Ystad

3.00       Zobacz opinie (7)

Ystad jest znane Polakom głównie ze względu na regularne połączenie promowe ze Świnoujściem. Niewielkie miasteczko o średniowiecznych korzeniach urzeka bajkowym klimatem, który tworzą wąskie brukowane uliczki, kolorowe domki i budynki z muru pruskiego. Dla miłośników kryminałów Ystad to miejsce akcji kultowych książek z serii o inspektorze Wallanderze autorstwa Henninga Mankella.

Ystad, Szwecja

Ystad, Szwecja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Choć Ystad niewątpliwie ma swój urok, mało kto wybiera je na główny cel wyprawy do Szwecji. Jeśli jednak znalazłeś się na promie do Ystad w drodze w głąb kraju, zatrzymaj się tu choćby na kilka godzin, żeby przyjrzeć się temu bajkowemu miasteczku. Jest to też świetne miejsce na bazę wypadową dla tych osób planujących zwiedzanie Skanii rowerami bądź samochodem, które wolą uniknąć tłoku dużego miasta. Klimatyczne uliczki z maleńkimi, doskonale zachowanymi budynkami sprzed stuleci sprawiają, że miasto wydaje się nierealne. Latem warto zajrzeć do rozarium przy Muzeum Miejskim i wybrać się na wycieczkę do pobliskiego Ales Stenar.

Zdjęcia

  • Ystad
  • Ystad
  • Ystad
  • Ystad
  • Ystad
  • Ystad
  • Ystad
  • Ystad
  • Ystad
  • Ystad
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Kościół Najświętszej Marii Panny w Ystad

Pochodzący z XIII wieku kościół Najświętszej Marii Panny (Sankta Maria kyrka) jest najstarszym budynkiem w Ystad, a jednocześnie jednym z najstarszych kościołów ceglanych w Skanii. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na barokową ambonę z daszkiem wyrzeźbionym w drewnie. Ciekawostką jest znajdujący się pod amboną Chrystus na krzyżu, którego głowę zdobią… prawdziwe ludzkie włosy, ofiarowane przez jednego z parafian w XIX wieku.

Muzeum Miejskie w Ystad

Muzeum Miejskie mieści się w dawnym klasztorze franciszkanów (Klosterkyrkan), zaś główny budynek to kościół św. Piotra (Sankt Petri kyrka). Oryginalne wyposażenie kościoła w większej części przeniesiono do Lund, jednak w środku wciąż można zobaczyć kilkadziesiąt płyt nagrobnych z czasów od XIV do XVIII wieku.

Ceglaną budowlę z przełomu XIII i XIV wieku otaczają dwa ogrody: różany, który wiosną i latem zachwyca feerią barw oraz niezwykle wonne herbarium. Spacery po ogrodach są darmowe, natomiast bilet wstępu do Muzeum Miejskiego upoważnia również do zwiedzania Muzeum Sztuki (Konstmuseum) z kolekcją dzieł artystów szwedzkich i duńskich.

Ystad Studios Visitor Center

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że niepozorne Ystad jest też centrum szwedzkiego przemysłu filmowego. Ystad Studios Visitor Center (Elis Nilssons vag 14), które powstało po likwidacji starych baraków wojskowych to miejsce, które porwie fanów skandynawskich seriali kryminalnych. Znajdziesz tutaj oryginalne scenografie z serii o Wallanderze, ale także z Mostu nad Sundem. Nie musisz pozostawać biernym widzem – zwiedzający mogą wejść na prawdziwy plan filmowy, dowiedzieć się, na czym polega produkcja studyjna i wypróbować swoich sił przy pracy z kamerą na zielonym ekranie.

Ales Stenar

Szwedzi mają swoje własne Stonehenge, czyli właśnie Ales Stenar. Tajemniczy kompleks znajduje się nie w samym Ystad, ale ok. 15 km na wschód, w miejscowości Kåseberga, gdzie dostaniesz się autobusem. Z przystanku kieruj się ku niewielkiemu portowi ze sklepikami z pamiątkami i kawiarniami. Stamtąd do Ales Stenar doprowadzą cię schody w górę i ścieżka między pastwiskami owiec.

Ales Stenar to prawie 60 głazów układających się w kształt łodzi. Szacuje się, że kompleks powstał na przełomie VI i VII wieku, a więc jeszcze przed Wikingami. Do dziś nie jest pewne, czy kamienie miały służyć jako grobowiec dla bardzo ważnej osoby, czy może wyznaczały miejsce starodawnego kultu religijnego. Najnowsze teorie przekonują, że Ales Stenar jest dawnym centrum astronomicznym i olbrzymim zegarem słonecznym.

To prawda, pogoda w Szwecji rzadko sprzyja plażowaniu, jednak będąc nad morzem trudno powstrzymać się od kąpieli. Okolice Ystad mogą pochwalić się najlepszymi plażami w Skanii – jest ich tu wiele, są piaszczyste i długie.

Ystads sandskog

Kąpielisko Ystads sandskog położone jest na wschód od Ystad i, rzecz jasna, prowadzi do niej ścieżka rowerowa. Tutejsza plaża jest długa i piaszczysta. Od brzegu w głąb morza odchodzi 5 pomostów, w tym jeden dostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózku. Nieopodal jest boisko sportowe i kort tenisowy. W pobliskim Sandskogen znajduje się pole namiotowe – dobra alternatywa dla studentów i turystów nastawionych na przygodę.

Sandhammaren

Ta plaża już kilka razy została okrzyknięta najlepszą plażą w całej Szwecji. Ciągnie się przez kilka kilometrów od Ystad do Mälarhusen. Ponieważ położona jest w całości na terenie rezerwatu przyrody, co nie wolno tu biwakować.

Gjuteriet

Ta plaża położona jest około 1,5 km na zachód od portu w Ystad i ciągnie się na długość kilkuset metrów. Uwaga: na zachodnim krańcu plaży pływanie jest zabronione ze względu na bliskość oczyszczalni.

Inne kąpieliska w Ystad

Oprócz wymienionych plaż w okolicy  Ystad znajdziesz kilka innych popularnych kąpielisk, w tym Löderups Strandbad, Svarte havsbad  i Löderups strandbad.

Zobacz także

Szwecja
Co zwiedzić w Szwecji
Szwecja
Najlepsze plaże w Szwecji
Szwecja
Życie nocne w Szwecji
Szwecja
Parki narodowe w Szwecji
Szwecja
Aktywnie w Szwecji
Szwecja
Poza szlakiem w Szwecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon