Ankara

3.50       Zobacz opinie (8)

Część osób mylnie uważa, że stolicą Turcji jest Stambuł. Jednak rolę tę pełni położona w centralnej części kraju Ankara. I choć pod kątem administracyjnym jest ważnym punktem na tureckiej mapie, o tyle pod kątem turystycznym już niekoniecznie. Jeszcze w latach 80. była niedużym miastem. Obecnie liczy już ponad 5 milionów mieszkańców, a ich liczba ciągle rośnie. Jednak, choć na pierwszy rzut oka to nowoczesne miasto ma niewiele do zaoferowania turystom, to warto dać mu szansę.

Ankara

Ankara, Turcja - © Zielonamapa

Przede wszystkim warto odwiedzić znajdująca się tu cytadelę czy cieszące się ogromnym uznaniem Muzeum Cywilizacji Anatolijskich. Oprócz tego będąc w stolicy koniecznie trzeba zobaczyć Mauzoleum Ataturka. Ankara to również mocno rozrywkowe miasto. Jak na stolicę przystało wieczorami naprawde jest tu co robić. Dlatego jeśli chcesz nieco lepiej poznać turecką stolicę, wtedy zaplanuj pobyt z noclegiem.

Dla kogo?

Ankara będzie idealnym celem podróży, jeśli lubisz zwiedzanie wielkich metropolii. W tureckiej stolicy trudno o kameralną atmosferę, gdy wokół kręci się ponad 5 milionów ludzi. Ale niewątpliwym atutem tego miasta jest to, że bez względu na porę dnia na pewno nie będziesz się nudzić.

Zdjęcia

  • Ankara
  • Ankara
  • Ankara
  • Ankara
  • Ankara
  • Ankara
  • Ankara
  • Ankara
  • Ankara
  • Ankara
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najlepszym czasem na eksplorowanie Ankary jest wczesna wiosna lub jesień. Choć mogą zdarzyć się opady, to nie będzie aż tak ciepło, jak latem. A niestety zwiedzanie miast podczas upałów zwykle nie jest zbyt przyjemne.

W trakcie pobytu w Ankarze warto również wygospodarować czas na jej zwiedzanie. Większość zabytków skoncentrowana jest wokół ścisłego centrum, więc możesz poruszać się między nimi pieszo.

Cytadela

W odległej przeszłości, z racji swej strategicznej lokalizacji, Ankara była dość mocno narażona na najazdy. M.in. z tego powodu zdecydowano o budowie cytadeli. Ankara Kalesi znajduje się po wschodniej stronie centralnej części miasta. Charakteryzują ją grube mury z trójkątnymi wieżami. Roztacza się z nich naprawdę rozległa panorama tureckiej stolicy. W obrębie cytadeli zobaczysz również wieżę zegarową z XIX w., liczne niewielkie domy, które niegdyś zamieszkiwane były przez kupców. Obecnie w ich wnętrzach działają knajpki czy restauracji.

Muzeum Cywilizacji Anatolijskich

Jednym z najbardziej znanych i cenionych muzeów nie tylko Ankary, ale również całej Turcji (a według niektórych nawet świata) jest Muzeum Cywilizacji Anatolijskich (Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Kale Mh., Gözcü Sk. No:2). Znajduje się tuż u południowo-zachodniego podnóża cytadeli. Zobaczyć tam można eksponaty wydobyte podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenie całej Turcji. Jednak znacząca większość z nich koncentruje się na cywilizacjach pochodzących z terenu Anatolii. W trakcie zwiedzania będziesz mógł obejrzeć proste przedmioty codziennego użytku datowane na okres paleolityczny, jak i rzymskie rzeźby. Ilość zgromadzonych tu eksponatów jest naprawdę ogromna. Dlatego warto mieć zapas czasu, aby móc w spokoju wszystko zobaczyć.

Salman Sokak

Po opuszczeniu Muzeum Cywilizacji Anatolijskich koniecznie odwiedź klimatyczną uliczkę, która kryje się pod nazwą Salman Sokak (zwaną również Miedzianą Aleją). Przez wieki była jedną z ważniejszych ulic handlowych Ankary. Jeśli chcesz kupić pamiątki, np. wykonane z miedzi zdobione tace, tygielki do kawy czy sztućce, to właśnie tam oraz na sąsiednich uliczkach znajdziesz największy wybór.

Meczet Aslanhane

Na wschód od Salman Sokak wznosi się Aslanhane Cami. Meczet ten powstał w XII wieku i stanowi ciekawy przykład seldżuckiej architektury. Zbudowany został z fragmentów innych, znajdujących się tu budowli. W środku uwagę zwraca drewniany, rzeźbiony sufit, który podtrzymują drewniane kolumny.

Świątynia Augusta

Świątynia Augusta (Augustus Tapınağı, ul. Hacı Bayram Mahallesi) powstała ok. 20 r. p.n.e.. Za czasów Bizancjum została przekształcona na kościół. Ciekawostką jest inskrypcja znajdująca się obok wejścia. Stanowi jeden z nielicznych dowodów dotyczących osiągnięć imperatora.

Gençlik Parkı

W centrum warto również odwiedzić Gençlik Parkı. Znajduje się tu niewielki staw z fontannami, działa kilka kawiarenek oraz niewielki park rozrywki, korty tenisowe, stadion oraz basen. Par może stanowić przyjemny przystanek w trakcie zwiedzania zabytków tureckiej stolicy.

Antikabir

Jednym z bardziej monumentalnych miejsc w Ankarze jest bez wątpienia Antikabir, czyli Mauzoleum Ataturka. Wznosi się na południowy-zachód od ścisłego centrum. Budowa mauzoleum rozpoczęła się w 1944 r. i trwała 9 lat. Swą architekturą nawiązuje do tradycyjnego, anatolijskiego stylu. Prosta bryła ma w sobie dużo patetyzmu. Po wejściu do środka trafia się do marmurowej sali. Ataturk spoczywa pod ziemią i jego ciało nie jest wystawione na widok publiczny. Mimo, że od czasu śmierci pierwszego prezydenta Turcji minęło trochę czasu, to wciąż Turcy darzą go ogromnym szacunkiem i sentymentem. W mauzoleum działa też muzeum poświęcone Ataturkowi.

Meczet Kocatepe

Jednym z symboli Ankary, a także jednym z największych meczetów na świecie jest Meczet Kocatepe (ul. Kültür Mahallesi, Dr. Mediha Eldem Sk. No:67). Stanowi replikę Niebieskiego Meczetu ze Stambułu. Nie jest jednak w 100% wierną kopią. Posiada bowiem 4 minarety, a nie 6. Co ciekawe, pod meczetem znajduje się centrum handlowe oraz parking.

Przyjeżdżając do Ankary z mocno imprezowym nastawieniem musisz pamiętać o jednym. Choć działa tam sporo pubów czy klubów, to większość z nich charakteryzuje się podobnym klimatem. Więc bez względu na to, dokąd wybierzesz się wieczorem, będziesz miał szansę na podobną atmosferę, jak gdziekolwiek indziej.   gdzie można posiedzieć przy piwie lub drinku. Część z nich ma też sceny, gdzie odbywają się koncerty głównie tureckich zespołów.

Manhattan Bar

Jednym z popularniejszych pubów w Ankarze jest Manhattan Bar (ul. Üsküp Caddesi No:7 Çankaya). Mieszkańcy stolicy wpadają tam nie tylko na piwo, ale głównie po to, by posłuchać muzyki na żywo. Przekrój muzyki jest bardzo duży – od jazzu, przez rock i nieco bardziej alternatywne brzmienia.

The Soul Pub

Idealnym miejscem spotkań jest również The Soul Pub (ul. Kavaklıdere Mahallesi, Olgunlar Cd. No:18). W menu oprócz sporego wyboru alkoholi znajdziesz też ciekawy wybór dań. Do tego grają tu niezłą muzykę. Panuje tu nieco spokojniejsza i bardziej relaksująca atmosfera niż w innych pubach w mieście.

Zula Bar

Jeśli szukasz przytulnego, nieco alternatywnego i na wskroś klimatycznego miejsca, to koniecznie odwiedź Zula Bar (ul. Kavaklıdere Mahallesi, Kızılırmak Cd. No:15). Nie tylko napijesz się tu zimnego piwa, ale także skosztujesz smacznych dań. Wieczorami bywa tu naprawdę tłoczno, gdyż wiele osób traktuje Zula Bar jako wstęp do całonocnego imprezowania.

Kite

Jeśli wieczory wolisz spędzać na pląsaniu na parkiecie, wtedy od razu obierz kierunek na klub Kite (ul. Güvenevler Mahallesi, Güvenlik Cd. No:97). Imprezy rozkręcają tu najlepsi tureccy DJ-e, ale zdarzają się też występy zagranicznych gwiazd sceny elektronicznej.

Mr.B Coctail Bar

Najlepsze drinki w mieście serwowane są w Mr.B Coctail Bar (ul. Barbaros Mahallesi, Abay Kunanbay Cd. No:8). Wybór jest naprawdę duży, a ceny przystępne. Do tego sam bar ma dość ciekawy i nieco zwariowany wystrój wnętrz.

Zobacz także

Turcja
Co zwiedzić w Turcji?
Turcja
Najlepsze plaże w Turcji
Turcja
Imprezy w Turcji
Turcja
Obiekty natury w Turcji
Turcja
Aktywny wypoczynek w Turcji
Turcja
Poza szlakiem w Turcji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon