Sundsvall

4.00       Zobacz opinie (4)

Nad brzegiem Zatoki Botnickiej położone jest mocno industrialne miasto Sundsvall. W XIX wieku zostało praktycznie całkowicie strawione przez pożar. Mimo to udało się w nim zachować wspaniałą, skandynawską, kamienną architekturę, którą będziesz mógł podziwiać podczas spaceru przez śródmieście. Sundsvall kryje jednak masę innych atrakcji. Koniecznie wybierz się do Norra Berget, czyli pagórkowatego parku, który oferuje wspaniałą panoramę całego miasta.

Sundsvall

Sundsvall, Szwecja - © Zielonamapa

Na uwagę zasługuje też muzeum miejskie, które przybliża lokalną historię. Wygospodaruj również czas na wycieczkę poza Sundsvall, a dokładniej do Galtströms Bruk. To właśnie tam będziesz mógł podziwiać zabudowania należące do dawnej huty, która zakończyła działalność na początku XX wieku. Na pewno Sundsvall nie należy do topowych, turystycznych destynacji. Ale jeśli już tu zawitasza, to nie będziesz żałować podjętej decyzji!

Dla kogo Sundsvall?

Sundsvall to świetna propozycja dla osób zainteresowanych historią Szwecji, w szczególności tematami związanymi z przemysłem. Tu znaleźć można wiele miejsc, które ją przybliżają. Przyjedź tu również wtedy, gdy szukasz miejsc spoza głównych, turystycznych szlaków. Aczkolwiek musisz się liczyć z tym, że w części miejsc, np. w Kulturmagasinet, gdzie również organizowane są wystawy poświęcone miastu, nie ma żadnych opisów czy informacji w języku angielskim (ani żadnym innym poza szwedzkim). 

Zdjęcia

  • Sundsvall
  • Sundsvall
  • Sundsvall
  • Sundsvall
  • Sundsvall
  • Sundsvall
  • Sundsvall
  • Sundsvall
  • Sundsvall
  • Sundsvall
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Sundsvall może być przyjemnym celem jednodniowego lub weekendowego city brek'u. Z racji tego, że wiele atrakcji znajduje się pod dachem, wizytę możesz planować również wtedy, gdy pada lub jest zimno. Mimo wszystko jednak warto odwiedzić Sundsvall przy lepszych warunkach pogodowych, by móc cieszyć się pięknem tamtejszych krajobrazów. Dlatego dobrym wyborem może być wizyta między czerwcem a sierpniem

Stacja Narciarska

Zimą możesz skorzystać z ośnieżonych stoków. Stacja narciarska znajduje się 15 minut jazdy samochodem od centrum miasta.

St. Olavsleden

Możesz wybrać również szlak pieszy St. Olavsleden, który prowadzi z Sundsvall na wschodnim wybrzeżu w Szwecji, aż do miasta Trondheim w Norwegii. St. Olavsleden to najbardziej wysunięty na północ szlak pielgrzymkowy na świecie.

Zobacz także

Szwecja
Co zwiedzić w Szwecji
Szwecja
Najlepsze plaże w Szwecji
Szwecja
Życie nocne w Szwecji
Szwecja
Parki narodowe w Szwecji
Szwecja
Aktywnie w Szwecji
Szwecja
Poza szlakiem w Szwecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon