Alanya

4.00       Zobacz opinie (9)

Alanya często bywa mylona z Antalyą. Fakt, obie nazwy są bardzo podobne, a dodatkowo oba kurorty leżą stosunkowo blisko siebie. Alanya to eleganckie, nadmorskie miasto cieszące się ogromną popularnością wśród turystów. Leży przy dwóch zatokach, które oddzielone są od siebie skalistym półwyspem. Wybija się on nad poziom morza na wysokość 250 m. Na jego szczycie wznosi się twierdza otoczona murami, posiadająca 150 bastionów. To najlepszy punkt widokowy Alanyi, na który dotrzeć można m.in. za pomocą kolei gondolowej.

Alanya

Alanya, Turcja - © Zielonamapa

W mieście warto również odwiedzić jaskinię zwaną Grotą Kapiącego Kamienia znaną ze swych leczniczych właściwości. Znajdziesz tu również kilka niezłych plaż, a o wieczorną rozrywkę zadbają działające licznie kluby czy puby. To wszystko czyni Alanyę naprawdę dobrym celem wakacyjnego wypoczynku.

Dla kogo?

Jeśli poszukujesz przyjemnego miejsca, gdzie w pełni będziesz mógł poczuć wakacyjny luz, to Alanya na pewno przypadnie Ci do gustu. Miasto jest doskonale przygotowane na przyjęcie turystów. Znajdziesz tu mnóstwo, świetnych hoteli, dobrze zagospodarowane plaże, kilka ciekawych atrakcji oraz pokaźną ilość miejsc, w których będziesz mógł mniej lub bardziej intensywnie spędzić czas wieczorem lub w nocy.

Zdjęcia

  • Alanya
  • Alanya
  • Alanya
  • Alanya
  • Alanya
  • Alanya
  • Alanya
  • Alanya
  • Alanya
  • Alanya
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Alanyę najlepiej odwiedzić oczywiście latem. Sezon trwa tam zwykle od maja do września, ale również wczesną wiosną czy późną jesienią warto tam zajrzeć. W szczególności, jeśli nie przepadasz za bardzo wysokimi temperaturami.

Alanya nie posiada może zbyt wielu zabytków, ale te, które tam znajdziesz są naprawdę godne poświęcenia im czasu. Oczywiście najważniejszą i najpopularniejszą z nich jest położona na klifie twierdza.

Twierdza

Chyba każdy, kto odwiedza Alanyę, prędzej czy później trafia do znajdującej się na szczycie klifu twierdzy. Na terenie tej średniowiecznej warowni zobaczyć można ślady bizantyjskie, rzymskie czy seldżuckie. Ze 150 bastionami i grubymi murami stanowiła jedną z najbardziej imponujących i najtrudniejszych do zdobycia twierdz Turcji. Posiada m.in. sześć bram, dwie cytadele, cysterny, koszary, kaplicę a także meczety. Jednym z bardziej charakterystycznych budowli znajdujących się na jej terenie jest Czerwona Wieża, wznosząca się nad brzegiem morza od wschodniej strony półwyspu. Do twierdzy dotrzeć można pieszo, 5-kilometrową, dość stromą drogą, dolmuszami jeżdżącymi z centrum, a od 2017 roku również koleją gondolową.

Kolej gondolowa

Kolej gondolowa postawiona w 2017 roku znacząco ułatwiła dotarcie do twierdzy. Teleferik alanya kalesi (ul. Saray Mahallesi, Güzelyalı Cd. 8-12) ma 900 m długości i pokonuje 300 m przewyższenia. W trakcie podróży podziwiać można zapierający dech w piersi widok na klif oraz plaże Damlataş oraz plażę Kleopatry.

Jaskinia Damlataş

W zachodniej części półwyspu z twierdzą znaleźć można Jaskinię Damlataş. Jej nazwę można przetłumaczyć na Grotę Kapiącego Kamienia. Po przejściu przez niezbyt długi korytarz dociera się w niej do komory z licznymi stalaktytami i stalagmitami datowanymi na 15 tys. lat. Jaskinia jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale również miejscem, do którego lekarze kierują osoby mające problemy z układem oddechowym. Znajdujące się tam wilgotne, mające stałą temperaturę i zjonizowane powietrze pozwala wyleczyć między 80-90% schorzeń związanych np. z płucami, zatokami itp.

Muzeum Archeologiczne

Nieopodal jaskini oraz dolnej stacji kolei gondolowej działa Muzeum Archeologiczne (ul. Saray Mahallesi, İsmet Hilmi Balcı Cd. 2 A). Jeśli interesuje Cię historia starożytna tych ziem, to tam na pewno ją zgłębisz. Muzeum posiada wystawę archeologiczną i etnograficzną. Eksponaty wystawione są w budynku, jak i na otaczającym go terenie.

Muzeum Ataturka

W 1935 roku Alanyę odwiedził Ataturk. Na pamiątkę tego wydarzenia w willi, w której wtedy gościł, utworzono muzeum (ul. Şekerhane Mah., Anzaklar Sok.). Zebrano tam osobiste przedmioty należące do pierwszego prezydenta Turcji czy listy jakie napisał do mieszkańców miasta. Wystawa ma takż

Jednym z większych atutów Alanyi są oczywiście plaże. To dla nich większość turystów decyduje się na pobyt w tym tureckim kurorcie. Niewątpliwie znajdziesz tam sporo plaż i na szczęście wiele z nich pozwala cieszyć się kameralną atmosferą oraz rozległymi widokami.

Plaża Kleopatry

Znajduje się na zachód od półwyspu z twierdzą. Jest to plaża piaszczysta. Wzdłuż niej rozciągają się tereny zielone z alejkami spacerowymi i palmami. Na miejscu wypożyczysz leżaki, parasole oraz sprzęt pływający. W gratisie otrzymasz cudowne widoki na twierdzę.

Plaża Damlataş

Przedłużeniem Plaży Kleopatry jest Plaża Damlataş. Pochodzi ona pod praktycznie pod sam klif z twierdzą. Również jest ona piaszczysta i na równi ze swą sąsiadką cieszy się ogromną popularnością. Na szczęście obie plaże są dość duże i szerokie, dzięki czemu raczej nie będziesz musiał walczyć o najmniejszy skrawek piasku.

Plaża Kestel

Na wschód od półwyspu z twierdzą ciągnie się 2-kilometrowa, piaszczysta Plaża Kestel. Pod kątem widoków oferuje panoramę sporej części miasta oraz górującej nad nim warowni. Wzdłuż plaży działa sporo knajpek.

Plaża Mahmutlar

Za Kestel zaczyna się 10-kilometrowa Plaża Mahmutlar. Częściowo jest piaszczysta, a częściowo kamienista. Na pewno jeśli szukasz mało zatłoczonej plaży, to powinieneś wybrać się właśnie tam.

Jak na kurort z prawdziwego zdarzenia przystało, Alanya tętni życiem niemalże 24/7. Po zachodzie słońca miasto nabiera nowej energii, która w ciągu dnia była nieco uśpiona z powodu upałów. Bo w Alanyi wieczorami naprawdę jest co robić.

Havana Club

Chyba najbardziej znanym i najpopularniejszym klubem Alanyi jest Havana Club (ul. Çarşı Mahallesi, Müftüler Sk). Funkcjonuje od kwietnia do listopada. Znajduje się w centrum miasta i może pomieścić 1000 osób. Najbardziej epickie imprezy i koncerty odbywają się właśnie tam. Jeśli więc szukasz miejsca, w którym dobrą zabawę masz w 100% gwarantowaną, to już wiesz, gdzie się wybrać.

Tudors Arena

Jeśli preferujesz nieco bardziej rockowe, mroczne ale i kameralne kluby, wtedy koniecznie odwiedź pub Tudors Arena (ul. Selçuk Mah., Balıkpazarı Sok. 18). Głównie organizowane są tam koncerty. Oferuje duży wybór piw, co jak na Turcję jest naprawdę nietypowe.

Crazy Horse

Gdy niekoniecznie zależy Ci na szaleństwach na parkiecie do białego rana, wtedy na drinka i coś dobrego do zjedzenia wybierz się do Crazy Horse (ul. Şekerhane Mahallesi, Hükümet Cd.). To połączenie baru i restauracji specjalizującej się w stekach. Ceny nie są zbyt wygórowane, a sam lokal cieszy się niesłabnącą popularnością i dobrą renomą.

Zobacz także

Turcja
Co zwiedzić w Turcji?
Turcja
Najlepsze plaże w Turcji
Turcja
Imprezy w Turcji
Turcja
Obiekty natury w Turcji
Turcja
Aktywny wypoczynek w Turcji
Turcja
Poza szlakiem w Turcji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon