Cesme

SPOKO

Nadmorski kurort Cesme to swoiste zaplecze plażowe dla jego większego sąsiada, czyli znajdującego się 85 km na zachód Izmiru. Miasto sięga swą historią do czasów starożytnych, kiedy to nosiło nazwę Cyssus.

Cesme

Cesme, Turcja – © Zielonamapa


Obecnie, dzięki położeniu na malowniczym półwyspie oraz dobremu skomunikowaniu z innymi częściami kraju (do Cesme wiedzie autostrada), mogło się rozwinąć jako miasto typowo wypoczynkowe. W ciepłe weekendy zwykle są tu tłumy, za sprawą licznie przybywających tam mieszkańców Izmiru. Co więcej, położone obok Cesme nieco mniejsze Alacati stanowi doskonałą bazę do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Wiatry owiewające półwysep pozwalają nie tylko na łapane najlepszych fal, ale również są odpowiedzialne za nieco łagodniejszy klimat tego zakątka Turcji.

Dla kogo?

Cesme może być dobrym wyborem, jeśli w trakcie pobytu w Turcji zależy Ci głównie na odpoczynku na plaży i kąpielach wodnych oraz słonecznych. Dodatkowo, jeśli chcesz spróbować swoich sił w windsurfingu lub kitesurfingu, to ta część tureckiego wybrzeża doskonale się do tego nadaje. Przy zatoce obok Alacati działa wiele szkół, dzięki którym zdobędziesz swoje pierwsze doświadczenia w tych sportach wodnych.