Uppsala

4.00       Zobacz opinie (8)

Miasto o korzeniach sięgających III wieku naszej ery, które wciąż tętni życiem dzięki olbrzymiej ilości studentów. W położonej 80 km na północ od Sztokholmu Uppsali spotyka się młodzieńcza energia miasta studenckiego z historyczną powagą zabytkowej Starówki. Dawniej centrum religijne Szwecji, dziś najważniejszy ośrodek intelektualny i kulturalny kraju, przyciąga turystów bogatą historią i takim samym życiem nocnym.

Uppsala

Uppsala, Szwecja - © Zielonamapa

Dla kogo?

W ciągu dnia ciche i przytulne miasteczko nocą zamienia się w tętniącą życiem imprezownię. Chcesz podążać szlakiem pogańskich Wikingów, odwiedzić miejsca koronacji dawnych szwedzkich królów i zobaczyć, gdzie pracowali i żyli najważniejsi szwedzcy naukowcy? A może wolisz wtopić się w tłum studentów i dać się porwać imprezie w międzynarodowym klimacie? Uppsala to miejsce dla ciebie. Odwiedź miasto po drodze do Sztokholmu, albo zatrzymaj się tu kilka dni, żeby mocniej poczuć jego atmosferę.

Zdjęcia

  • Uppsala
  • Uppsala
  • Uppsala
  • Uppsala
  • Uppsala
  • Uppsala
  • Uppsala
  • Uppsala
  • Uppsala
  • Uppsala
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Katedra w Uppsali

Gotycka Katedra w Uppsali (Domkyrka), z wieżami wznoszącymi się na wysokość 119 metrów, jest największą świątynią w całej Skandynawii. Kościół, którego budowa rozpoczęła się w XIII wieku, jest jednym z centralnych punktów miasta i ze względu na rozmiary nie sposób go przeoczyć.

Uppsala
Katedra, Uppsala, Szwecja - © Zielonamapa

We wnętrzach możemy podziwiać kapliczki reprezentujące francuski gotyk i zobaczyć groby najważniejszych szwedzkich osobistości, m.in. Linneusza, św. Eryka i Gustawa I Wazy. W północnej wieży znajduje się skarbiec, z jedną z najwspanialszych w Europie kolekcji średniowiecznych szat liturgicznych (eksponaty z XIII i XV w.), pozłacaną suknią królowej Małgorzaty I, mieczem oraz srebrną koroną Gustawa I Wazy, a także szpadą Jana III Wazy.

Muzeum Gustavianum

Tuż obok Katedry wznosi się XVII-wieczny budynek uniwersytecki, będący dziś siedzibą Muzeum Gustavianum. Wewnątrz zobaczysz doskonale zachowany teatr anatomiczny, który w przeszłości służył do organizacji pokazowych sekcji zwłok dla studentów. Kolekcja muzealna obejmuje rozmaite przyrządy naukowe, kolekcje przyrodnicze i zabytki antyczne.

 

Biblioteka Uniwersytecka w Uppsali

Biblioteka Uniwersytecka w Uppsali (Carolina Rediviva) to prawdziwa gradka dla miłośników starych ksiąg i map. W niewielkiej galerii, w szklanych gablotach zamknięte są cenne mapy i rękopisy, w tym prawdziwe perełki: stare teksty etiopskie i zachowany w połowie Codex Argentus z 520 roku – nazywana Srebrną Biblią księga, spisana złotym i srebrnym atramentem na fioletowym pergaminie, w języku gotyckim.

Zamek w Uppsali

Wzniesiony w XVI wieku przez Gustawa Wazę Zamek w Uppsali (Uppsala Slott) był miejscem intronizacji królów szwedzkich, a także abdykacji królowej Krystyny.  Od połowy czerwca do połowy sierpnia ruiny zamku i salę koronacyjną można zwiedzać z przewodnikiem, a od maja do września turyści mogą brać udział w spacerach po dachu zamku. Wejście oznaczone literą E prowadzi do Muzeum Sztuki w Uppsali, ze zbiorami dzieł krajowych i zagranicznych artystów współczesnych oraz wystawą sztuki Uniwersytetu w Uppsali.

Uppsala
Zamek, Uppsala, Szwecja - © Zielonamapa

Stara Uppsala

4 km na północ od miasta położona jest Stara Uppsala (Gamla Uppsala), będąca jednym z największych miejsc pochówku w Szwecji. Na miejscu można zobaczyć 300 kurhanów grobowych (VI-XII w.), w których spoczywają m.in. pogańscy władcy sprzed czasów wikingów, w tym Aun, Egil i Adils.

Uppsala
Uppsala, Szwecja - © Zielonamapa

Chcąc dowiedzieć się więcej o tym tajemniczym cmentarzysku i miejscu pogańskiego kultu (składano tu ofiary z ludzi!), możesz odwiedzić Muzeum Starej Uppsali. Z kolei w ukrytym wśród drzew kościele Gamla Uppsalakyrkan możesz zobaczyć grób Andersa Celsjusza i wbudowany w mur kamień runiczny z XI wieku.

Życie nocne dla studentów w Uppsali jest zaskakująco zorganizowane. W mieście funkcjonuje system klubów studenckich Student Nations, w skład którego wchodzi 13 nacji – każda ze swoją siedzibą. Studiując w Uppsali można ubiegać się o członkostwo w jednej z nich. Specjalna karta upoważnia posiadacza do wstępu do klubów zrzeszonych w danej Nacji. Turyści odwiedzający Uppsalę również mogą wyrobić sobie taką kartę, pod warunkiem posiadania aktualnej legitymacji studenckiej.

Nawet nie będąc studentem możesz korzystać z rozrywek, jakich dostarczają liczne kluby i kawiarnie w mieście. Wieczorem podążaj wzdłuż rzeki Fyris, albo zwyczajną trasą zwiedzania, a natkniesz się na niezliczoną ilość świetnych miejscówek. Oto niektóre z nich.

Flustret

Flustret (Svandammen 1) to najpopularniejszy klub nocny w Uppsali, położony tuż nad rzeką. Na dwóch poziomach lokalu znajdziesz kilka parkietów z różną muzyką. Latem przy klubie działa spore patio.

Birger Jarl

Klub nocny i restauracja w świetnej lokalizacji (Nedre slottsgatan 3) u podnóża zamku i z widokiem na staw. Na miejscu możesz rozerwać się w rytmie najnowszych hitów, albo odprężyć się z drinkiem przy barze. Latem możesz korzystać z dużego patio z muzyką.

Katalin And All That Jazz

Jeden z najlepszych szwedzkich klubów z muzyką na żywo. Na scenie występują znani artyści, a aranżacja wnętrza w dawnym magazynie transportowym (Östra Station) sprawia, że muzycy są na wyciągnięcie ręki. W lokalu dostępny szeroki wybór drinków, w tym spora kolekcja czeskich piw, a także jedzenie.

O’Connor’s

Wyjątkowo przytulny irlandzki bar z restauracją, położony przy głównym placu Uppsali (Stora Torget 1). W barze dostępne około 300 gatunków whisky i 1000 gatunków piwa. Wieczorami można posłuchać muzyki na żywo, a swobodna atmosfera sprzyja spontanicznym tańcom między stolikami.

O’Neill’s

Kolejny pub irlandzki ze sporą selekcją piw angielskich, belgijskich, szwedzkich i oczywiście irlandzkich. Czasami gra muzyka na żywo, zawsze znajdziesz tu dobre jedzenie i przyjazną obsługę, której zespół tworzą ludzie z całego świata. (Dragarbrunnsgatan 53)

Zobacz także

Szwecja
Co zwiedzić w Szwecji
Szwecja
Najlepsze plaże w Szwecji
Szwecja
Życie nocne w Szwecji
Szwecja
Parki narodowe w Szwecji
Szwecja
Aktywnie w Szwecji
Szwecja
Poza szlakiem w Szwecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon