Belek

3.17       Zobacz opinie (6)

Większość miast tureckiego wybrzeża może pochwalić się mniej lub bardziej bogatą historią. Jednak swoistym wyjątkiem wśród nich jest Belek. Ten niewielki, nadmorski kurort, położony między Antalyą a Side, powstał stosunkowo niedawno. Charakteryzuje się dość łagodnym klimatem, w efekcie turyści odwiedzają go przez cały rok.

belek

Belek, Turcja - © Zielonamapa

Latem, by cieszyć się piękną, lecz niezbyt upalną pogodą. Zimą, by zakosztować ciepła i słonecznej aury. Belek posiada doskonałą bazę hotelową, liczne pola golfowe oraz całkiem przyjemne plaże. Może także stanowić bazę wypadową do zwiedzania Antalyi, antycznych ruin Aspendos czy Perge, a także wizyty przy wodospadach Kurşunlu.

Dla kogo?

Belek w przeciwieństwie do Antalyi czy Alanyi jest dużo bardziej kameralny. Jeśli więc szukasz niezbyt dużego i raczej niezatłoczonego kurortu, wtedy rozważ pobyt w tym miasteczku. Dodatkowym atutem Belek jest tamtejszy mikroklimat, który zawdzięcza porastającym go lasom piniowym. Zatem okolice sprzyjają nie tylko plażowaniu, ale również spacerom. A unoszące się w powietrzu olejki eteryczne działają terapeutycznie i relaksacyjnie.

Zdjęcia

 • Belek
 • Belek
 • Belek
 • Belek
 • Belek
 • Belek
 • Belek
 • Belek
 • Belek
 • Belek
 • Belek
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Ze względu na łagodny klimat, Belek jest doskonałym kierunkiem podróży praktycznie przez cały rok. Jeśli chcesz odpocząć od polskiej, szarej zimy, wtedy dobrym pomysłem będzie wizyta w tym tureckim kurorcie. Wtedy pogoda zwykle tam dopisuje, jest ciepło i słonecznie. Jeśli jednak planujesz wakacje w lipcu czy sierpniu, możesz w Belek liczyć na nieco przyjemniejsze temperatury niż w innych częściach tureckiego wybrzeża.

Wybrzeże wzdłuż Belek nie jest może zbyt zróżnicowane. Ale jego atutem jest fakt, że w bliskim sąsiedztwie rośnie tam las piniowy. Połączenie zapachu morza i sosnowych olejków eterycznych sprawia, że plażowanie jest jeszcze bardziej przyjemne i odprężające niż gdziekolwiek indziej.

Plaża Kadriye

Znajduje się w zachodniej części miasteczka, nieopodal parku o tej samej nazwie. Jest plażą piaszczystą. Działają tam beach bary i restauracja. Natomiast na przylegających do niej terenach zielonych znajdziesz m.in. park linowy.

Plaża miejska

Blisko centrum miasteczka rozciąga się plaża miejska. W dużej mierze jest piaszczysta, ale na niektórych jej fragmentach zdarzają się kamienie. Działa przy niej kilka hoteli.

Będąc w Belek możesz rozważyć wizytę w kilku mniej znanych atrakcjach turystycznych tej części Turcji. Do najciekawszych należą Aspendos czy wodospady Kurşunlu.

Aspendos

Jakieś 18 km na północny-wschód od Belek znajdują się ruiny miasta Aspendos. Na jego terenie znaleźć można ślady zarówno po Grekach, jak i Rzymianach. Tym ostatnim Aspendos zawdzięcza niesamowity teatr. Jego ruiny uznawane są za jedne z lepiej zachowanych na całym świecie! Na jego widowni mogło się zmieścić ponad 7 tys. widzów. Warto też zwrócić uwagę na budynek, wznoszący się za sceną, posiadający ciekawie zdobioną fasadę. Oprócz teatru, w Aspendos zobaczyć można ruiny akweduktu, który doprowadzał wodę ze znajdujących się 17 km od miasta gór. W trakcie spaceru wśród ruin będziesz mógł także obejrzeć pozostałości po miejskich bramach, bazylice czy agorze.

Perge

30 km na zachód od Belek warto odwiedzić ruiny innego, antycznego miasta, czyli Perge. Na jego terenie utworzono park archeologiczny, który można zwiedzić po wykupieniu biletu. Jednak zanim tam dojedziesz, zatrzymaj się przy głównej szosie, by bez ponoszenia dodatkowych kosztów zobaczyć ruiny teatru oraz stadionu. Ten drugi jest jednym z lepiej zachowanych na terenie Turcji. Mógł pomieścić 12 tys. widzów. Ma ponad 230 m długości i ok. 35 m szerokości. Odbywały się na nim nie tylko zmagania sportowe, ale również walki gladiatorów. Bezpośrednio na terenie parku archeologicznego zwiedzisz natomiast pozostałości po domach mieszkalnych, łaźniach, bramach czy świątyniach.

Wodospady Kurşunlu

Wodospady Kurşunlu położone są jakieś 20 km od Antalyi i ok. 45 km od Belek. To idealne miejsce, w którym możesz odpocząć od upałów. Ze względu na walory przyrodnicze, wodospad zostały objęte ochroną w ramach parku narodowego (Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parki). Powstały na rzece Aksu. Główny wodospad ma ok. 12 m wysokości. Wszystkie spływają do niewielkiego jeziorka, które otoczone jest lasem piniowym. Cały teren parku jest popularnym celem pikników. W okolicy znajdziesz też kilka restauracji.

Zobacz także

Turcja
Co zwiedzić w Turcji?
Turcja
Najlepsze plaże w Turcji
Turcja
Imprezy w Turcji
Turcja
Obiekty natury w Turcji
Turcja
Aktywny wypoczynek w Turcji
Turcja
Poza szlakiem w Turcji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon