Ararat

3.75       Zobacz opinie (4)

Ararat, a dokładniej Ağrı Dağı, czyli “trudna góra”, to najwyższy punkt Turcji. Wznosi się na wysokość 5137 m n.p.m.. Jest uśpionym wulkanem i w tureckim pejzażu łatwo go rozpoznać, gdyż jego wierzchołek pokryty jest śniegiem. Masyw Araratu składa się z dwóch szczytów Małego i Wielkiego, które według legendy są dwiema siostrami przemienionymi w góry. Jednak większość osób kojarzy ten szczyt w kontekście Biblii i Noego.

Ararat

Ararat, Turcja - © Zielonamapa

Według Księgi Rodzaju arka stworzona przez Noego miała osiąść właśnie w górach Ararat. I na pewno część osób wybiera się na ten szczyt właśnie po to, by stąpać bo biblijnej ziemi. Wejście na Ararat jest uznawane za dość trudne. Dodatkowo znajduje się on w strefie zmilitaryzowanej. Stąd wymagane jest wynajęcie licencjonowanego przewodnika oraz zdobycie odpowiedniego pozwolenia. Oczywiście zajmują się tym lokalne agencje turystyczne, które pomagają w zorganizowaniu trekkingów na ten najwyższy punkt Turcji.

Dla kogo?

Jeśli chcesz zdobyć Ararat musisz odpowiedzieć sobie na jedno, proste pytanie. Czy kiedykolwiek chodziłeś po górach w zimie i umiesz używać takiego sprzętu, jak raki oraz czekan? Trzeba pamiętać, że szczyt Araratu przez cały rok pokrywa warstwa śniegu i lodu. Dodatkowym czynnikiem utrudniającym zdobycie tej góry jest jej wysokość. Na ponad 5000 m n.p.m. może odezwać się choroba wysokościowa. Aby jej uniknąć musisz przejść odpowiednią aklimatyzację. Dodatkowo jest to atrakcja dla osób o nieco zasobniejszym portfelu. Będziesz musiał uiścić opłatę za przewodnika, pozwolenie na trekking oraz ewentualne zwiedzanie historycznych miejsc znajdujących się na trasie wycieczki.

Zdjęcia

 • Ararat
 • Ararat
 • Ararat
 • Ararat
 • Ararat
 • Ararat
 • Ararat
 • Ararat
 • Ararat
 • Ararat
 • Ararat
 • Ararat
 • Ararat
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najlepszą porą na zdobywanie Araratu jest późne lato. Sezon zaczyna się w czerwcu i trwa do września. Jednak najbardziej optymalnym miesiącem na trekking jest sierpień.

Biblijna góra owiana legendami każdego roku przyciąga górołazów, którzy chcą zdobyć jej szczyt. Trekkingi organizowane przez agencje turystyczne trwają zwykle od 4 do 8 dni. W ich trakcie czeka Cię aklimatyzacja, która jest niezbędna do zdobycia Araratu. Jeśli posiadasz doświadczenie w wysokich górach, możesz zdecydować się na krótszą, a zarazem tańszą opcję trekkingu. Najpopularniejsza trasa wiodąca na szczyt biegnie od strony południa.

Obóz pierwszy i drugi

Zwykle pierwszego lub drugiego dnia dociera się do obozu pierwszego, jaki zlokalizowany jest na 3200 m n.p.m.. Trzeciego dnia organizowana jest wycieczka do obozu drugiego, który położony jest na 4200 m n.p.m.. Robi się ją głównie po to, aby przyzwyczaić się do wysokości. Na noc wraca się z powrotem do oboz pierwszego. Kolejnego dnia, tym razem już z całym sprzętem przechodzi się do obozu drugiego.

Wejście na szczyt

Przy dłuższych wersjach trekkingu wejście na szczyt najczęściej następuje piątego lub szóstego dnia. Jeśli pogoda dopisuje, czeka Cię bardzo wczesna pobudka. W ciągu jednego dnia wejdziesz i zejdziesz ze szczytu do obozu drugiego. Ten etap trekkingu jest najtrudniejszy, gdyż wiedzie po zaśnieżonym i oblodzonym terenie. Trud wędrówki rekompensują fenomenalne widoki jakie rozciągają się z wierzchołka Araratu.

Zobacz także

Turcja
Co zwiedzić w Turcji?
Turcja
Najlepsze plaże w Turcji
Turcja
Imprezy w Turcji
Turcja
Obiekty natury w Turcji
Turcja
Aktywny wypoczynek w Turcji
Turcja
Poza szlakiem w Turcji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon