Efez

4.20       Zobacz opinie (5)

Większości osób Efezu przedstawiać nie trzeba. O tych antycznych ruinach uczymy się w szkole, a zdjęcia stamtąd oglądamy w podręcznikach do historii. Efez położony jest w bliskim sąsiedztwie nadmorskiego kurortu Kusadasi.

Efez
Efez, Turcja - © Zielonamapa

Każdego roku przyciąga rzesze turystów spragnionych zobaczenia pozostałości tego niegdyś wspaniałego miasta. Efez jest jednym z ciekawszych pod kątem archeologicznym miejsc w Turcji. Na terenie parku znajduje się ogromna ilość najróżniejszych ruin. Do najpiękniejszych należy fasada Biblioteki Celsusa, bardzo często pojawiająca się na fotografiach promujących zarówno park archeologiczny, jak i samą Turcję. Na pobyt w Efezie warto przeznaczyć kilka godzin, bo naprawdę jest tam co zwiedzać.

Dla kogo?

Efez spodoba się nie tylko fanom archeologii. Jeśli do tej pory omijałeś podobne miejsca, to tym razem jednak nie odpuszczaj. Bowiem w Efezie naprawdę można przenieść się w czasie i poczuć atmosferę tego starożytnego miasta. Dodatkowo, dzięki pięknej lokalizacji, sam spacer po ruinach będzie przyjemnością.

Zdjęcia

  • Efez
  • Efez
  • Efez
  • Efez
  • Efez
  • Efez
  • Efez
  • Efez
  • Efez
  • Efez
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Ruiny Efezu są udostępnione turystom przez cały rok. Decydując się na odwiedziny latem pamiętaj, aby wybrać się tam późnym popołudniem. W ten sposób unikniesz zwiedzania podczas największych upałów.

Wystarczy jeden rzut oka na mapę Efezu, by zorientować się, że bez trudu można spędzić tam dobrych kilka godzin. Do największych atrakcji tego parku archeologicznego należy Biblioteka Celsusa czy Wielki Teatr.

Biblioteka Celsusa

Swoistym symbolem Efezu jest Bibliotek Celsusa. Stanowi najbardziej obfotografowany obiekt na terenie parku archeologicznego. I nie ma się co dziwić. Jej zdobna, pokryta płaskorzeźbami dwukondygnacyjna fasada naprawdę robi wrażenie. Jednak warto podkreślić, że to, co możemy obecnie oglądać jest rekonstrukcją, jakiej badacze dokonali podczas prac archeologicznych.

Kościół św. Marii Panny

Będąc w Efezie warto także zobaczyć kościół św. Marii Panny. Zajmował wnętrza budowli, która powstała między I a II w.. Świątynia posiadała główną nawę oraz dwie boczne. Na miejscu podziwiać można także baptysterium.

Wielki teatr

Jedną z bardziej imponujących budowli na terenie Efezu jest Wielki teatr. Zbudowali go Rzymianie między I a II w.. Na jego trybunach mogło zasiąść prawie 25 tys. widzów. Z jego terenu rozciąga się całkiem rozległy widok na teren parku archeologicznego.

Droga Arkadyjska

Jednym z ciekawszych miejsc na spacer w Efezie jest Droga Arkadyjska. Ma 600 m długości i do naszych czasów zachowała się w naprawdę dobrej kondycji. Po obu jej stronach wznoszą się kolumny.

Droga Kuretów

Droga Kuretów łączy Bibliotekę Celsusa z Bramą Herkulesa. Stanowiła jedną z trzech, najważniejszych i najbardziej reprezentatywnych ulic Efezu. Przy niej działały sklepy, można było zobaczyć liczne pomniki czy fontanny. Część z nich wciąż tu stoi, przypominając o świetności tej części miasta.

Świątynia Hadriana

Świątynia Hadriana uznawana jest za jedną z piękniejszych na terenie Efezu. Poświęcona została cesarzowi Hadrianowi. Utrzymana jest w porządku korynckim. Zdobią ją wyjątkowo ładne płaskorzeźby.

Odeon

Na terenie Efezu znajdował się także odeon, który mógł pomieścić ok. 2000 osób. Swym wyglądem przypomina teatr i często jest określany tym mianem. Jednak prawdopodobnie częściej pełni rolę miejsca, w którym obradowała rada miejska. Aczkolwiek badacze nie wykluczają, że również i tu mogły odbywać się występy teatralne.

Zobacz także

Turcja
Co zwiedzić w Turcji?
Turcja
Najlepsze plaże w Turcji
Turcja
Imprezy w Turcji
Turcja
Obiekty natury w Turcji
Turcja
Aktywny wypoczynek w Turcji
Turcja
Poza szlakiem w Turcji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon