Nemrut

3.80       Zobacz opinie (5)

Góra Nemrut to jedno z bardziej zaskakujących i niesamowitych miejsc położonych na wschodzie Turcji. Na jej szczycie, który wznosi się na wysokość 2134 m n.p.m., zobaczyć można wykute w kamieniu, dość duże...głowy.

Nemrut

Nemrut, Turcja - © Zielonamapa

Góra Nemrut stanowi bowiem miejsce pochówku Antiocha I, który był królem niewielkiego Królestwa Kommageny. Skalne rzeźby mają więc upamiętniać tego władcę (i jego gigantomanię), który nawet po śmierci chciał pokazać swą potęgę. I rzeczywiście miejsce robi duże wrażenie, zarówno ze względu na lokalizację, jak i ogrom całego przedsięwzięcia, jakim była budowa grobowca na szczycie tej dość wysokiej góry. Obecnie Nemrut wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także uznawane jest za jeden z ośmiu cudów świata.

Dla kogo?

Jeśli lubisz miejsca poza utartymi, turystycznymi szlakami, w których możesz na chwilę przenieść się w czasie, wtedy koniecznie odwiedź górę Nemrut. Jest to jeden z bardziej nietuzinkowych punktów na mapie Turcji. Dodatkowo, rozciągające się stamtąd widoki stanowią niewyczerpane źródło fotograficznych inspiracji.

Zdjęcia

  • Nemrut
  • Nemrut
  • Nemrut
  • Nemrut
  • Nemrut
  • Nemrut
  • Nemrut
  • Nemrut
  • Nemrut
  • Nemrut
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Nemrut najlepiej odwiedzić wiosną, latem lub wczesną jesienią. Z racji położenia na sporej wysokości, późną jesienią oraz zimą szczyt jest pokryty śniegiem, który może utrudniać zwiedzanie. Bez względu na porę roku pamiętaj o zabraniu cieplejszej bluzy oraz kurtki. W szczególności, że jedną z głównych atrakcji jest podziwianie zachodu lub wschodu słońca z tego szczytu. A z samego rana lub wieczorem robi się tam naprawdę zimno. Jeśli chcesz zwiedzać Nemrut w samotności, wtedy odwiedź szczyt w ciągu dnia. Bowiem najwięcej ludzi odwiedza ten teren w trakcie złotej godziny, czyli o świcie lub o zachodzie.

Jak dojechać do Nemrut?

Większość osób wybiera się na górę Nemrut wraz z wycieczkami zorganizowanymi. W swojej ofercie posiada je część agencji turystycznych na terenie Turcji, jak i polskie biura podróży organizujące objazdówki po tym kraju. Jeśli jednak wolisz dotrzeć tam samodzielnie, wtedy najlepiej, gdybyś dysponował własnym autem. Musisz kierować się do miejscowości Kahta, skąd wiedzie najpopularniejsza trasa na szczyt. Wiele osób decyduje się na wykupienie stamtąd transportu bezpośrednio na górę Nemrut. Kursują stamtąd regularnie minibusy, dzięki którym zdążysz na wschód lub zachód słońca.

Góra Nemrut (Nemrut Dağı) wznosi się we wschodniej części Turcji, w stosunkowo niedużej odległości od miasta Kahta. Znajdujące się tam rzeźby i pozostałości po grobowcu zostały odkryte już pod koniec XIX w.. Wtedy to przeprowadzono pierwsze prace archeologiczne. Kolejne, zakrojone na szeroką skalę badania były kontynuowane w II połowie XX w.. Dzięki nim wiadomo, że miejsce to stanowi grobowiec Antiocha I, władcy Królestwa Kommageny. Ze względu na swą wyjątkowość, Nemrut zostało wpisane w 1987 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Centrum dla odwiedzających

2 km od szczytu góry Nemrut powstało nowoczesne centrum dla odwiedzających. Przede wszystkim funkcjonuje ono jako punkt informacyjny. Można tu obejrzeć filmy czy zdjęcia dot. znajdującego się na szczycie grobowca, ale również posilić się czy skorzystać z toalet. Przed centrum znajduje się także duży parking.

Kopiec

Na szczycie góry Nemrut usypany został kopiec z drobnych kamieni. Ma on kształt stożka o wysokości 50 m i średnicy podstawy ok. 140-150 m. Wokół niego wiedzie chodnik, którym dotrzeć można m.in. do dwóch tarasów, zbudowanych po przeciwnych stronach kopca.

Tarasy

Po wschodniej i zachodniej stronie kopca, dzięki wciągniętym tam blokom skalnym, zbudowano dwa tarasy. Wznoszą się na nich pomniki króla Antiocha I w towarzystwie takich bogów jak Apollin, Zeus,Tyche czy Herakles. Generalnie król uważał ich za…swoich krewnych. Stąd zażyczył sobie, aby byli uwiecznieni razem z nim. Wspomniane posągi to pokaźnych rozmiarów głowy, które są tak charakterystyczne dla góry Nemrut. Z obu tarasów, a także dodatkowego tarasu północnego, rozciągają się rozległe widoki na okolicę, w tym na rozlewisko rzeki Eufrat. To właśnie ze wschodniego i zachodniego tarasu podziwia się świetlny spektakl, jaki rano i wieczorem rozgrywa się na niebie dzięki promieniom słońca.

Zobacz także

Turcja
Co zwiedzić w Turcji?
Turcja
Najlepsze plaże w Turcji
Turcja
Imprezy w Turcji
Turcja
Obiekty natury w Turcji
Turcja
Aktywny wypoczynek w Turcji
Turcja
Poza szlakiem w Turcji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon