Antalya

3.89       Zobacz opinie (9)

Antalya to kurort dość nietypowy. Przede wszystkim ze względu na swoją wielkość. Bowiem bardziej pasuje do niego określenie metropolia niż nadmorskie miasteczko. W szczególności, że Antalya liczy prawie milion mieszkańców! Nie zmienia to faktu, że jest bardzo popularnym, wakacyjnym celem. Na turystów czekają tu piękne, piaszczyste plaże oraz moc zabytków, które urozmaicą czas pomiędzy kąpielami wodnymi czy słonecznymi.

antalya

Antalya, Turcja - © Zielonamapa

Trzeba też przyznać, że mimo swej wielkości Antalya zachowała swoją autentyczność, która nawiązuje do jej bogatej przeszłości. Nie poczujesz się tu jak w molochu, gdzie każdy pędzi w sobie tylko wiadomym kierunku. Życie Antalyi płynie swoim, dość spokojnym nurtem. Dlatego na pewno będziesz mógł się tu zrelaksować. A jeśli wieczorową porą zapragniesz się nieco rozerwać, to tutejsze kluby zapewnią Ci dobrą zabawę.

Dla kogo?

Na pewno Antalya przypadnie Ci do gustu, jeśli szukasz miejsca uniwersalnego. Z jednej strony znajdziesz tu ładne plaże i cudowne widoki, z drugiej zaś całkiem sporo zabytków. Dlatego jeśli chcesz zarówno odpoczywać, jak i zwiedzać, wtedy Antalya będzie doskonałym wyborem. Oprócz tego, jest świetnie skomunikowana z innymi miastami Turcji, więc może też stanowić bazę wypadową do poznawania tej części Turcji.

Zdjęcia

  • Antalya
  • Antalya
  • Antalya
  • Antalya
  • Antalya
  • Antalya
  • Antalya
  • Antalya
  • Antalya
  • Antalya
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeśli jesteś nastawiony przede wszystkim na plażowanie, wtedy odwiedź miasto w okresie od czerwca do września. Gdy natomiast zależy Ci głównie na poznaniu tamtejszych zabytków, wtedy pora roku nie będzie miała znaczenia.

Antalya to miasto o bogatej historii. Za jedną z dat jej powstania przyjmuje się 150 rok p.n.e.. Wtedy to król Attalos miał ją przebudować i uczynić najważniejszym miastem portowym swojego królestwa Pergamonu. Większość jej zabytków koncentruje się na starówce, czyli dzielnicy Kaleiçi.

Kaleiçi

Nazwę dzielnicy Kaleiçi można przetłumaczyć jako Wewnętrzną Twierdzę. Jest to tak naprawdę cytadela, która na przestrzeni lat została przepięknie odrestaurowana. Otaczają ją mury, w obrębie której znaleźć można całkiem pokaźną ilość zabytków.

Brama Hadriana

Jednym z symboli Antalyi jest Brama Hadriana, która prowadzi do wnętrza dzielnicy Kaleiçi. Ma ona formę potrójnego łuku, który wykonano z białego marmuru. Brama została wzniesiona w 130 r. na pamiątkę wizyty cesarza Hadriana w Antalyi. W owym czasie stanowiła główne wejście na teren miasta. Tuż przy niej wznoszą się dwie wieże, które wraz z bramą wkomponowane zostały w mury otaczające cytadelę.

Złamany minaret

Innym symbolem miasta jest Złamany Minaret (przy ul. Hesapçı Sokak). Minaret ze ściętym wierzchołkiem stanowi część XIII-wiecznego meczetu, który w XIX w. został zniszczony w wyniku uderzeniz pioruna. Budowla ta ma całkiem bogatą historię, gdyż najpierw powstała jako rzymska świątynia, później pełniła rolę kościoła, aż ostatecznie przekształcono ją na meczet. Na teren ruin nie można wejść, ale są dobrze widoczne zza ogrodzenia.

Żłobkowany minaret

W trakcie zwiedzania starówki Antalyi na pewno zwrócisz uwagę na inny, charakterystyczny minaret. Żłobkowany Minaret (Yivli Minare, ul. Selçuk Mh), bo o nim mowa, jest jedną z najstarszych, islamskich budowli na terenie miasta. Ma 8 wysokości i zawdzięcza swoją nazwę żłobieniom zdobiącym go z każdej strony.

Hıdırlık Kulesi

Idąc dalej ulicą Hesapçı Sokak w stronę wybrzeża dotrzesz do Hıdırlık Kulesi. Ta mająca 13,5 m wysokości wieża wzniesiona została tuż nad brzegiem klifu. Początkowo pełniła rolę latarni morskiej. Później Turcy włączyli ją do swojego systemu obronnego.

Park Karaalioğlu

Jednym z popularniejszych i ładniejszych parków Antalyi jest Pak Karaalioğlu. Znajduje się na południowy-wschód od starówki. Najłatwiej na jego teren wejść od strony wieży Hıdırlık. Czekają tam na Ciebie przyjemne tereny spacerowe oraz duża ilość drzew, w których cieniu odpoczniesz nieco od żaru lejącego się z nieba.

Dom Ataturka

Przy parku, od północnej strony, znaleźć można Dom Ataturka (Atatürk Evi Ve Müzesi, ul. Haşimişcan Mahallesi, Fevzi Çakmak 11). Muzeum przedstawia rekonstrukcję domu, w jakim podczas wizyt w Antalyi zatrzymywał się pierwszy prezydent Turcji Mustafa Kemal Atatürk. Na wystawę składają się w dużej mierze meble i przedmioty codziennego użytku, z których korzystał ten najwybitniejszy, turecki polityk.

Muzeum Archeologiczne

Jednym z ważniejszych muzeów w Antalyi, ale i całej Turcji jest znajdujące się tam Muzeum Archeologiczne (Antalya Müzesi, ul. Bahçelievler Mahallesi, Konyaaltı Cd. 88). Prezentują one przedmioty wydobyte podczas prac prowadzonych w Antalyi oraz jej okolicach. Na eksponaty składają się m.in. mozaiki, skamieliny i kości zwierząt zebrane w Sali Historii Naturalnej, ceramika, ikony czy niesamowite rzeźby. Muzeum posiada również wydzieloną część dla dzieci, gdzie mogą obejrzeć modele dawnych wiosek pochodzących z tych obszarów.

Park Duden

We wschodniej dzielnicy Antalyi warto odwiedzić Park Duden. Sam park nie jest może nadzwyczajny, ale znajdujący się tam wodospad o tej samej nazwie naprawde robi wrażenie. Tak naprawdę jest to grupa wodospadów, które dzielą się na górną i dolną część. Spływają one wprost do morza z wysokiego klifu. Oczywiście najlepiej prezentują się od strony morza, stąd stanowią popularny cel wycieczek stateczkami z Antalyi. Jednak dzięki poprowadzonym w ich okolicach ścieżkom oraz punktom widokowym, możesz je także podziwiać z lądu.

Antalya przyciąga turystów również swym urozmaiconym wybrzeżem. Znajdziesz tu zarówno piaszczyste, jak i kamieniste plaże oraz niesamowicie fotogeniczne klify.

Plaża Konyaaltı

Ta 3-kilometrowa, kamienista plaża rozciąga się na zachód od Muzeum Archeologicznego. Do tego jest naprawdę szeroka, więc nie musisz mieć obaw, że będziesz tam siedział w ścisku. Dodatkowo rozciągają się z niej przepiękne widoki.

Plaża Mermerli

Przy samej starówce oraz tuż obok zabytkowego portu znajdziesz urodzą plażę Mermerli. Jest ona nieduża, piaszczysta i rozciąga się wzdłuż murów otaczających cytadelę. Jedno z bardziej klimatycznych miejsc tej części wybrzeża.

Plaża Belediye

W Antalyi znaleźć można sporo maleńkich plaż, które niemalże są przyklejone do skalnych klifów. Jedną z nich jest plaża Belediye. Jest ona umiejscowiona na drewnianych pomostach, tuż przy ścianie jednego z klifów. Jest tam wyznaczone przez boje kąpielisko.

Plaża Lara

Największą popularnością w Antalyi cieszy się plaża Lara. Rozciąga się wzdłuż dzielnicy o tej samej nazwie, gdzie znaleźć można najwięcej hoteli. Jest ona piaszczysta. Znaleźć przy niej można liczne beach bary czy restauracje. W sezonie bywa tu naprawdę tłoczno.

Antalya, jak na duże, tętniące życiem przez cały rok miasto przystało posiada naprawdę ogromną ilość pubów i klubów. Większość z nich to miejsca naprawdę na poziomie, gdzie możesz liczyć na świetną zabawę w doborowym towarzystwie.

Aura Club

Jednym z bardziej znanych klubów na terenie Antalyi jest bez wątpienia Aura Club (znajdziesz go również pod nazwą Aura Zenith Bar; ul. Merkez Mahallesi 3). Może pomieścić do 4000 osób. Gości zarówno artystów tureckich, jak i tych znanych na całym świecie. Na miejscu, oprócz dobrej muzyki, czekają na Ciebie niesamowite wizualizacje i świetlne pokazy.

Club Inferno

Tuż obok Aury mieści się drugi, równie popularny i duży Club Inferno (ul. Merkez Mahallesi 1). Dość często pojawia się w zestawieniach najlepszych klubów na świecie. Jednocześnie może się w nim bawić 3000 osób. Rocznie odwiedza go 250 000 gości z całego świata, aczkolwiek przeważają w nim głównie przedstawiciele Europy Wschodniej oraz Rosji. Zabawę rozkręcają najlepsi DJ-e, a atmosferę podgrzewają seksowne tancerki. Jeśli jesteś fanem dużych, zatłoczonych klubów, to w Inferno Ci się spodoba.

Up Shot Bar

Jeśli szukasz ciekawego miejsca, w którym będziesz mógł się napić najrozmaitszych drinków i jednocześnie posłuchać dobrej muzyki, wtedy odwiedź Up Shot Bar (Selçuk Mh., İzmirli Ali Efendi Sokak 29). Lokal mieści się na starówce Antalyi. Cieszy się dużą popularnością głównie wśród młodych ludzi. Może stanowić punkt wyjścia do całonocnego imprezowania w mieście.

Big Yellow Taxi

Big Yellow Taxi (ul. Kılınçarslan Mh., Park Sok. 4) to połączenie pubu i restauracji. Warto wpaść tu na lunch, jak i wieczornego drinka. Zatem, gdy chcesz po prostu posiedzieć, zjeść coś dobrego, napić się i pogadać ze znajomymi, wtedy Big Yellow Taxi będzie naprawde dobrym wyborem.

Zobacz także

Turcja
Co zwiedzić w Turcji?
Turcja
Najlepsze plaże w Turcji
Turcja
Imprezy w Turcji
Turcja
Obiekty natury w Turcji
Turcja
Aktywny wypoczynek w Turcji
Turcja
Poza szlakiem w Turcji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon