Ani

3.60       Zobacz opinie (5)

“Miasto duchów.” “Największa atrakcja Bliskiego Wschodu.” “Do niedawna najmniej dostępne miejsce w Turcji,” Z takimi określeniami można się spotkać w odniesieniu do ruin średniowiecznej metropolii Ani. Znajduje się tuż przy granicy z Armenią, na terenie prowincji Kras. I rzeczywiście jeszcze kilka lat temu nie była dostępna dla turystów, bowiem znajdowała się w rękach kurdyjskich terrorystów.

Ani

Ani, Turcja - © Zielonamapa

Ani w 2016 r. zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. I choć znajduje się z dala od głównych, turystycznych szlaków, to goście z zagranicy odwiedzają go coraz częściej. Jeśli również zdecydujesz się zawitać w tym zakątku Turcji, wtedy czekają na Ciebie pozostałości tego niegdyś niesamowitego i ogromnego miasta, które liczyło prawie tysiąc kościołów i między 100 a 200 tys. mieszkańców!

Dla kogo?

Na pewno Ani będzie ciekawą propozycją, jeśli interesujesz się historią, lubisz zwiedzać ruiny, a także szukasz miejsc bardzo fotogenicznych. Ani to także idealny cel spacerów, a widoki stamtąd są naprawdę ciekawe.

Zdjęcia

  • Ani
  • Ani
  • Ani
  • Ani
  • Ani
  • Ani
  • Ani
  • Ani
  • Ani
  • Ani
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Ze względu na położenie na wysokości ponad 1400 m n.p.m., najlepiej wybrać się do Ani latem lub wczesną jesienią. Wtedy powinieneś mieć gwarancję dobrej pogody. A dodatkowo na tej wysokości upał nie powinien aż tak doskwierać.

Ruiny metropolii Ani położone są na wyżynnych łąkach, na wysokości 1464 m n.p.m.. Miasto pełniło rolę stolicy średniowiecznej Armenii, choć swą historią sięga ono do okresu przed  naszą erą. I choć patrząc na zachowane do naszych czasów ruiny trudno uwierzyć w to, że Ani zamieszkiwało 100 tys. osób (według innych szacunków nawet 200 tys.) i znajdowało się tam ponad tysiąc kościołów. Obecnie na terenie dawnej metropolii zobaczyć można fragmenty 10 świątyń, meczet, cytadelę czy fragmenty ulic.

Mury obronne

Ani posiadało podwójne mury, przez które do wnętrza miasta prowadziły trzy bramy. Dodatkowo metropolię chroniło ukształtowanie terenu. Ani otaczają bowiem głębokie kaniony, a górzysty teren również mógł stanowić pewną przeszkodę dla najeźdźców. Do naszych czasów najlepiej zachowała się północna część murów.

Kościół Odkupiciela

Jednym z bardziej charakterystycznych kościołów w Ani jest ten pod wezwaniem Odkupiciela. Łatwo go rozpoznać, gdyż wygląda, jakby go ktoś przeciął na pół. W XX w. uderzył w niego piorun, w efekcie połowa budowli się rozpadła. Dodatkowych zniszczeń dokonało późniejsze trzęsienie ziemi. Kościół został zbudowany w 1036 r.. Głównie, jako miejsce przechowywania drzazgi z krzyża świętego, jaka została sprowadzona tam z Konstantynopola. Kościół Odkupiciela został zbudowany na planie koła, a dach zwieńczyła niegdyś kopuła.

Katedra

Natomiast znacznie lepiej zachowała się katedra pw. Matki Bożej. Jej budowę ukończono na początku XI w. Przez stulecia była zmieniana na meczet i później przywracana do roli kościoła.Była największą świątynią w Ani, a jej monumentalna bryła wciąż zachwyca. Do jej wnętrza prowadzą trzy wejścia. Jedno służyło ludowi, drugie królowi, a trzecie duchownemu. W środku można podziwiać częściowo zachowane freski.

Kościoły pw. Św. Grzegorza

Do naszych czasów zachowały się również trzy kościoły, z których każdy jest pod wezwaniem św. Grzegorza. Pierwszy z nich znajduje się na brzegu kanionu rzeki Akhurian i powstał w XIII w.. W środku zachowały się freski ukazujące życie patrona świątyni. Drugi z kościołów, zbudowany w XI w. został dość mocno zniszczony podczas jednego z trzęsień ziemi i obecnie podziwiać można tylko jego fragmenty. Trzeci kościół pw. Św. Grzegorza wznosi się na niewielkim pagórku. Postawiono go w X w. Ma kształt dwunastoboku.

Meczet Menücehr

W Ani, oprócz kościołów, zobaczyć też można meczet zwany Menücehr. Swoją nazwę zawdzięcza prawdopodobnie pierwszemu, kurdyjskiemu władcy miasta, który ufundował go w XI w… Posiada ośmioboczny minaret oraz prostokątny budynek główny.

Cytadela

Podczas zwiedzania warto również odwiedzić cytadelę. Znajduje się w południowej części Ani. Wzniesiono ją na płaskowyżu o stromych stokach. Otoczona była podwójnymi murami, które powstały już w VII w., czyli wcześniej niż całe miasto. Obecnie, na jej terenie podziwiać można pozostałości kościołów, pałacu oraz kilku innych budynków.

Zobacz także

Turcja
Co zwiedzić w Turcji?
Turcja
Najlepsze plaże w Turcji
Turcja
Imprezy w Turcji
Turcja
Obiekty natury w Turcji
Turcja
Aktywny wypoczynek w Turcji
Turcja
Poza szlakiem w Turcji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon