Bodrum

3.33       Zobacz opinie (9)

Bodrum to jeden z popularniejszych kurortów nie tylko zachodniej części Turcji, ale tak naprawdę całego kraju. Leży na półwyspie o tej samej nazwie. Słynie z piaszczystych lub żwirowych plaż, czystego morza, wiatraków i białych domów oraz ładnego widoku na grecką wyspę Kos.

Bodrum
Bodrum, Turcja - © Zielonamapa

Oprócz relaksowania się wśród pięknych okoliczności przyrody, Bodrum oferuje doskonałe zaplecze turystyczne czy kilka ciekawych atrakcji z zamkiem św. Piotra na czele. To tureckie, nadmorskie miasto znane jest również z kultywowania żeglarskich tradycji. Stanowi doskonałą bazę wypadową do jachtingów czy jedniowych eskapad stateczkami wycieczkowymi. Dużym atutem Bodrum jest także przyjemna, niezobowiązująca atmosfera, która od kilku lat przyciąga coraz więcej turystów z różnych stron świata.

Dla kogo?

Jeśli szukasz miejsca, które ma praktycznie wszystko, co jest potrzebne do spędzenia naprawdę udanych wakacji, to rozważ pobyt w Bodrum. To tureckie miasto jest naprawdę wyjątkowe. Przede wszystkim jest bardzo ładne. Dzięki temu, że obowiązuje w nim niska zabudowa, w jego krajobrazie nie straszą gmaszyska wielkich hoteli all-inclusive. Po drugie, znajdziesz tam piękne plaże, tereny spacerowe oraz kilka interesujących zabytków, które urozmaicą Ci pobyt w tym kurorcie. Natomiast wieczorami o dobrą zabawę zadbaję liczne kluby czy puby.

Zdjęcia

 • Bodrum
 • Bodrum
 • Bodrum
 • Bodrum
 • Bodrum
 • Bodrum
 • Bodrum
 • Bodrum
 • Bodrum
 • Bodrum
 • Bodrum
 • Bodrum
 • Bodrum
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najlepszą porą na odwiedziny w Bodrum jest okres od czerwca do początku września. Będziesz miał wtedy gwarantowaną pogodę, która pozwoli Ci w pełni nacieszyć się tym zakątkiem Turcji.

 

Bodrum to miasto o ciekawej przeszłości. Niegdyś zwane było Halikarnas i co ważne, pochodził stamtąd Herodot. Uznawany jest za jednego z wybitniejszych historyków, który jednak wsławił się również swoistym “upiększaniem” wydarzeń, których był świadkiem. Przez wiele lat Bodrum funkcjonowało głównie jako miasto poławiaczy gąbek. Z czasem odkryli je turyści, dzięki czemu mogło się rozwinąć jako nadmorski kurort. Białe domy, kwitnące bugenwille, wiatraki i rozległe widoki potrafią zauroczyć każdego.

Bodrum
Bodrum, Turcja - © Zielonamapa

Zamek św. Piotra

Na niewielkim cyplu nieopodal portu wznosi się zamek św. Piotra. Warownię tę zbudowali w XVI w. Joannici. Do zamku prowadzi siedem bram. Na dziedzińcu zobaczyć można zabytkowe amfory, które wydobyto z wraków statków. Po terenie zamku można poruszać się wzdłuż trzech, wyznaczonych różnymi kolorami szlaków. Dzięki nim dociera się do urządzonych tam wystaw, które nie są objęte dodatkowymi biletami. Płacisz więc raz i możesz obejrzeć je wszystkie.

Bodrum
Zamek św. Piotra, Bodrum, Turcja - © Zielonamapa

Muzeum Archeologii Podwodnej

Na zamku działa Muzeum Archeologii Podwodnej. Przede wszystkim zobaczysz tam przedmioty wydobyte z wraku bizantyjskiego statku datowanego na VII w.. Muzeum posiada również bogata kolekcję przedmiotów związanych z kulturą mykeńską. Jest to największy taki zbiór, jaki znajduje się poza granicami Grecji.

Bodrum
Muzeum Archeologii Podwodnej, Bodrum, Turcja - © Zielonamapa

Sala Szklanego Wraku Statku

Jedną z najciekawszych wystaw na terenie zamku jest Sala Szklanego Wraku Statku. Poświęcona jest ona łodzi fatymidzko-bizantyjskiej, która przewoziła niesamowite, różnobarwne szkło. Zatonęła prawdopodobnie w 1025 r., jakieś 40 km od Marmarisu. Na wystawę składa się fragment łodzi oraz niektóre szklane przedmioty, jakie wydobyto z morskiego dna.

Sala Wraków Uluburun

Wystawa ta obejmuje wraki trzech statków. Wśród z nich znajduje się najstarsza na świecie łódź (znana pod nazwą Uluburun), która według badaczy zatonęła w XIV w. p.n.e.. Przewoziła ona cynę, wyroby szklane, miedziane sztabki, broń, produkty spożywcze czy pieczęci, w tym pieczęć królowej Nefretete. W trakcie prowadzonych przez 10 lat prac archeologicznych na morzu nurkowie schodzili do wraku ponad 20 tys. razy. Dzięki temu można było skatalogować kilkanaście tysięcy różnych przedmiotów. Jednak tylko część z nich prezentowana jest w muzeum.

Mauzoleum w Halikarnasie

Drugą, bardzo ważną atrakcję Bodrum jest mauzoleum (ul. Tepecik Mahallesi). Powstało ono na cześć króla Mauzolosa, który panował w Halikarnasie w IV w. p.n.e.. Budowę zleciła żona króla, a zarazem jego siostra, Artemizja. Rzekomo miała ona codziennie pić napój będący mieszanką wina oraz prochów męża. Zmarła 2 lata po Mauzolosie. Do naszych czasów z mauzoleum nie pozostało zbyt wiele. Na terenie utworzonego tam parku archeologicznego zobaczyć można fragmenty kolumn czy część komory grobowej Mauzolosa.

Bodrum
Mauzoleum w Halikarnasie, Bodrum, Turcja - © Zielonamapa

Antyczny teatr

Na terenie Bodrum znajdują się również ruiny antycznego teatru. Wznoszą się one na stoku góry Göktepe. Datowany jest na IV w. p.n.e.. Prawdopodobnie był używany głównie do walk gladiatorów, a nieco rzadziej do typowych występów teatralnych. Do naszych czasów całkiem nieźle zachowały się trybuny, które mogły pomieścić nawet 4 tys. osób.

Bodrum
Antyczny teatr, Bodrum, Turcja - © Zielonamapa

Wzgórze wiatraków

Na zachód od centrum Bodrum w morze wychodzi cypel ze wzgórzem zwanym Değirmenler Tepesi. Na nim wznoszą się ruiny kilku, białych wiatraków. I choć same budowle wyglądają niestety dość smętnie, o tyle z ich okolic rozciąga się fenomenalna panorama okolicy. Można podziwiać m.in. Bodrum z zamkiem św. Piotra, czy też grecką wyspę Kos.

Bodrum
Wzgórze Wiatraków, Bodrum, Turcja - © Zielonamapa

Większość turystów decyduje się na pobyt w Bodrum głównie ze względu na tamtejsze plaże. Bo rzeczywiście jest w czym wybierać!

Halk Plajı

W stosunkowo niedużej odległości od centrum Bodrum, w jego wschodniej części, rozciąga się żwirowa plaża Halk Plajı. Rozpościera się z niej ładny widok na miasto. Można tam wypożyczyć leżaki i parasole. Zwykle nie ma tam bardzo dużych tłumów.

Gümbet

Na zachód od centrum Bodrum leży Gümbet, będący najbardziej imprezowym zakątkiem całego półwyspu. Oprócz licznych barów i dyskotek znajdziesz tam również bardzo ładną, piaszczystą plażę. Działa przy niej wiele agencji turystycznych organizujących najróżniejsze wodne aktywności, m.in. kursy windsurfingu czy wycieczki nurkowe.

Bodrum
Gümbet, Bodrum, Turcja - © Zielonamapa

Bitez

Za Gümbet, w kolejnej zatoce znajduje się Bitez. Miejscowość słynie z ładnej, długiej, piaszczystej plaży. Niestety bywa tam dość tłoczno. Dlatego w poszukiwaniu spokojniejszych i bardziej dzikich miejsc wybierz się na półwysep oddzielający Gümbet od Bitez

Bodrum
Bitez, Bodrum, Turcja - © Zielonamapa

Bodrum to nie tylko zabytki czy plaże. Wiele osób wybiera ten turecki kurort ze względu na toczące się tam po zachodzie słońca życie nocne. Imprezowym zagłębiem Półwyspu Bodrum jest bez wątpienia Gümbet, gdzie znajdziesz tzw. ulicę barową. W szczycie sezonu spotkasz tam prawdziwe tłumy.

Club Catamaran

Nieopodal zamku św. Piotra działa, a raczej cumuje Club Catamaran (Çarşı Mahallesi, Dr.Alimbey Cad.Barlar Sokağı 10). Klub bowiem działa na pokładzie katamaranu, który po północy odbija od brzegu i zaczyna żeglować po morzu. Wtedy też rozkręca się najlepsza impreza. Na miejscu czekają na Ciebie 4 różne bary, pokazy tańca, DJ-e światowego formatu oraz doborowe towarzystwo, również pod postacią gwiazd kina czy sceny muzycznej. Katamaran przybija do brzegu ok. 5 rano.

Marina Yacht Club

Marina Yacht Club (Eskiçeşme Mahallesi, Marina Yacht Club, Milta Bodrum Marina Neyzen Tevfik Caddesi 5) to tak naprawdę cztery różne bary zlokalizowane w jednym miejscu. Najstarszym z nich jest Club Bar, który stanowi doskonałą przestrzeń do towarzyskich spotkań i rozmów przy drinkach. Roof Bar oferuje natomiast przepiękny widok na zamek św. Piotra. Bar La Vela specjalizuje się w najróżniejszych koktajlach. Jazz Bar oferuje natomiast jazzową lub latynoską muzykę.

Soprano’s Bodrum

Na drinka warto wpaść do Soprano’s Bodrum (Eskiçeşme Mahallesi, Neyzen Tevfik Cd. 168). Mieści się tuż obok mariny i oferuje przepiękny widok na zatokę. Świetna atmosfera, duży wybór alkoholi oraz doskonała muzyka.

Alora Beach Club

W Gümbet warto odwiedzić Alora Beach Club (Gümbet Mahallesi). Jak łatwo się domyślić, znajduje się on tuż przy plaży. Oferuje sporo przestrzeni do relaksu, jak i zabawy przy gorących rytmach wygrywanych przez DJ-ów. Miejsce idealne dla młodych ludzi.

Zobacz także

Turcja
Co zwiedzić w Turcji?
Turcja
Najlepsze plaże w Turcji
Turcja
Imprezy w Turcji
Turcja
Obiekty natury w Turcji
Turcja
Aktywny wypoczynek w Turcji
Turcja
Poza szlakiem w Turcji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon