Uppsala

4.00       Zobacz opinie (8)

Miasto o korzeniach sięgających III wieku naszej ery, które wciąż tętni życiem dzięki olbrzymiej ilości studentów. W położonej 80 km na północ od Sztokholmu Uppsali spotyka się młodzieńcza energia miasta studenckiego z historyczną powagą zabytkowej Starówki. Dawniej centrum religijne Szwecji, dziś najważniejszy ośrodek intelektualny i kulturalny kraju, przyciąga turystów bogatą historią i takim samym życiem nocnym.

Uppsala

Uppsala, Szwecja - © Zielonamapa

Dla kogo?

W ciągu dnia ciche i przytulne miasteczko nocą zamienia się w tętniącą życiem imprezownię. Chcesz podążać szlakiem pogańskich Wikingów, odwiedzić miejsca koronacji dawnych szwedzkich królów i zobaczyć, gdzie pracowali i żyli najważniejsi szwedzcy naukowcy? A może wolisz wtopić się w tłum studentów i dać się porwać imprezie w międzynarodowym klimacie? Uppsala to miejsce dla ciebie. Odwiedź miasto po drodze do Sztokholmu, albo zatrzymaj się tu kilka dni, żeby mocniej poczuć jego atmosferę.

Zdjęcia

  • Uppsala
  • Uppsala
  • Uppsala
  • Uppsala
  • Uppsala
  • Uppsala
  • Uppsala
  • Uppsala
  • Uppsala
  • Uppsala
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Katedra w Uppsali

Gotycka Katedra w Uppsali (Domkyrka), z wieżami wznoszącymi się na wysokość 119 metrów, jest największą świątynią w całej Skandynawii. Kościół, którego budowa rozpoczęła się w XIII wieku, jest jednym z centralnych punktów miasta i ze względu na rozmiary nie sposób go przeoczyć.

Chcąc dowiedzieć się więcej o tym tajemniczym cmentarzysku i miejscu pogańskiego kultu (składano tu ofiary z ludzi!), możesz odwiedzić Muzeum Starej Uppsali. Z kolei w ukrytym wśród drzew kościele Gamla Uppsalakyrkan możesz zobaczyć grób Andersa Celsjusza i wbudowany w mur kamień runiczny z XI wieku.

Życie nocne dla studentów w Uppsali jest zaskakująco zorganizowane. W mieście funkcjonuje system klubów studenckich Student Nations, w skład którego wchodzi 13 nacji – każda ze swoją siedzibą. Studiując w Uppsali można ubiegać się o członkostwo w jednej z nich. Specjalna karta upoważnia posiadacza do wstępu do klubów zrzeszonych w danej Nacji. Turyści odwiedzający Uppsalę również mogą wyrobić sobie taką kartę, pod warunkiem posiadania aktualnej legitymacji studenckiej.

Nawet nie będąc studentem możesz korzystać z rozrywek, jakich dostarczają liczne kluby i kawiarnie w mieście. Wieczorem podążaj wzdłuż rzeki Fyris, albo zwyczajną trasą zwiedzania, a natkniesz się na niezliczoną ilość świetnych miejscówek. Oto niektóre z nich.

Flustret

Flustret (Svandammen 1) to najpopularniejszy klub nocny w Uppsali, położony tuż nad rzeką. Na dwóch poziomach lokalu znajdziesz kilka parkietów z różną muzyką. Latem przy klubie działa spore patio.

Birger Jarl

Klub nocny i restauracja w świetnej lokalizacji (Nedre slottsgatan 3) u podnóża zamku i z widokiem na staw. Na miejscu możesz rozerwać się w rytmie najnowszych hitów, albo odprężyć się z drinkiem przy barze. Latem możesz korzystać z dużego patio z muzyką.

Katalin And All That Jazz

Jeden z najlepszych szwedzkich klubów z muzyką na żywo. Na scenie występują znani artyści, a aranżacja wnętrza w dawnym magazynie transportowym (Östra Station) sprawia, że muzycy są na wyciągnięcie ręki. W lokalu dostępny szeroki wybór drinków, w tym spora kolekcja czeskich piw, a także jedzenie.

O’Connor’s

Wyjątkowo przytulny irlandzki bar z restauracją, położony przy głównym placu Uppsali (Stora Torget 1). W barze dostępne około 300 gatunków whisky i 1000 gatunków piwa. Wieczorami można posłuchać muzyki na żywo, a swobodna atmosfera sprzyja spontanicznym tańcom między stolikami.

O’Neill’s

Kolejny pub irlandzki ze sporą selekcją piw angielskich, belgijskich, szwedzkich i oczywiście irlandzkich. Czasami gra muzyka na żywo, zawsze znajdziesz tu dobre jedzenie i przyjazną obsługę, której zespół tworzą ludzie z całego świata. (Dragarbrunnsgatan 53)

Zobacz także

Szwecja
Co zwiedzić w Szwecji
Szwecja
Najlepsze plaże w Szwecji
Szwecja
Życie nocne w Szwecji
Szwecja
Parki narodowe w Szwecji
Szwecja
Aktywnie w Szwecji
Szwecja
Poza szlakiem w Szwecji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon