Marmaris

3.29       Zobacz opinie (7)

Marmaris - już sama jego nazwa przywodzi na myśl miejsce niezwykłe. I rzeczywiście tak jest. To nadmorskie miasto zachwyca przede wszystkim lokalizacją. Morze spotyka się tam z niewielkimi, porośniętymi sosnowymi lasami wzgórzami.

marmaris

Marmaris, Turcja - © Zielonamapa

Do tego w Marmaris znaleźć można naturalny port, który na przestrzeni wieków praktycznie w ogóle nie został przebudowany. Nawet w szczycie letniego sezonu nie spotka się tu takich tłumów, jak np. w Kusadasi. Nieco bardziej kameralna atmosfera niewątpliwie sprzyja wypoczynkowi i pozwoliła rozwinąć się miastu w przyjemny kurort. Marmaris w szczególności upodobali sobie żeglarze, dla których stanowi doskonałą bazę wypadową do wycieczek wzdłuż tureckiego wybrzeża. Natomiast na rodziny z dzieciakami czekają w Marmaris trzy, naprawdę niezłe aquaparki.

Dla kogo?

Jeśli jesteś nastawiony głównie na wypoczynek, leżenie na plażach, krótkie spacery oraz przywiezienie złotej opalenizny, wtedy w Marmaris na pewno Ci się spodoba. Bowiem w samym mieście i jego bliskich okolicach nie ma zbyt wielu atrakcji do zwiedzania. Natomiast znajdziesz tam ładne plaże oraz będziesz miał możliwość wybrania się w rejs stateczkiem wycieczkowym lub wynajętym jachtem.

Zdjęcia

 • Marmaris
 • Marmaris
 • Marmaris
 • Marmaris
 • Marmaris
 • Marmaris
 • Marmaris
 • Marmaris
 • Marmaris
 • Marmaris
 • Marmaris
 • Marmaris
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Oczywiście najlepszą porą na odwiedziny w Marmaris jest czas od czerwca do początku września. Słońce, niebieskie niebo i wysokie temperatury sprzyjać będą kąpielom wodnym i słonecznym.

Marmaris nie posiada zbyt wielu atrakcji turystycznych. Jednak znajdziesz tam kilka miejsc, które warto odwiedzić w przerwie od plażowania i popijania drinków z palemką.

Zamek

Największą atrakcją Marmaris jest położony na niewielkim cyplu we wschodniej części miasta zamek. Podobno nazwa Marmaris wzięła się stąd, że gdy Sulejman Wspaniały zobaczył tutejszą twierdzę, miał krzyknąć Mimari as!, czyli Powiesić architekta! W XVI w. z jego rozkazu przebudowano zamek. Jest on obecnie udostępniony zwiedzającym. Na jego terenie działa niewielkie muzeum, w którym prezentowane są najróżniejsze przedmioty wydobyte morza. Dużo ciekawszy jest jednak widok, jak z zamkowych murów rozciąga się na miasto i zatokę.

Starówka

Obok zamku znajduje się starówka Marmaris z licznymi, uroczymi, starymi, w większości przypadków odrestaurowanymi domami. Wśród nich na uwagę zasługuje ten, w którym działa dom kultury i niewielkie muzeum znane pod nazwą Kapurcuk (Tepe, 43. Sk. No.28/A). Na piętrze tego zabytkowego budynku stworzono wystawę poświęconą codziennemu życiu dawnego Marmaris. Prezentowane są tam stroje ludowe czy narzędzia. Na miejscu można też spróbować lokalnych smakołyków, w tym deserów na bazie świeżego mleka, miodu, mąki, migdałów i orzechów włoskich. Działa tam też sklepik z pamiątkami i rękodziełem.

Marina Netsel

Nieopodal zamku rozciąga się Marina Netsel. Nie jest to może typowa atrakcja turystyczna, ale warto wybrać się tam na spacer. Jest to bowiem jedna z największych i najbardziej luksusowych marin w Turcji. Można tam obejrzeć mega jachty oraz niezwykle luksusowe łodzie. Na miejscu działają liczne sklepy, bary i restauracje. Mając nieco zasobniejszy portfel będziesz mógł wynająć na miejscu jacht, by wybrać się w rejs wzdłuż malowniczego, tureckiego wybrzeża.

Oczywiście największym atutem Marmaris są plaże. Fakt faktem najładniejsze z nich znajdują się poza obrębem miasta. Ale bez trudu dotrzesz do nich własnym autem lub dolmuszem (rodzaj busa kursującego pomiędzy tureckim miastami).

Plaża miejska

Bezpośrednio w Marmaris, mniej więcej od półwyspu z zamkiem w kierunku zachodnim ciągnie się plaża miejska (Halk Plajı). Częściowo jest wysadzana palmami. Wzdłuż niej wiedzie nadmorska promenada. Znajdziesz tam bary i restauracje.

Plaża İçmeler

Na wschód od centrum Marmaris rozciąga się miejscowość İçmeler. Znaleźć w niej można ładną, piaszczystą, długą na 800 m plażę. Wzdłuż niej wiedzie nadmorska promenada wysadzana palmami. Z zatoki, w jakiej leży plaża i miasteczko podziwiać można ładny widok na okolicę, w tym na pobliską wyspę Keci Adasi. Działają tam też bary, dyskoteki, a także można wziąć udział w kursie windsurfingu.

Plaża Turunç

W bliskim sąsiedztwie İçmeler leży miasteczko Turunç. Jeśli poszukujesz miejsca cichego, spokojnego i kameralnego, to tam na pewno Ci się spodoba. Znajdująca się tam plaża jest nieco bardziej dzika, a linia brzegowa całkiem urozmaicona.

Plaża Kumlubük

Jeszcze bardziej dziką i nieco mniej zagospodarowaną plażę oferuje miejscowość Kumlubük, położona jeszcze dalej na południowy-zachód od Marmaris. Tam na pewno możesz liczyć na stuprocentowy relaks. Plaża jest długa i szeroka, więc bez trudu znajdziesz dla siebie miejsce, w którym będziesz praktycznie sam.

Ulica Barowa – Bar’s Street

Największe imprezy i największe zagęszczenie barów znajdziesz na ulicy Bar’s Street. Cóż, nazwa niezbyt wybujała, ale przynajmniej wiadomo o co chodzi.

Zobacz także

Turcja
Co zwiedzić w Turcji?
Turcja
Najlepsze plaże w Turcji
Turcja
Imprezy w Turcji
Turcja
Obiekty natury w Turcji
Turcja
Aktywny wypoczynek w Turcji
Turcja
Poza szlakiem w Turcji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon