Konya

3.60       Zobacz opinie (5)

Konya często bywa opisywana jako najpiękniejsze miasto w Turcji. Oczywiście można dyskutować o tym, czy rzeczywiście jest ładniejsza i ciekawsza choćby od Stambułu. Na pewno ma swoich wiernych fanów, którzy później opisują ją w samych superlatywach. Prawda jest jednak taka, że Konya jest sympatycznym miastem, które posiada sporo zabytków. Jednak większość turystów odwiedza ją ze względu na pokazy wirujących derwiszów.

Konya

Konya, Turcja - © Zielonamapa

Konyę uznaje  się bowiem za stolicę ich zakonu. To tu pochowany jest jego założyciel, a także odbywa się festiwal poświęcony ich tradycjom i kulturze. Będąc w Konyi warto również odwiedzić znajdujące się dwie godziny drogi od niej słone Jezioro Tuz Golu. Można się tam poczuć prawie jak w Boliwii na Salar de Uyuni. Na pewno miejsce to jest niezwykle fotogeniczne i może stanowić przyjemny przystanek w drodze np. do/z Ankary.

Dla kogo?

Na pewno Konya przypadnie Ci do gustu, jeśli lubisz zwiedzać. Tamtejsze zabytki i muzea pozwalają zgłębić historię zarówno miasta, jak i regionu Anatolia. Dodatkowym atutem jest możliwość zobaczenia pokazów wirujących derwiszów.

Zdjęcia

  • Konya
  • Konya
  • Konya
  • Konya
  • Konya
  • Konya
  • Konya
  • Konya
  • Konya
  • Konya
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeśli planujesz zwiedzanie Konyi, wtedy rozważ wizytę poza miesiącami letnimi. Upały, jakie panują w lipcu czy sierpniu nie sprzyjają eksplorowaniu miast. Natomiast na jesieni lub wczesną wiosną temperatury są nieco niższe i wtedy wędrówka miejskimi ulicami nie jest tak uciążliwa.

Atrakcje Konyi koncentrują się w dużej mierze wokół tematu wirujących derwiszów i ich zakonu. Na pewno będąc w mieście koniecznie zajrzyj do należącego do nich niegdyś kompleksu klasztornego.

Allaedin Park

W samym sercu miasta wznosi się Allaedin Park. Jest to kopiec kopiec, którzy przez wieki powstawał w wyniku rozwoju osadnictwa na tym terenie. Niewątpliwie jest to najlepszy punkt widokowy w całej Konyi. Dodatkowo zobaczyć tam można mury będące pozostałością po pałacu należącym do seldżuckich sułtanów.

Karatay Madrasa

W budynku dawnej, seldżuckiej szkoły teologicznej, czyli Karatay Madrasa, działa muzeum (ul. Ferhuniye Mahallesi). Zobaczyć w nim można wystawę ceramiki. Jednak dużo ciekawszy jest sam budynek, który ozdobiony jest m.in. bardzo ładnymi mozaikami.

Mevlevi Tekkesi

Największą atrakcją Konyi jest zespół klasztorny należący do derwiszów, zwany Mevlevi Tekkesi (ul. Aziziye Mah, Mevlana Cd. 1). Został zbudowany w XIII w.. Jednak, gdy na początku XX w. Ataturk rozwiązał zakon, stworzono tam Muzeum Sztuki Islamu. Tak czy inaczej kompleks jest wyjątkowo ciekawym i przyjemnym miejscem do zwiedzania. Przede wszystkim znajduje się tam pięknie zdobiony grób założyciela zakonu, znanego jako Mevlana.

W trakcie zwiedzania zobaczysz też salę ceremonialną, gdzie odbywały się rytualne tańce czy wystawę poświęconą codziennemu życiu derwiszy. Jednym z ważniejszych eksponatów jest skrzyneczka, w której znajdują się włosy z brody Mahometa. Stąd Mevlevi Tekkesi stanowi bardzo ważne miejsce dla tureckich pielgrzymów. Na miejscu organizowane są również pokazy wirujących derwiszy.

Muzeum Archeologiczne

Jeśli fascynuje Cię historia starożytna, wtedy rozważ wizytę w Muzeum Archeologicznym (ul. Sahibiata Mahallesi). Do najciekawszych eksponatów zalicza się zdobione sarkofagi oraz przedmioty wydobyte podczas prac archeologicznych prowadzonych we wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO osadzie Catalhoyuk.

Opisane poniżej miejsca nie znajdują się w samej Konyi. Są położone są w pewnym oddaleniu od miasta. Można więc zaplanować wizytę w nich przy okazji odwiedzin w Konyi. Koniecznie zawitaj więc w ruinach neolitycznej osady Catalhoyuk oraz nad słonym Jeziorem Tuz Golu.

Catalhoyuk

Pod dość enigmatyczną nazwą Catalhoyuk kryją się ruiny neolitycznej osady, która prawdopodobnie istniała już 7000 lat p.n.e.. Stanowisko archeologiczne zlokalizowane jest na południowy-wschód od Konyi, nieopodal miasteczka Küçükköy. Na wzgórzu odkryto pozostałości po kilku poziomach osad, które powstawały na przestrzeni wieków.

Składały się na niego budynki mieszkalne, które charakteryzowały się tym, że ich mieszkańcy przemieszczali się po ich dachach, a nie jak współcześnie po ulicach. Wejścia do domów również znajdowały się w dachach. Według różnych szacunków mogło tam mieszkać od 5 do 10 tys. ludzi. Trudnili się głównie hodowlą zwierząt, tkaniem dywanów czy handlem obsydianem. Zobaczyć tu też można świątynie ozdobione malunkami przedstawiającymi bóstwa czczone przez żyjących tu ludzi.

Tuz Golu

Słone Jezioro, czyli Tuz Golu, położone jest na północny-wschód od Konyi, jakieś 200 km od jej centrum. Jego zasolenie oscyluje między 30 a 33%. To czyni go jednym z najbardziej zasolonych zbiorników na naszej planecie. Co ciekawe jest też drugim, największym jeziorem Turcji. Ma 50 km szerokości i 80 km długości. Jego głębokość oscyluje między 1 a 2 m. Natomiast powierzchnia jeziora zmienia się, w zależności od ilości dni suchych i tych z opadami.

Podczas upalnego lata zwykle trudno zobaczyć w nim wodę. Za to po horyzont ciągną się białe połacie soli. Występujące na dnie jeziora błota uznaje się za lecznicze, więc typowym widokiem są tam osoby wysmarowane szarą breją. Każdego roku z Tuz Golu pozyskuje się 300 tys. ton soli, co stanowi 60% całej, tureckiej produkcji. Na pewno warto tu wpaść, żeby porobić zdjęcia.

Zobacz także

Turcja
Co zwiedzić w Turcji?
Turcja
Najlepsze plaże w Turcji
Turcja
Imprezy w Turcji
Turcja
Obiekty natury w Turcji
Turcja
Aktywny wypoczynek w Turcji
Turcja
Poza szlakiem w Turcji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon