta pośrodku dzielnicy Västra Hamnen, uważanej za najdroższą w całym mieście. Na wysokie ceny nieruchomości wpływa z jednej strony bliskość wspaniałej promenady, która latem zamienia się w centrum plażowiczów, z drugiej zaś z powodu przełomowych rozwiązań, wykorzystanych do budowy znajdujących się tu budynków. Domy na Västra Hamnen budowane są z ekologicznych materiałów i z użyciem technologii radykalnie ograniczających zużycie energii, a poza tym… naprawdę pięknie.

Most nad Sundem

Malmo
Most nad Sundem, Malmo, Szwecja - © Zielonamapa

Liczący sobie 7845 m Öresundsbron to najdłuższy na świecie most łączący dwa państwa. Niestety, nie można po nim spacerować, ale z Västra Hamnen będziesz miał na niego świetny widok. Most umożliwia wygodną komunikację z Kopenhagą, dzięki czemu wielu mieszkańców Malmö codziennie dojeżdża tam do pracy.

Malmöhus

Malmo
Malmöhus, Malmo, Szwecja - © Zielonamapa

Zamek Malmöhus wzniesiony w XV wieku z cegły początkowo pełnił funkcję mennicy, później więzienia z publicznymi egzekucjami na dziedzińcu, zaś dziś jest siedzibą jednego z ciekawszych muzeów w regionie. Jeśli nie jesteś zainteresowany historią regionu, koniecznie zajrzyj przynajmniej do znajdującego się w podziemiach akwarium, w którym znajdziesz żywe okazy najbardziej niesamowitych stworzonek wodnych, w tym prehistoryczny gatunek kraba – skrzypłocza. Ważne: bilet do muzeum na zamku upoważnia cię też do zwiedzania położonego nieopodal Domu Komendanta.

Muzeum Techniki w Malmö

Tekniska Museet to nie lada gratka dla prawdziwych geeków. Na górnym piętrze znajduje się pokój pomysłów, gdzie zwiedzający mogą przeprowadzać rozmaite eksperymenty i sięgać po rozmaite gry edukacyjne. Na niższej kondygnacji jest stała wystawa lotnictwa i motoryzacji z wieloma eksponatami, ale za największy hit muzeum uważa się łódź podwodną U3, wnętrze której również można zwiedzać.

Kościół św. Piotra

Sankt Petri kyrka
Sankt Petri kyrka, Malmo, Szwecja - © Zielonamapa

Pochodzący z XIV wieku Kościół św. Piotra (Sankt Petri kyrka) to najstarszy i najprawdopodobniej największy z kościołów w Malmö. Budowla jest wspaniałym przykładem architektury gotyckiej. We wnętrzu odbywają się nie tylko msze, ale także koncerty, spotkania z pisarzami i inne wydarzenia kulturalne.

Biblioteka Miejska w Malmö

Malmö Stadsbibliotek
Malmö Stadsbibliotek, Malmo, Szwecja - © Zielonamapa

W publicznej bibliotece (Malmö Stadsbibliotek) Kung Oscars väg zachwycające są nie tylko zbiory, ale i architektura. Budynek tworzą trzy części: Zamek, Cylinder i Kalendarz Światła. Nazwy poszczególnych części doskonale oddają ich charakter – renesansowy zamek łączy się ze szklaną, nowoczesną bryłą za pomocą okrągłego hallu, w którym znajduje się informacja, kawiarnia i komputery dostępne dla każdego.

Malmö nie cieszy się najlepszą sławą, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Na pewno dobrym pomysłem jest unikanie dzielnic najmocniej zaangażowanych w handel narkotykami, z których najgroźniejsza jest Rosengård. Jednak bliżej centrum i na samym Starym Mieście jest sporo miejsc, w których możesz czuć się bezpiecznie. Najbardziej hipsterskie i oldschoolowe knajpki znajdziesz w okolicach Möllevången, zaś bliżej Starego Miasta, imprezują najbogatsi i najmodniejsi lokalsi.

Moriska Paviljongen

Popularny wśród miejscowych Moriskan (Norra Parkgatan 2) w środku Folkets Park zwraca na siebie uwagę z oddali. Zaprojektowany na początku XX wieku gmach nawiązuje do architektury orientalnej, a mówiąc wprost – wygląda jak pałac z bajki. W środku znajdują się sale koncertowe i duży parkiet, na którym odbywają się imprezy taneczne w stylu disco, dance i hip-hop. W Moriskan organizowane są koncerty, imprezy tematyczne, przedstawienia, spotkania kulturalne itd. Latem przy klubie otwarty jest bar na świeżym powietrzu.

KB – Kulturbolaget

Kulturbolaget (Bergsgatan 18) serwuje nie tylko alkohol, ale przede wszystkim kulturę. Każdego tygodnia scena gości innego artystę. Znajdzie się tu miejsce zarówno na małe zespoły garażowe, jak i światowego formatu twórców muzyki alternatywnej, rockowej i gotyckiej. Uwaga, przy barze zapłacisz tylko gotówką.

Malmö Brewing Co & Taproom

W Malmö Brewing Co (Bergsgatan 33) napijesz się piwa warzonego na miejscu. Niezwykle klimatyczne miejsce weekendami pęka w szwach, dlatego przygotuj się na kolejną niecodzienną w Szwecji sytuację – dzielenie dużego stołu z nieznajomymi. Znakomite miejsce, żeby skosztować dobrego piwa i spróbować zaprzyjaźnić się ze Szwedami.

Babel

Babel (Spångatan 38) to kolejna miejscówka przy Möllan, tym razem poświęcona fanom zabawy w rytmach techno i disco. Klub znajduje się w opuszczonym kościele, co biorąc pod uwagę religijność Szwedów nie powinno dziwić. Babel organizuje nie tylko imprezy klubowe, ale też koncerty.

The Green Lion

The Green Lion (Skeppsbron 9) to typowy klub w stylu brytyjskim. Zarówno wyposażenie, jak i atmosfera, przeniosą cię w świat XIX-wiecznej Anglii. W barze dostępny szeroki wybór piw i mocniejszych alkoholi. Lokal położony bardzo blisko głównego dworca kolejowego, więc jest to świetne miejsce na szybki relaks i małe piwko przed dalszą podróżą.

Koi i okolice Lilla Torg

Koi (Lilla Torg 5) to tylko jeden z wielu lokali położonych w ścisłym centrum starówki. W tej orientalnej knajpce za dnia zjesz wykwintne sushi, a wieczorem zabłyśniesz na tanecznym parkiecie (o ile pozwoli na to zbierająca się tutaj śmietanka towarzyska). Nieopodal znajdziesz inne modne lokale, w których „wypada bywać”, takie jak Rosen czy Centiliter & Gram.

Non violence – The Knotted Gun

Słynna rzeźba Carla Fredrika Reuterswärda, przedstawiająca broń z zawiązaną na supeł lufą, którą być może widziałeś już przed siedzibą ONZ. Jest znacznie mniejsza niż można wnioskować ze zdjęć w Internecie, toteż możesz mieć kłopoty z jej znalezieniem. Szukaj nad kanałem, między Dworcem Centralnym a budynkami Malmö Universitet, po stronie uczelni.

Slottsträdgården

Malmo
Slottsträdgården, Malmo, Szwecja - © Zielonamapa

Nieopodal Zamku, w Parku Królewskim, znajduje się ogród społecznościowy. Na ogólnodostępnych, niewielkich poletkach, mieszkańcy uprawiają kwiaty i warzywa. Przy ogródkach działa też kameralna kawiarnia ze stolikami na świeżym powietrzu i wewnątrz szklarni. Kilkadziesiąt metrów dalej stoi stary młyn, który wiosną i latem można zwiedzać.

Sobotni bazar na Möllevångstorget

Möllevångstorget, nazywany potocznie Möllan, w sobotnie poranki zamienia się w prawdziwy arabski targ. Kupisz tu świeże owoce i warzywa, a wszystko to w atmosferze zgiełku i okrzyków wznoszonych we wszystkich językach świata. Wokół Möllevångstorget znajdziesz też liczne knajpki orientalne z daniami w przystępnych jak na Szwecję cenach.

Ribersborgs kallbadhus

Najpopularniejszą sauną publiczną w Malmö jest ta położona na końcu molo biegnącego od plaży miejskiej Ribersborgs wprost do cieśniny Sund. Sauna działa przez cały rok i korzystać mogą z niej wszyscy, a opłaty nie są wysokie – za cały dzień w łaźni zapłacisz mniej więcej tyle, co za kebab. Z pomieszczeń po stronie męskiej widać most nad Sundem, zaś panie mogą podziwiać Turning Torso. Latem, wskoczywszy do wody, można podpłynąć do dryfującego nieopodal pomostu, jednak zdecydowanie ciekawszym doświadczeniem będzie krótka kąpiel zimą.

Ribersborgs
Ribersborgs, Malmo, Szwecja - © Zielonamapa

Ręcznik i kłódkę do szafki w szatni możesz wypożyczyć na miejscu za dodatkową opłatą lub przynieść własne akcesoria. Na miejscu możesz też skorzystać z oferty kawiarnianego bufetu oraz masaży. Jeśli planujesz spędzić więcej czasu w Skanii, możesz odwiedzić podobne sauny w niedalekim Bjärred oraz Helsingborgu.

Zobacz także

Szwecja
Co zwiedzić w Szwecji
Szwecja
Najlepsze plaże w Szwecji
Szwecja
Życie nocne w Szwecji
Szwecja
Parki narodowe w Szwecji
Szwecja
Aktywnie w Szwecji
Szwecja
Poza szlakiem w Szwecji
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon